Rzecznik rządu: Zdrowie społeczeństwa przemawia za wzrostem cen alkoholu i papierosów

Kwestie zdrowotne w społeczeństwie przemawiają za podwyższaniem cen alkoholu i papierosów - wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"Jesteśmy w gronie czterech krajów UE, w których cena alkoholu jest najniższa. (...) Ile w Polsce sprzedaje się codziennie tzw. małpek? 3 mln dziennie. Średnia wieku się ostatnio nieco się skróciła - nie ukrywajmy, że też ze względu na alkohol i papierosy. W związku z tym to są też argumenty, które w politykach publicznych na całym świecie są poruszane i są argumentami za tym, by wprowadzać dodatkowe koszty w przypadku takich wyrobów" - powiedział Müller w piątek w Radiu Zet.

Rząd przyjął 14 listopada projekt noweli ustawy akcyzowej zakładającą wzrost stawek o 10 proc. na alkohole i tytoń od 2020 r. Zakładane dodatkowe wpływy z tego tytułu wyniosą 1,7 mld zł. W budżecie przyjętym we wrześniu zakładano wzrost stawek akcyzy o 3 proc.

Pierwsze czytanie projektu w Sejmie odbędzie się 19 listopada. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 mith21

Bzdura. Gdyby chodziło o zdrowie Polaków to wprowadzili by program edukacyjny. Złodzieje sięgają do kieszeni suwerena bo im się budżet nie spina.

! Odpowiedz
0 1 borma

A ja sadzilem , ze to na wysokim poziomie sluzba zdrowia ma duzy wplyw na srednia zycia. A to sie okazuje , ze to alkohol i papierosy niwecza owoce pracy sluzby zdrowia. No i zawierzenie sluzby zdrowia Matce Bozej tez nie pomoglo. I jak to wierzyc? I komu?

! Odpowiedz
0 2 carlito1

Czyli co ? Jednak bimber? (Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć że rządowi nie zależało, nie zależy i nie będzie nigdy zależało na zdrowiu obywateli) co najwyżej na ich pieniądzach już jak najbardziej

! Odpowiedz
0 13 konik_garbusek

Dla maksymalnej ochrony zdrowia, proponuje: flaszka wodki - 1000 zl!

! Odpowiedz
2 11 jasiustasiu01

Rund sie martwi o zdrowie obywateli buah ha ha ha ha....
Budżet sie gotuje i tyle!!!
Ale powiem Wam coś, podwyżka cen alkoholu zawsze powodowała, że w budżecie było mniej, bo ludzie sami będą pędzić bimber albo kupować niewiadomego pochodzenia. I z wpływów do budżetu Nici!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.