Rzecznik Finansowy pozwał Santander Bank Polska i Bank Handlowy

2020-08-05 10:02
publikacja
2020-08-05 10:02
Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie dwa powództwa przeciwko Bankowi Handlowemu w Warszawie SA oraz przeciwko Santander Bank Polska SA o zaniechanie stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej. Praktyka, która zdaniem Rzecznika Finansowego jest nieuczciwa, polega na nieobniżaniu w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego całkowitego kosztu kredytu o koszt prowizji.

W dniu 31 lipca br. Rzecznik Finansowy wydał stanowisko wskazujące na zróżnicowaną praktykę podmiotów rynku finansowego. W treści stanowiska wskazano, że mimo dokonania wiążącej wykładni art. 16 ust. 1 Dyrektywy przez Trybunał Sprawiedliwości UE w dniu 11 września 2019 r. nie wszystkie podmioty rynku finansowego dostosowały swoją praktykę do stanu zgodnego z prawem. Liczba skarg konsumentów wpływających do Biura Rzecznika Finansowego związanych z nieprawidłową obsługą i nieuwzględnieniem roszczeń opartych o art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim stale wzrasta. Rzecznik Finansowy wielokrotnie występował w indywidualnych sprawach Konsumentów do pozwanych podmiotów.

– Do Rzecznika Finansowego wpływa coraz więcej zawiadomień o podejrzeniu stosowania przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych. Każde tego typu zgłoszenie szczegółowo analizujemy, czego dowodem są kolejne pozwy przeciwko instytucjom finansowym złożone do Sądu Okręgowego – mówi dr hab. Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

Rzecznik Finansowy może występować z pozwem, korzystając z uprawnienia zawartego w art. 12 ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Ustawa ta pozwala Rzecznikowi Finansowemu na występowanie z roszczeniami o zaprzestanie stosowania nieuczciwej praktyki, o złożenie oświadczenia o określonej treści lub o zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej na cel społeczny. W związku z powyższym Rzecznik Finansowy zdecydował o skierowaniu powództwa wobec dwóch podmiotów – Banku Handlowego w Warszawie SA oraz Santander Bank Polska S.A. o stosowanie nieuczciwych praktyk.

To kolejne pozwy złożone w ostatnich tygodniach przez  Rzecznika Finansowego przeciwko  instytucji finansowej.  30 kwietnia Rzecznik Finansowy skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie powództwo przeciwko Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu w związku ze stosowaniem przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych. Polegały one, zdaniem Rzecznika, na stawianiu w stosunku do klientów roszczeń o zapłatę tzw. „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu”.

7 maja Rzecznik Finansowy skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia o zaniechanie nieuczciwej praktyki rynkowej przeciwko Santander Bank Polska S.A. w Warszawie. Praktyka, którą Rzecznik uznał wówczas za nieuczciwą polega na zawieraniu w aneksach dotyczących „wakacji kredytowych” postanowień potwierdzających jakoby bank posiadał bezsporną wierzytelność względem klienta.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jacek-19
Jestem tez za tym aby obnizac rachunki jezeli nie zjemy wszystkiego w restauracji. Nie zjadles 1/5 rachunek mniejszy o 20%. Tym tez powinna zajac sie Rzecznik Finansowy.
darius19
uwielbiam komentarz "niech ktos to zrobi" - tzn. ja wiem co i jak a ten ktos "niech zrobi to czy tamto...."
andregru
Pan Rzecznik Finansowy może niech się zajmie prawie zerowymi stopami oprocentowania lokat w bankach przy wysokiej inflacji wprowadzonych przez RPP co powoduje straty społeczeństwa mającego środki finansowe w bankach .
grab
Niech społeczeństwo polskie zacznie inwestować swoje oszczędności, będzie to z korzyścią dla nich i dla Państwa.
khh odpowiada grab
Niech grab przestanie mowic spoleczenstwu co ma robic ze swoimi pieniedzmi i popierac jego okradanie przez zlodzei u wladzy. Jak spoleczenstwo bedzie mialo atrakcyjne warunki to zainwestuje, niech grab to w koncu zrozumie.
andregru odpowiada grab
Rząd od wielu lat mówi aby na starość odkładać pieniądze z uwagi na niskie emerytury . Mądrzejsza część społeczeństwa to robi a Państwo ich okrada z odłożonych pieniędzy . Pewnie żyjesz na koszt społeczeństwa w sferze budżetowej że wypisujesz takie bzdury .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki