

Już 1 września uczniowie wrócą do szkół, gdzie czeka na nich "nowa rzeczywistość". Będzie m.in. mniej przemieszczania się między lekcjami, zajęcia wychowania fizycznego odbywać się będą bez gier kontaktowych oraz ruszy akcja szczepień. MEiN, MZ oraz GIS opublikowali rekomendację dla placówek. Przeanalizowaliśmy, co zmieni się w nowym roku szkolnym.
Wśród wytycznych można przeczytać m.in. o obowiązku wyposażenia uczniów w maseczki przez rodziców, ograniczeniu sportów kontaktowych podczas zajęć wychowania fizycznego oraz programie szczepień w szkołach. Dodatkowo zmienił się termin egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się później niż dotychczas.
Przeczytaj także
Szkoła w "nowej rzeczywistości"
W cieniu początku czwartej fali koronawirusa szkoły podstawowe i ponadpodstawowe szykują się na powrót do "nowej normalności". Zgodnie z zapowiedziami od 1 września rusza edukacja w trybie stacjonarnym. Resort edukacji i nauki oraz resort zdrowia wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowali szczegółowe wytyczne na nowy rok szkolny dotyczące czterech obszarów:
- organizacji zajęć,
- higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni,
- gastronomii,
- postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.
Program zajęć dla uczniów w każdej szkole ma zostać przygotowany indywidualne dla każdej klasy w taki sposób, aby zmniejszyć liczbę zmienianych pomieszczeń w ciągu dnia. W praktyce może to wyglądać następująco: 2 godziny matematyki w jednym pomieszczeniu, następnie 2 godziny języka polskiego w innej klasie.
Przeczytaj także
"O ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga)" – czytamy w rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), Ministerstwa Zdrowia (MZ) i Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS).
Wychowanie fizyczne bez sportów kontaktowych
"Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych" – czytamy w zaleceniach MEiN dotyczących zajęć sportowych i lekcji wychowania fizycznego. Dodatkowo resort zachęca do korzystania z boiska szkolnego oraz przebywania na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
Przeczytaj także
Szczepienia w szkołach
Kolejnym punktem programu "Bezpiecznego powrotu do szkół" jest stworzenie punktów szczepień w placówkach. Resort edukacji i nauki przygotował harmonogram szczepień, który zostanie wdrożony od początku roku szkolnego. Dzieli się on na trzy części:
- I tydzień września (1 - 5 września) – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
- II tydzień września (6 - 12 września) – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
- III tydzień września (13 - 19 września) – tydzień szczepień.
Akcja szczepień w szkołach rozpocznie się od tzw. tygodnia informacyjnego, w trakcie którego przeprowadzone zostaną lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami. W kolejnym tygodniu tzw. przygotowania do szczepienia będą zbierane odpowiednie zgody od rodziców oraz opiekunów prawnych dzieci powyżej 12 r.ż. Natomiast tydzień szczepień rozpocznie się 13 września i potrwa do 19 września.
Pieniądze na sprzęt do nauki zdalnej dla szkół
Jednocześnie, oprócz rekomendacji oraz wytycznych dla szkół, resort szykuje się na możliwość powrotu do zdalnej edukacji. Rada Ministrów przyjęła nowelizację programu "Aktywna Tablica". To wsparcie finansowe dla szkół, w ramach którego placówka może otrzymać pieniądze na nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - tzw. zestaw dla nauczyciela.
Przeczytaj także
W ramach takiego zestawu można kupić: laptopa, dodatkową kamerę internetową, słuchawki i mikrofon, statyw, tablet graficzny lub innego rodzaju tablet służący w szczególności do rysowania elementów graficznych na komputerze lub monitorze. Maksymalna kwota wsparcia finansowego dla szkoły na zakup zestawu dla nauczyciela wynosi 14 tys. zł, podaje resort.
Matura i egzamin ósmoklasisty ze zmianami
W nowym roku szkolnym 2021/2022 jest zmiana daty testu końcowego dla uczniów szkół podstawowych. Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła harmonogram. Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony o miesiąc później niż dotychczas - uczniowie przystąpią do niego w maju 2022 r.
Przeczytaj także
Bez zmian natomiast pozostał termin przystąpienia do matury dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Egzamin dojrzałości zostanie przeprowadzony wyłącznie w części pisemnej - podobnie jak w maju 2021 r. Ministerstwo przygotowało zmianę w zakresie obowiązku przystępowania do egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym - jest on obligatoryjny.
Powrót do szkoły w reżimie sanitarnym
Oprócz szczegółowych zaleceń w wtyczyny znalazły się także zasady dotyczące reżimu sanitarnego. Powierzchnie użytkowe w klasach mają być dezynfekowane środkiem dezynfekującym lub myte detergentem po każdej grupie uczniów. Pomieszczenia powinny być wietrzone przed, po i trakcie zajęć oraz przerw, czytamy w wytycznych ministerstw i GIS. W szkołach dostępne mają być środki do dezynfekcji rąk. Natomiast w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu społecznego (minimum ok. 1,5 m) uczniowie mają obowiązek noszenia maseczek.
Szkoła tylko dla zdrowych uczniów
Zgodnie z wytycznymi MEiN, MZ i GIS do szkoły mogą uczęszczać wyłącznie uczniowie bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Dodatkowo rodzice mają obowiązek wyposażyć dzieci w maseczki ochronne, które uczeń będzie mógł wykorzystać podczas przebywania w przestrzeni wspólnej w szkole.
Wytyczne określają także zasady odprowadzania i odbierania dzieci ze szkoły. Według nich uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa, dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
Dominika Florek
