REKLAMA

Rosja zniesie "stalinowski" wiek emerytalny?

2015-02-10 10:47
publikacja
2015-02-10 10:47
Rosja zniesie "stalinowski" wiek emerytalny?
Rosja zniesie "stalinowski" wiek emerytalny?
fot. iStockphoto / / Thinkstock

W środku wojny na Ukrainie oraz w obliczu niższych niż w ostatnich latach cen ropy naftowej w Rosji debatuje się o epokowej rewolucji. Rząd nie wyklucza podniesienia wieku emerytalnego.

W ostatnich dniach o możliwości podniesienia wieku emerytalnego mówili dwaj ministrowie rządu Dmitrija Miedwiediewa. W rozmowie z Bloombergiem szef resortu finansów Anton Siłanow stwierdził, że „rosyjski system jest jednym z najmniej efektywnych – rozdajemy świadczenia socjalne na prawo i lewo”. Minister zaznaczył, że ewentualne zmiany w szczególny sposób powinny objąć system emerytalny, co wiąże się ze zmianami demograficznymi.

Struktura demograficzna rosyjskiego społeczeństwa (Bank Światowy)
Wiek emerytalny w Rosji należy do najniższych na świecie. Limity, które są jeszcze spadkiem po czasach stalinowskich (1932 r.), wynoszą odpowiednio 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. System najbardziej „obciążają” kobiety, które żyją i najprawdopodobniej będą żyć znacznie dłużej od mężczyzn.

Według danych Banku Światowego (przyjmując jako założenie obecne dane o śmiertelności) tylko co drugi nowonarodzony Rosjanin dożyje 65. urodzin, podczas gdy dla Rosjanek wskaźnik dożywalności to 78%. Dysproporcje najczęściej tłumaczy się nie tylko chorobami cywilizacyjnymi, lecz także alkoholizmem zbierającym żniwo wśród mężczyzn po 50-tce.

Dożywalność do 65. roku życia (Bank Światowy)
Według propozycji ministerstwa finansów, wiek emerytalny miałby być stopniowo wydłużany do 63 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jak stwierdził niedawno inny minister, odpowiadający za rozwój gospodarczy Aleksiej Uljukajew, horyzont tych zmian póki co kreślony jest ma 10-15 lat. Nie można wykluczyć jednak, że sytuacja gospodarcza kraju może zmusić władze do przyspieszenia reformy systemu emerytalnego.

Gwoli przypomnienia – w Polsce weszły w życie przepisy, przewidujące stopniowe zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Wiek emerytalny jest podnoszony co cztery miesiące o jeden miesiąc. Dopiero po 1 września 2040 roku wszyscy, niezależnie od daty urodzenia, będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~Marek
Dlatego wiek emerytalny dla mężczyzn powinien być 65 lat, a dla kobiet 75 lat, to chyba logiczne? Nie rozumiem dlaczego boimy sie to powiedziec, przeciez to jawna niesprawiedliwosc, podczas gdy kobieta zyje sobie na emeryturze po 20 lat, mezczyzna po roku juz gryzie piach...
~andrzej
tak dlugo zyja te kobiety , ktore urodzily co najmniej 2 dzieci -pomysl ile beda zyly te z jednym dzieckiem a ile singielki -czyzby 100 lat ? ;) to moze single tez ? ;)
~dfgdfg
W Polsce średni wiek przechodzenia na emeryturę oscyluje w granicach 60 lat. Wiek emerytalny to nie wszystko, istotna jest liczba przywilejów dla niektórych grup społęcznych
~prawda
to ty wrzuciles na youtube wiek ropy?
~lopez
otóż to, a jeszcze im k.... krzywda !
~romek
to niedopuszczalne ... co za ciemnota i zacofanie w tej Rosji emerytura w wieku 60 lat ...... korporacyjne, bankowe ścierwa aż skręca gdy to widzą. Przecież podludzie i goje powinni tyrać do śmierci .... (oczywiście płacąc całe życie składki emerytalne które po śmierci przepadają)
~optymistycznie
Romku, Rosjanie dobrze to skalkulowali, tam średnia długość życia wynosi 58lat
~tamten odpowiada ~optymistycznie
Tak konkretnie to niecałe 72 lata, 65 wśród mężczyzn i 77 wśród kobiet.
~plazowicz odpowiada ~tamten
As of 2009, the average life expectancy in Russia was 62.77 years for males and 74.67 years for females

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki