Selvita chce utrzymać w 2020 r. 30 proc. wzrost przychodów w usługach

2019-11-06 13:16
publikacja
2019-11-06 13:16

Selvita chce utrzymać w 2020 roku 30 proc. wzrost przychodów w segmencie usługowym. 2019 rok może zakończyć się dynamiką rzędu ok. 40 proc. - poinformował prezes Bogusław Sieczkowski. Przeprowadzka Ryvu Therapeutics do nowego Centrum B+R powiększy laboratoria Selvity o ok. 1 tys. m kw., ale w 2022 r. spółka będzie potrzebowała kolejnych powierzchni.

/ Selvita

"Chcemy i będziemy dokładać starań, aby co najmniej w kolejnym roku utrzymać zakładany 30 proc. wzrost przychodów. Bazę tego roku bardzo podnosimy, powyżej wcześniejszych deklaracji. Jeśli zamiast 30 proc. osiągniemy 40 proc., na co się zanosi patrząc na backlog, który już na tyle wskazuje, to będziemy mieli podniesioną poprzeczkę na kolejny rok" - powiedział prezes Bogusław Sieczkowski podczas konferencji.

"30 proc. wzrost organiczny na ten rok zostanie na pewno znacząco przekroczony. Wszystko wskazuje też na to, że utrzymamy rentowność operacyjną na poziomie powyżej 10 proc." - dodał.

Selvita odnotowała w trzecim kwartale 2019 roku 21,7 mln zł przychodów komercyjnych w segmencie usługowym, co oznacza wzrost rdr o 45 proc. Łącznie w trzech pierwszych kwartałach tego roku przychody komercyjne wyniosły 58,5 mln zł, 36 proc. więcej rdr.

Po trzech kwartałach rentowność operacyjna wynosiła 11,4 proc., a w samym trzecim kwartale sięgnęła 12,9 proc.

Prezes przypomniał, że strategia grupy zakłada zarówno rozwój organiczny, jak i poprzez akwizycje. Pierwszego przejęcia można spodziewać się w 2020 roku.

"Rozpoczęliśmy prace nad tą częścią rynku, która nas najbardziej interesuje, czyli Europą Środkową i Południową, sięgając aż do Europy Wschodniej. Najbardziej znaczące wartościowo i skokowe akwizycje jakie mogłyby się wydarzyć w nadchodzących okresach raczej będą miały miejsce w tej części Europy" - powiedział w środę Sieczkowski.

"Cały czas też przyglądamy się Europie Zachodniej, ale nie czujemy się na tyle na siłach, aby wykonywać tam większe akwizycje" - dodał.

W połowie października Sieczkowski informował, że Selvita "poważnie bierze pod lupę" kilkanaście podmiotów, a rozmawia z nie więcej niż dziesięcioma podmiotami. Spółka jest zainteresowana krajowymi i zagranicznymi firmami, pozwalającymi na zwiększanie skali działalności oraz uzupełnianie portfolio usług. Możliwe sposoby finansowania przejęć przez Selvitę to dług, wykup lewarowany lub emisja akcji.

Zarząd podtrzymał, że celem spółki jest wzrost zatrudnienia i infrastruktury laboratoryjnej średnio o 20 proc. rocznie. Planowana przeprowadzka Ryvu Therapeutics do nowego Centrum B+R powiększy laboratoria Selvity o około tysiąc metrów kwadratowych, ale w 2022 roku spółka będzie potrzebowała kolejnych powierzchni.

"Przeprowadzka Ryvu Therapeutics do nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego planowana jest na drugi kwartał przyszłego roku i wtedy zwolni się dla nas około tysiąca metrów kwadratowych powierzchni, które powinny zabezpieczyć nasz dalszy rozwój w zakresie powierzchni laboratoryjnej na kolejne półtora roku, dwa lata" - powiedział prezes Sieczkowski.

"Kolejny krok - rozszerzenie naszej działalności na kolejne powierzchnie - powinniśmy wykonać gdzieś w 2022 roku. Będziemy powoli przygotowywać plan. Na szczęście rynek najmu rozszerza się poza sektor biurowy. Pojawiły się pierwsze oferty współpracy i możliwości wybudowania specjalistycznego budynku, w którym moglibyśmy długoterminowo zabezpieczyć sobie znaczącą powierzchnie" - dodał.

Na początku października Selvita formalnie zakończyła zainicjowany w marcu podział na dwie spółki: usługową i innowacyjną. Do Selvity wydzielone zostały segmenty usługowy i bioinformatyczny. Część innowacyjna trafiła do Ryvu Therapeutics. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki