Rząd Theresy May zostaje

Szefowa brytyjskiego rządu uzyskała poparcie parlamentu. Parlament odrzucił wniosek o wotum nieufności dla rządu premier Theresy May.

(Reuters)

Za wnioskiem o wotum nieufności było 306 parlamentarzystów, przeciw 325.

Wynik głosowania był zgodny z prognozami medialnymi, które wskazywały, że rząd May obroni się po zapowiedzi poparcia dla rządu złożonego przez Demokratyczną Partię Unionistyczną.

Po głosowaniu premier Theresa May zaprosiła liderów opozycji do rozmów nad strategią ws. brexitu jeszcze tej nocy. Jeremy Corbyn domagał się od premier May wykluczenia możliwości brexitu bez umowy.

May zapowiedziała w środę, że jej rząd odbędzie serię spotkań z przedstawicielami pozostałych partii politycznych w celu wypracowania porozumienia ws. warunków wyjścia z UE. Jak dodała, posłowie mają obowiązek zrealizowania brexitu.

"Ta Izba wyraziła swoje zaufanie dla tego rządu. Jestem gotowa, aby pracować z każdym członkiem tej Izby, aby zadbać o to, że zachowa ona także zaufanie Brytyjczyków" - powiedziała szefowa rządu, odnosząc się do podjętej w referendum z 2016 roku decyzji o opuszczeniu Wspólnoty.

May podkreśliła, że pierwsze spotkania zaplanowane są jeszcze na środowy wieczór, i zapowiedziała, że szerszy plan dalszego działania przedstawi parlamentowi w poniedziałek.

Liderzy brytyjskich partii opozycyjnych - Partii Pracy, Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów - zapowiedzieli w środę, że warunkiem udziału w konsultacjach z rządem ws. kompromisowych warunków wyjścia kraju z UE jest wykluczenie bezumownego brexitu.

Zabierając głos tuż po tym, gdy przegrali głosowanie ws. wotum nieufności dla rządu Theresy May, reprezentujący te ugrupowania Jeremy Corbyn, Ian Blackford i Ed Davey podkreślili, że są gotowi rozpocząć "konstruktywne negocjacje" w tej sprawie, o ile szefowa rządu zapewni ich, że nie bierze pod uwagę opuszczenia Wspólnoty bez porozumienia z Brukselą.

Taki scenariusz prawdopodobnie doprowadziłby do poważnych utrudnień w handlu międzynarodowym i problemów z zaopatrzeniem w żywność, leki oraz zaburzyłby europejski łańcuch dostaw, np. w branży motoryzacyjnej.

W rozmowie z telewizją Sky News Blackford zaapelował także do premier o to, aby rozważyła możliwość wydłużenia procedury wyjścia z Unii Europejskiej na podstawie artykułu 50 traktatów lub nawet organizacji drugiego referendum.

Jednocześnie lider wspierającej mniejszościowy rząd May północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) Nigel Dodds podkreślił, że poparcie dziesięciu posłów jego ugrupowania zdecydowało o wyniku środowego głosowania. Gdyby deputowani DUP zagłosowali wraz z opozycją, to szefowej rządu zabrakłoby jednego głosu do utrzymania się na stanowisku.

Jego wystąpienie ma szczególne znaczenie w obliczu stanowczych czerwonych linii DUP dotyczących porozumienia ws. brexitu. Ugrupowanie, pomimo istniejącej umowy o współpracy z Partią Konserwatywną, pozostaje jednym z największych krytyków proponowanej przez rząd umowy wyjścia z UE, domagając się dalszych gwarancji i ustępstw w obszarach dotyczących Irlandii Północnej, w tym w szczególności kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego (ang. backstop).

Izba Gmin zagłosowała we wtorek przeciwko proponowanemu przez rząd projektowi umowy o zasadach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji głosowało aż 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (przewaga 230 głosów). Tak wysokiej parlamentarnej porażki urzędującego brytyjskiego premiera nie było od ponad 100 lat.

Zaraz potem lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn poinformował o złożeniu wniosku o wyrażenie rządowi wotum nieufności.

Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną, May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, tj. najpóźniej w poniedziałek, choć najprawdopodobniej zrobi to znacznie wcześniej.

Wśród możliwych scenariuszy są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatów lub nawet wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Kurs funta umocnił się wobec dolara o 0,15 proc. do 1,2868 po publikacji informacji.

W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania Wielka Brytania automatycznie opuści UE o północy z 29 na 30 marca bez umowy na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatów.

(PAP)

jakr/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 12 arturo77

dziwi mnie ze glosowanie Izby Gmin okrzyknieto porazka premier May-przeciez warunki brexitu podyktowala Bruxela i w/g mnie to porazka UE.jak bedzie twardy brexit i Anglia obnizy socjal ciekawi mnie co zrobia uchodzcy-zaczna pracowac czy bedzie wielki marsz z powrotem do Niemiec i Francji po darmowa kase?oj bedzie sie dzialo!

! Odpowiedz
2 4 maryjanek

dlaczego wogóle May negocjuje Brexit, jesli w referendum była za pozostaniem w UE???? to absurd, Brexit powinien negocjowac Johnson!

! Odpowiedz
4 8 ajwaj

Dlaczego? Odp. Izby Lordów > nadal aktualne (bo nikt nic nie wie > 8 scenariuszy):

""Na krótko przed głosowaniem Brexitu w brytyjskiej Izbie Gmin premier Theresa May dostała kolejną klapę. W większości w Izbie Lordów, po trzydniowej debacie w nocy, większość głosowała za ostrzeżeniem, że porozumienie Maja z UE może zaszkodzić dobrobytowi królestwa, bezpieczeństwu wewnętrznemu i globalnym wpływom , Ponadto Izba Lordów ostrzegła przed niebezpieczeństwem Brexitu bez zgody > "twardego"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
22 24 talmud

teresa may to najlepszy brytyjski polityk - pod jej skrzydlami rozpadajace sie krolestwo osiagnie rzeczy w normalnych warunkach niemozliwe do osiagniecia
go may !!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
GBP/USD 0,47% 1,2960
2019-11-18 15:04:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil