REKLAMA
WEBINAR

Rzecznik: projekt zmiany konstytucji na kolejnym posiedzeniu Sejmu

2022-03-29 16:45, akt.2022-03-29 20:11
publikacja
2022-03-29 16:45
aktualizacja
2022-03-29 20:11

Projekt zmian w konstytucji powinien wpłynąć do Sejmu na kolejnym posiedzeniu izby – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził nadzieję, że "cała klasa polityczna" poprze wprowadzenie zmian, które są konieczne, by umożliwić konfiskatę rosyjskich majątków.

Rzecznik: projekt zmiany konstytucji na kolejnym posiedzeniu Sejmu
Rzecznik: projekt zmiany konstytucji na kolejnym posiedzeniu Sejmu
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

"Spodziewam się, że w tym tygodniu powinien być, a jeżeli nie, to na początku przyszłego. Na kolejnym posiedzeniu ten projekt już będzie miał status takiego, który wpłynął do Sejmu" – powiedział we wtorek Müller, odnosząc się do zapowiadanego projektu zmian konstytucji.

Jak powiedział rzecznik, zmiana w konstytucji jest także konieczna, by umożliwić konfiskatę "przynajmniej części" rosyjskich majątków. Zwrócił uwagę, że mrożenie majątków nie jest tożsame z ich konfiskatą. "Przedstawiciele opozycji próbują opinię publiczną wprowadzić w błąd" - powiedział. Przypomniał, że istniejące przepisy konstytucji, które przywołuje opozycja, dotyczą albo wywłaszczenia - za słusznym odszkodowaniem - albo przepadku w ramach postępowań karnych, a nie sankcyjnych.

Rząd przyjął projekt umożliwiający mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję

Zamrożenie funduszy będzie dotyczyło m.in.: gotówki, czeków, przekazów pieniężnych, depozytów złożonych w instytucjach finansowych lub innych podmiotach, papierów wartościowych, obligacji oraz akcji i udziałów. Z kolei zamrożenie zasobów gospodarczych będzie dotyczyło aktywów każdego rodzaju, materialnych i niematerialnych, ruchomych i nieruchomych, które nie są funduszami, lecz mogą służyć do uzyskiwania funduszy, towarów lub usług. Podmioty wpisane na listę nie będą mogły realizować zamówień publicznych. 

Pytany, czy konfiskata będzie dotyczyć sieci handlowych, które kontynuują handel z Rosją, podkreślił, że nie nastąpi to "z automatu", lecz na bazie ustawowych przesłanek i decyzji ministra podjętej na podstawie rekomendacji służb.

"Liczymy na to, ze będzie zgoda całej klasy politycznej, by wprowadzić do konstytucji te przepisy" - podkreślił Müller.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawił pakiet propozycji wymagających, jak przekonywał, zmian w konstytucji, dotyczących m.in. wyłączenia z reguły finansowej wydatków na obronność oraz możliwości konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów i podmiotów.

Według rządu zmiany w konstytucji są niezbędne m. in. z powodu planowanego zwiększenia udziału wydatków obronnych do 3 proc. PKB w przyszłym roku, co przewiduje uchwalona w marcu ustawa o obronie ojczyzny. Rząd chce, by wyłączyć je spod reguły określającej wysokość zadłużenia publicznego.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ brw/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
najmadrzejszy
To mi przypomina 3 rzeszę i jej dzialanie wobec narodu wybranego
jjmm2u
Aż jestem ciekawy jaka wrzutkę do konstytucji zrobią poza przepisami o konfiskacie.
siema123
Potem wszystkim przedsiębiorcom i obywatelom skonfiskować majątki i załatwione, niech się sądzą że nie są z Rosji jak ci od kamienic co się ciągnie od 2 wojny światowej. Wszystkich co będą głosowali za powinni rozstrzelać za zdradę stanu.
boris-vodka
Tat tak PISowcy wy tylko "potraficie" zmieniać przepisy a i tego do porządku nie robicie.
Votum nieufności dla tej PISokomuny
prywaciasz
Dzisiaj skonfiskują majątek rosyjskiej ambasady, bo Rosja toczy wojne z Ukraina, jutro firmę twojego sąsiada, bo robił intertesy z rosjanami a na koncu wyrzucą cię z mieszkania i osiedlą w nim ukrainców, bo ktoś widział jak mówiłeś po rosyjsku XD Panstwo prawa nie ma co! Rozumiem ze majątki Amerykanskich firm za napaść na Irak i Dzisiaj skonfiskują majątek rosyjskiej ambasady, bo Rosja toczy wojne z Ukraina, jutro firmę twojego sąsiada, bo robił intertesy z rosjanami a na koncu wyrzucą cię z mieszkania i osiedlą w nim ukrainców, bo ktoś widział jak mówiłeś po rosyjsku XD Panstwo prawa nie ma co! Rozumiem ze majątki Amerykanskich firm za napaść na Irak i Afganistan też będą konfiskowane?
polityka_to_nie_ekonomia
Pokażcie najpierw co chcecie tam pozmieniać w tej konstytucji, bo po ostatnich, na kolanie pisanych zmianach całego szeregu ustaw, może być tak, że ktoś tam dorzucił jakieś dodatkowe zmiany...
pstrzezek
A w innych krajach nie trzeba zmieniać konstytucji by konfiskować kasę bandytów? Ojej ;))) Aleśmy specjalni niepełnosprytni że wierzymy tej władzy
znawca_wszystkiego
Chcą konfiskować Auchany za to że mają sklepy w Rosji? Czegoś takiego Stalin, Marks i Engels razem wzięci by nie wymyślili. Najwyraźniej pisiory dostały dużo walizeczek dolarów na sprowokowanie wojny.
samsza
Konstytucji nie można zmieniać podczas stanów nadzwyczajnych, stan epidemii czy stan wojenny na granicy z Białorusią to nie są normalne warunki dla tego kroku.
Muszą być też zgłoszone odpowiednio wcześniej, a nie "na kolejnym"...
dzejms
Spodziewajcie się że będziecie się tłumaczyż że nie jesteście wielbłądem czyli Ruskim. Na wszelki wypadek Wam skonfiskują a potem będziecie udowadniać że nie jesreście Ruscy.
A oligarchom i tak oddadzą z odsetkami - to Żydzi a nie Ruscy.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki