REKLAMA

Richard H. Thaler laureatem "ekonomicznego Nobla"

2017-10-09 11:50
publikacja
2017-10-09 11:50

Richard T. Thaler został uhonorowany Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Amerykański ekonomista został nagrodzony za wkład w rozwój ekonomii behawioralnej.

fot. / / Reuters

72-letni Thaler jest profesorem na University of Chicago Booth School of Business. Jak podano w uzasadnieniu decyzji, ogłoszony dziś laureat został nagrodzony za „zbudowanie mostu między ekonomiczną i psychologiczną analizą podejmowania decyzji”.

W uzasadnieniu Akademia napisała, że Thaler "uwzględnia realistyczne założenia psychologiczne w swych analizach dotyczących podejmowania decyzji ekonomicznych". "Badając konsekwencje ograniczonej racjonalności, preferencji społecznych i braku samokontroli wykazuje, jak te cechy ludzkie systematycznie wpływają na indywidualne decyzje a także wyniki rynkowe" - czytamy w oświadczeniu.

W przeciwieństwie do nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Stąd oficjalna nazwa brzmi - Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Pozostałe Noble są przyznawane od 1901 roku.

Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

W ubiegłym roku ekonomicznego Nobla dostali - Brytyjczyk Oliver Hart i Fin Bengt Holmström, za wkład w teorię umów. Komitet Noblowski wskazał, że nowe narzędzia teoretyczne stworzone przez badaczy są cenne dla zrozumienia realnych kontraktów i dostrzeżenia potencjalnych pułapek w ich konstruowaniu.

Do tej pory Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznano 49 razy, honorując 79. laureatów.

Wśród nagrodzonych osób nie ma Polaków, choć polski akcent pojawił się w 2007 roku. Uhonorowany został wtedy profesor Leonid Hurwicz (zmarł w 2008 roku), amerykański ekonomista polsko-żydowskiego pochodzenia, za prace nad teorią wdrażającą systemy matematyczne w procesy gospodarcze. W gronie laureatów jest jedna kobieta - Amerykanka Elinor Ostrom (zmarła w 2012), wyróżniona w 2009 roku.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
open_mind
Ma gościu Thaler rację bo w zasadzie on promuje: świadome wpędzanie się plebsu w dług znaczy więcej propagandy dla mass. Motto dla świata zadżumionego - zadłużonego. Więcej długu, dług to pieniądz. Nie srebro nie złoto ale by w długu żyć i więcej nic, szczególnie życie w pierwszym stadium „zadżumienia” Ma gościu Thaler rację bo w zasadzie on promuje: świadome wpędzanie się plebsu w dług znaczy więcej propagandy dla mass. Motto dla świata zadżumionego - zadłużonego. Więcej długu, dług to pieniądz. Nie srebro nie złoto ale by w długu żyć i więcej nic, szczególnie życie w pierwszym stadium „zadżumienia” wydaje się być bardzo atrakcyjne !. A ty już dorosłeś do do własnego długu? Dzisiaj nowoczesny postępowy człowiek żyje w długu na maksa. Życie świata bez długu – nie to nie z tego świata !! Każdy kto nie ma długu to wróg nowoczesnej klasy robotniczo chłopskiej i jest hamulcem rozwoju ekonomicznego, powinien być napiętnowany i powinny być za to kary z pozbawieniem wolności włącznie. Dłużnicy świata łączmy się w długu. Budujmy świat „zadżumionych” na maksa– miało być zadłużonych. Wychowujmy następne pokolenia dłużników ku uciesze banksterów i nas samych.
pytek21
Przecież na zdjeciu to Kwachu :-)
nostromo25
Kwacha to Ty chyba zazyles.

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki