REKLAMA

Rodzina pijanego kierowcy straci samochód? Ekspert odpowiada

Alan Bartman2022-11-21 10:31redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-11-21 10:31

Sąd nie skonfiskuje samochodu prowadzonego przez pijanego kierowcę, jeżeli pojazd będzie współwłasnością np. w małżeństwie. Zamiast tego zostanie wydane orzeczenie o zabezpieczeniu środków o równowartości auta. Zdaniem eksperta takie rozwiązanie i tak może skutkować utratą samochodu.

Rodzina pijanego kierowcy straci samochód? Ekspert odpowiada
Rodzina pijanego kierowcy straci samochód? Ekspert odpowiada
fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Jeżeli pojazd prowadzony przez pijanego kierowca nie będzie tylko jego własnością, a będzie np. należał również do współmałżonka, to sąd nie zdecyduje się na jego konfiskatę. Tak wynika z nowelizacji przepisów nowelizacji Kodeksu karnego, która zakłada utratę samochodu przez osobę, która prowadziła pojazd pod wpływem minimum 1,5 promila lub spowoduje wypadek mając minimum 0,5 promila alkoholu we krwi.

Choć przepisy jeszcze nie obowiązują i czekają na razie na podpis prezydenta, tak w opinii publicznej już wzbudzają emocje. Zdaniem Macieja Wrońskiego, prezesa związku Transport i Logistyka, brak konfiskaty auta w takim przypadku nie równa się automatycznie zachowaniu pojazdu przez rodzinę. Jak przyznał ekspert na łamach „Rzeczpospolitej”, współwłaściciel pojazdu może i tak być zmuszony do jego sprzedaży.

Chodzi tu o zapis, który jako alternatywę do konfiskaty auta stawia możliwość wydania przez sąd orzeczenia o zabezpieczeniu środków o równowartości pojazdu. Tak może się stać, jeżeli auto będzie współwłasnością innej osoby niż złapany pijany kierowca. Jednak w wielu przypadkach suma ta może zostać pokryta właśnie poprzez sprzedaż samochodu.

– Zamiast konfiskaty sąd wyda orzeczenie o przepadku równowartości pojazdu określonej na podstawie polisy ubezpieczeniowej lub w razie jej braku na podstawie średniej wartości rynkowej, która zostanie ustalona bez powoływania biegłego. W praktyce można jednak z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że pewnie rodzina i tak sprzeda ten pojazd samodzielnie, aby sprostać wymogom orzeczonej kary dodatkowej – wyjaśnił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Maciej Wroński.

Wysokość zabezpieczenia ma być obliczana na podstawie wykupionej polisy ubezpieczeniowej, a przypadku braku polisy na podstawie średniej ceny rynkowej. Nowelizacja przepisów została przegłosowana przez Sejm 16 listopada 2022 r. po odrzuceniu senackich poprawek.

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (63)

dodaj komentarz
set79
Patrzac na komentarze odnosze wrazenie ze jazda na "podwójnym gazie" to wrecz nasza narodowa dyscyplina. Wszyscy sie boją o mienie a nik nawet nie wspomina o tych co ponosza konsekwencję tego że wielu z nas pije a potem prowadzi. Solidarność znowu w natarciu w narodzie tylko pytanie czy to wlasciwa strona za ktora się Patrzac na komentarze odnosze wrazenie ze jazda na "podwójnym gazie" to wrecz nasza narodowa dyscyplina. Wszyscy sie boją o mienie a nik nawet nie wspomina o tych co ponosza konsekwencję tego że wielu z nas pije a potem prowadzi. Solidarność znowu w natarciu w narodzie tylko pytanie czy to wlasciwa strona za ktora się opowiadamy?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
set79
Musis prowadzic jak sobie popijesz?
Taki kreatywny naród a ma problem z rozwiązaniem takiej pierdoły!!!
xxpp
Pamiętajcie. Jak dajecie w szyję, to potem wracacie polonezem.
Ja rozumiem tępienie pijaństwa, ale jeżeli pozwolimy na takie prawo, to niedługo państwo będzie z nami mogło zrobić wszystko.
To jest postępujące niewolnictwo i odbieranie podstawowych praw własności.
set79
Konicznie musisz prowadzić jak "dasz w szyję"?
trooper
Ten przepis jest trochę dziwny. Jak ktoś ma dwa auta, teraz po pijaku pojedzie tanim zamiast drogim i straci mniej czy jak?
zoomek
Tak, zaleca się zakup rumpla za 2 koła dla tych co jadą na imprę.
To rozsądne rozwiązanie także dlatego że kolega może pawia w aucie puścić.
Może się ruszyć w komisach w kontekście najtańszych opcji.
johnnygalt
Lepszym rozwiązaniem byłoby odholowywanie auta na superdrogi parking policyjny, a jeśli koszt parkingu w pewnym momencie przekroczy wartość auta to przepada ono na rzecz państwa.

W takim przypadku nawet auto pożyczone mogłoby być odebrane przez właściciela po zapłaceniu opłaty za 1 dzień a właściciel musiałby już dochodzić
Lepszym rozwiązaniem byłoby odholowywanie auta na superdrogi parking policyjny, a jeśli koszt parkingu w pewnym momencie przekroczy wartość auta to przepada ono na rzecz państwa.

W takim przypadku nawet auto pożyczone mogłoby być odebrane przez właściciela po zapłaceniu opłaty za 1 dzień a właściciel musiałby już dochodzić z pożyczającym roszczenia.
zoomek
Morał?
Jedziesz na imprę starym rumplem za 2 koła i po problemie.
Warto trzymać strucla na takie okazje!
zenonn
Jak cie stać na raszpla, jedź taksówka, skoro chcesz pić na umór.
Dawniej woźnica "najebany jak messerschmitt" korzystał ze swego konia, który znał drogę do domu.
Współczesne najdroższe, najlepsze konie mechaniczne nie są w stanie same zawieźć szofera do domu.

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki