Projekt zmian w konstytucji powinien wpłynąć do Sejmu na kolejnym posiedzeniu izby – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził nadzieję, że "cała klasa polityczna" poprze wprowadzenie zmian, które są konieczne, by umożliwić konfiskatę rosyjskich majątków.


"Spodziewam się, że w tym tygodniu powinien być, a jeżeli nie, to na początku przyszłego. Na kolejnym posiedzeniu ten projekt już będzie miał status takiego, który wpłynął do Sejmu" – powiedział we wtorek Müller, odnosząc się do zapowiadanego projektu zmian konstytucji.
Jak powiedział rzecznik, zmiana w konstytucji jest także konieczna, by umożliwić konfiskatę "przynajmniej części" rosyjskich majątków. Zwrócił uwagę, że mrożenie majątków nie jest tożsame z ich konfiskatą. "Przedstawiciele opozycji próbują opinię publiczną wprowadzić w błąd" - powiedział. Przypomniał, że istniejące przepisy konstytucji, które przywołuje opozycja, dotyczą albo wywłaszczenia - za słusznym odszkodowaniem - albo przepadku w ramach postępowań karnych, a nie sankcyjnych.
Rząd przyjął projekt umożliwiający mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję
Zamrożenie funduszy będzie dotyczyło m.in.: gotówki, czeków, przekazów pieniężnych, depozytów złożonych w instytucjach finansowych lub innych podmiotach, papierów wartościowych, obligacji oraz akcji i udziałów. Z kolei zamrożenie zasobów gospodarczych będzie dotyczyło aktywów każdego rodzaju, materialnych i niematerialnych, ruchomych i nieruchomych, które nie są funduszami, lecz mogą służyć do uzyskiwania funduszy, towarów lub usług. Podmioty wpisane na listę nie będą mogły realizować zamówień publicznych.
Pytany, czy konfiskata będzie dotyczyć sieci handlowych, które kontynuują handel z Rosją, podkreślił, że nie nastąpi to "z automatu", lecz na bazie ustawowych przesłanek i decyzji ministra podjętej na podstawie rekomendacji służb.
"Liczymy na to, ze będzie zgoda całej klasy politycznej, by wprowadzić do konstytucji te przepisy" - podkreślił Müller.
W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawił pakiet propozycji wymagających, jak przekonywał, zmian w konstytucji, dotyczących m.in. wyłączenia z reguły finansowej wydatków na obronność oraz możliwości konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów i podmiotów.
Według rządu zmiany w konstytucji są niezbędne m. in. z powodu planowanego zwiększenia udziału wydatków obronnych do 3 proc. PKB w przyszłym roku, co przewiduje uchwalona w marcu ustawa o obronie ojczyzny. Rząd chce, by wyłączyć je spod reguły określającej wysokość zadłużenia publicznego.(PAP)
Autor: Luiza Łuniewska
lui/ brw/ itm/