Rynki wątpią w skuteczność Trumpa. Dolar tanieje, na giełdach spadki

[Aktualizacja 14:56] Fala zwątpienia w skuteczność Donalda Trumpa jako prezydenta zdaje się dziś rano przetaczać przez światowe rynki finansowe. Niepowodzeniem w Kongresie tłumaczyć można taniejącego dolara i spadki na giełdach.

„Hossa Trumpa”, jak zwykło się nazywać wzrosty na rynkach finansowych następujące po wyborze kontrowersyjnego miliardera na urząd prezydenta, napotyka właśnie na poważną przeszkodę. Wizja Donalda Trumpa jako sprawnego polityka, który bez problemu przeprowadza przez Kongres liczne swoje zapowiedzi, ucierpiała ze względu na piątkowe odwołanie głosowania nad zmianami w systemie opieki zdrowotnej.

Republikanie zdecydowali się na taki krok, ponieważ nie mieli wystarczającej liczby głosów - część z nich sprzeciwia się zmianom w proponowanym kształcie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Donald Trump przegrał walkę o wycofanie Obamacare”.

Reakcja rynków ma związek nie tylko z samym znakiem zapytania, który stoi obecnie przy planowanej reformie opieki zdrowotnej (to ważna kwestia nie tylko dla budżetu, ale i np. wydatków amerykańskich konsumentów). Skoro Trumpowi i jego zapleczu w Kongresie nie udało się przeforsować kwestii tak ważnej jak odrzucenie Obamacare, to podobne problemy mogą wystąpić przy reformie podatkowej czy zwiększaniu wydatków na infrastrukturę, w których inwestorzy upatrywali podstaw do wzrostów na rynkach.

Rynki reagują

Jak zwykle jako pierwsze na wieczorne wydarzenia w USA zareagowały rynki azjatyckie. Japoński Nikkei spadł o 1,44% i po 1,5 miesiąca powrócił poniżej 19 000 pkt. Wyraźnie umocnił się natomiast japoński jen – na USD/JPY jesteśmy blisko przebicia poziomu 110 obserwowanego ostatnio w listopadzie.

Odwrót od dolara, którego siłę wzmacniała ostatnio wiara w skuteczność Trumpa i jego reform, widać także na najważniejszej parze walutowej. W poniedziałek po południu notowania EUR/USD rosną do poziomu niemal 1,09. Jeżeli taka sytuacja utrzyma się do końca dnia, będzie to znaczyło, że euro jest najmocniejsze względem dolara od listopada, kiedy rynki euforycznie reagowały na wybór Trumpa.

Kliknij, aby przejść do aktualnych notowań
Kliknij, aby przejść do aktualnych notowań (Bankier.pl)

Osłabienie dolara widać oczywiście także na parze USD/PLN. Za amerykańską walutę płacimy dziś po południu 3,91 zł. Tak tanio po raz ostatni również było tuż po amerykańskich wyborach. Dodatkowo warto przypomnieć, że w szczytowym momencie (połowa grudnia) dolar kosztował nawet ponad 4,25 zł.

Odwrót od dolara widać także na rynkach surowców. Złoto drożeje o ponad 1%, podczas gdy miedź – metal niezbędny przy inwestycjach infrastrukturalnych – tanieje o niemal 2%. Czerwonemu metalowi w spadkach pomagają także informacje o zbliżającym się wznowieniu produkcji w kopalni Escondida w Chile.

Jak można było przewidzieć, na europejskich giełdach nowy tydzień również zaczął się od spadków. WIG20 rozpoczął dzień na minusie o 0,84%, a następnie zanurkował jeszcze głębiej – i przed godz. 15 notowany jest poniżej rejonu 2200 pkt. Główne indeksy największych europejskich giełd tracą natomiast ok. 1%.

Michał Żuławiński

Źródło:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~furvall

powoli wszystko zmierza do impeachmentu, i chyba na to grają czapy obu partii

! Odpowiedz
2 2 ~Reporter

Ropa wali z cena w dół jak wodospad. A język propagandowy nam mówi w mas-mediach że OPEC próbuje stabilizować cenę , kuźwa znaczy co, sztucznie podnosić do góry! To jest normalna mafijna zmowa.

! Odpowiedz
6 4 ~Reporter

Do USA lepiej się nie pokazywać naszym rządzącym bo: Trump przekazał Merkel 375 miliardów dolarów fakturę za obronę NATO podczas jej ostatniej wizyty. Nasz licznik też już bije - a Polacy wręcz mokre majty dostają na widok żołnierzy USA w Polsce. Jak by ich kto skrzyknął to by ręcznie te czołgi przy-pchali do Polski z zachodu. masakra ideologiczna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~qqryq

Wielkie halo na bankierze. Zapowiedź bessy? Nie!Zapowiedź przełamania trendu? Też nie!Może korekta? Chyba nie! Tak to bankier sypie z grubej rury tylko że dalej nic nie wiadomo... Jak DJI zejdzie na 19000 w tedy mądre głowy z bankiera powiedzą:,,a nie mówiliśmy"... Artykuł ogólnikowy i nie jednoznaczny. Taka góralska pogoda. Albo bydzie soñce , albo bydzie padoł dysc....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~Reporter

Światowe Rynki giełdowe sypią na południe jak nie przymierzając na igrzyskach olimpijskich. Bądźcie gotowi na komunikat w stylu "Masywny atak hackerski na giełdy światowe spowodował niepokój "inwestorów" he-heh

! Odpowiedz
3 3 ~OGIEŃ

HA HA HA WSZYSTKO TANIEJE do mocnej światowej waluty zwanej POLSKIM ZŁOTYM . Jak widać polityka naszego kochanego rządu przynosi efekty no i strach pokazał sie na rynkach . Jeszcze to efekt 500+ i mamy pełny obraz.

! Odpowiedz
3 9 ~sadsad

Grubas musi sie wyprzedac z eurosmiecia. To wszystko tylko swiadczy o tym ze niebawem bedzie to co powinno stac sie juz dawno. Na razie to jest jakis kabaretk ktorego nikt nie rozumie.

! Odpowiedz
2 3 ~Michal_

A najbardziej watpi nasza gpw

! Odpowiedz
1 0 ~rt

Watpi watpi bo sami fachowcy na niej graja, probujemy byc wazniejsi od najwiekszych gield swiata

! Odpowiedz
2 5 ~mms

Robią bazę na EUR/USD pod środowy Brexit. Bez tego ojro by zeszło poniżej 1 dolara.

! Odpowiedz
WIG -0,04% 63 719,57
2017-10-20 17:15:00
WIG20 -0,08% 2 465,51
2017-10-20 17:15:00
WIG30 -0,04% 2 836,79
2017-10-20 17:15:00
MWIG40 0,24% 4 831,82
2017-10-20 17:15:00
DAX 0,01% 12 991,28
2017-10-20 17:36:00
NASDAQ 0,36% 6 629,05
2017-10-20 22:02:00
SP500 0,51% 2 575,21
2017-10-20 22:07:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl