Rząd szykuje zmiany w płatnościach elektronicznych

"Już za pół roku zgubienie karty bankomatowej nie będzie grozić utratą więcej niż 200 zł. Takie zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych przygotowany przez resort finansów w związku z wdrożeniem dyrektywy PSD2" - pisze "Gazeta Polska".

(fot. leungchopan / YAY Foto)

Celem zmian jest ustawowe wzmocnienie niebankowych usługodawców płatniczych tak, aby obsługa klientów była szybsza, lepsza i tańsza - wyjaśnia Ministerstwo Finansów, inicjator zmian. Wprowadzenie nowych przepisów w Polsce przyniesie rocznie ok. 240 mln zł oszczędności dla obywateli i gospodarstw domowych - twierdzi ten resort.

Projekt przewiduje wiele ułatwień w dokonywaniu płatności elektronicznych, np. przez aplikację w telefonie komórkowym. "Pojawi się m.in. dwuskładnikowe uwierzytelnianie transakcji. Klient będzie musiał nie tylko zalogować się w systemie internetowym, lecz także wprowadzić SMS uwierzytelniający, który zostanie mu przesłany na telefon komórkowy. Jeśli transakcja zostanie przeprowadzona bez tego zabezpieczenia, będzie obciążała konto przedsiębiorcy, a nie klienta" - czytamy w artykule.

Nowelizacja przepisów jest związana z wdrożeniem unijnej dyrektywy Payment Services Directive 2 (PSD2) i stanowi odpowiedź na duży wzrost liczby płatności elektronicznych i realizowanych za pomocą urządzeń przenośnych - wyjaśnia "GPC".

Eksperci oceniają, że wprowadzony w UE "zakaz pobierania dodatkowych opłat obejmie ok. 95 proc. wszystkich płatności kartami w Unii, dzięki czemu oszczędności dla klientów wyniosą ok. 730 mln euro" - pisze "GPC".

I wyjaśnia, że "najważniejszą zmianą będzie zmniejszenie odpowiedzialności za straty spowodowane nieautoryzowanymi transakcjami, np. w przypadku zgubienia lub kradzieży karty" - pisze dziennik.

Obecnie właściciel karty odpowiada za nie swoje zakupy w systemie technologii zbliżeniowej do kwoty 150 euro (640 zł, a od połowy stycznia ma to być tylko 50 euro, czyli ok. 215 zł).

Raport PRNews.pl: Liczba aktywnych kart debetowych – I kw. 2017

Na koniec I kwartału 2017 r. banki o profilu uniwersalnym obsługiwały już 25,8 mln kart debetowych. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku przybyło 881 tys. kart. W ciągu ostatniego roku – 2,3 mln.

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
24 26 waldkowski

PIS chociaż dba o ludzi. Mam brata w stanach i tam takie rozwiązania chroniące obywateli funkcjonują od 20 lat. U nas Ryży i Buzek to dbali głównie o kasę niemieckich banków.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne