REKLAMA
Tour de spółki

Santander planuje, że w listopadzie dojdzie do integracji z Deutsche Bankiem

2018-10-31 10:58, akt.2018-10-31 13:54
publikacja
2018-10-31 10:58
aktualizacja
2018-10-31 13:54

Santander Bank Polska planuje, że w listopadzie dojdzie jednocześnie do integracji prawnej i operacyjnej z Deutsche Bankiem Polska. W 2019 roku koszty przejmowania tych aktywów wyniosą około 100 mln zł - poinformowali w środę przedstawiciele banku.

„9 listopada, po wpisie do KRS, dotychczasowi klienci Deutsche Banku Polska staną się klientami Santander Banku Polska. Fuzja operacyjna i prawna będzie się odbywała tego samego dnia. Jesteśmy z punktu widzenia logistycznego bardzo dobrze do tego przygotowani, testy które przeprowadziliśmy, wyszły bardzo dobrze” – powiedział prezes Santander BP Michał Gajewski.

Santander Bank Polska przejmuje wydzieloną działalność detaliczną oraz MŚP Deutsche Bank Polska od Deutsche Bank AG z wyłączeniem, między innymi, walutowych kredytów i pożyczek hipotecznych oraz segmentu bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej DB Polska. Transakcja obejmuje również dom maklerski DB Securities.

W okresie pierwszych trzech kwartałów 2018 roku koszty procesu przejmowania aktywów Deutsche Bank Polska wyniosły 71,7 mln zł, a samym III kwartale były na poziomie 22 mln zł.

„Mówiliśmy, że w 2018 roku koszty te będą okolicach 100 mln zł i kwota ta powinna być równomierna rozłożona na kolejne kwartały” – powiedział Maciej Reluga, wiceprezes banku.

„Takiej samej kwoty spodziewamy się w 2019 roku” – dodał.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami celem przejęcia jest m.in. umocnienie pozycji banku w segmentach klientów zamożnych, private banking oraz MŚP, wzmocnienie sieci sprzedaży w segmencie MŚP (m.in w regionie Śląska), atrakcyjna baza klientów DBPL charakteryzująca się niskim kosztem ryzyka oraz zmniejszenie udziału walutowych kredytów i pożyczek hipotecznych w portfelu kredytowym banku.

Santander przewidywał wcześniej, że transakcja da znaczący potencjał synergii kosztowych z docelową wartością oszczędności kosztowych przed opodatkowaniem na poziomie 129 mln zł (3,8 proc. połączonej bazy kosztowej banków w 2016) w 2021 roku. Bank liczył też na potencjalne dodatkowe synergie w zakresie niższego kosztu finansowania oraz możliwości cross-sellingu.

W IV kwartale 2018 r. Santander Bank Polska planuje podwyższyć kapitał zakładowy o 27.548.240 zł do 1.020.883.050 zł w drodze emisji 2.754.824 akcji podziałowych serii N, które zostaną przydzielone Deutsche Bank AG w ramach transakcji nabycia wydzielonej część Deutsche Bank Polska.

Podwyższenie kapitału nastąpi wraz z jego rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki