Sąd nie skonfiskuje samochodu prowadzonego przez pijanego kierowcę, jeżeli pojazd będzie współwłasnością np. w małżeństwie. Zamiast tego zostanie wydane orzeczenie o zabezpieczeniu środków o równowartości auta. Zdaniem eksperta takie rozwiązanie i tak może skutkować utratą samochodu.


Jeżeli pojazd prowadzony przez pijanego kierowca nie będzie tylko jego własnością, a będzie np. należał również do współmałżonka, to sąd nie zdecyduje się na jego konfiskatę. Tak wynika z nowelizacji przepisów nowelizacji Kodeksu karnego, która zakłada utratę samochodu przez osobę, która prowadziła pojazd pod wpływem minimum 1,5 promila lub spowoduje wypadek mając minimum 0,5 promila alkoholu we krwi.
Choć przepisy jeszcze nie obowiązują i czekają na razie na podpis prezydenta, tak w opinii publicznej już wzbudzają emocje. Zdaniem Macieja Wrońskiego, prezesa związku Transport i Logistyka, brak konfiskaty auta w takim przypadku nie równa się automatycznie zachowaniu pojazdu przez rodzinę. Jak przyznał ekspert na łamach „Rzeczpospolitej”, współwłaściciel pojazdu może i tak być zmuszony do jego sprzedaży.
Chodzi tu o zapis, który jako alternatywę do konfiskaty auta stawia możliwość wydania przez sąd orzeczenia o zabezpieczeniu środków o równowartości pojazdu. Tak może się stać, jeżeli auto będzie współwłasnością innej osoby niż złapany pijany kierowca. Jednak w wielu przypadkach suma ta może zostać pokryta właśnie poprzez sprzedaż samochodu.
– Zamiast konfiskaty sąd wyda orzeczenie o przepadku równowartości pojazdu określonej na podstawie polisy ubezpieczeniowej lub w razie jej braku na podstawie średniej wartości rynkowej, która zostanie ustalona bez powoływania biegłego. W praktyce można jednak z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że pewnie rodzina i tak sprzeda ten pojazd samodzielnie, aby sprostać wymogom orzeczonej kary dodatkowej – wyjaśnił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Maciej Wroński.
Wysokość zabezpieczenia ma być obliczana na podstawie wykupionej polisy ubezpieczeniowej, a przypadku braku polisy na podstawie średniej ceny rynkowej. Nowelizacja przepisów została przegłosowana przez Sejm 16 listopada 2022 r. po odrzuceniu senackich poprawek.