REKLAMA

Reforma emerytur we Francji. Wniosek o wotum nieufności dla rządu odrzucony; zabrakło 9 głosów

2023-03-20 19:23
publikacja
2023-03-20 19:23

Wniosek o wotum nieufności dla rządu Francji, złożony w Zgromadzeniu Narodowym przez centrową grupę LIOT, został w poniedziałek wieczorem odrzucony. Do przyjęcia wniosku zabrakło dziewięciu głosów. Deputowani debatowali i głosowali nad wotum nieufności w związku z reformą emerytalną, która wywołała we Francji masowe protesty.

Reforma emerytur we Francji. Wniosek o wotum nieufności dla rządu odrzucony; zabrakło 9 głosów
Reforma emerytur we Francji. Wniosek o wotum nieufności dla rządu odrzucony; zabrakło 9 głosów
fot. Xose Bouzas / / Hans Lucas Agency

Za odwołaniem rządu premier Elisabeth Borne oddano 278 głosów, podczas gdy potrzeba było 287.

„Wraz z tym wnioskiem o wotum nieufności nic nie zostało załatwione. Setki tysięcy ludzi, którzy gromadzą się każdego dnia, nie zatrzymają się z tego powodu, że zabrakło dziewięciu małych głosów” – powiedziała po głosowaniu Mathilde Panot, posłanka lewicowej koalicji NUPES.

Panot dodała, że w oczach Francuzów „rząd jest martwy” i wezwała prezydenta Emmanuela Macrona do przeprowadzenia referendum w sprawie reformy emerytalnej.

Głosowanie odbyło się w związku z przyjęciem w poprzednim tygodniu przez rząd kontrowersyjnych rozwiązań dla wprowadzenia reformy emerytalnej podwyższającej wiek przechodzenia na emeryturę z 62 do 64 lat. W procesie wprowadzania nowego prawa prezydent Macron i rząd zdecydowali się skorzystać z art. 49.3 konstytucji, który daje możliwość pominięcia głosowania w Zgromadzeniu Narodowym.

Lewica odmawia poparcia drugiego wniosku o wotum nieufności dla rządu, który złożyło skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe.

mrf/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (6)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Było głosować na Marine Le Pen. Cieszy mnie ten rym. Francuz mądry po szkodzie.
carlito1
Piękny przykład "demokracji"
intisol
Francuzi nie rozumieją, że skrajnie liberalne rozwiązania społeczne w sprawach typu aborcja, które wprowadzili, do pary ze zmianami kulturowymi mają taki właśnie skutek - kryzys demograficzny, który wywiera potężną presję na systemie emerytalnym. Na tę chwilę muszą podwyższyć ten wiek emerytalny, a w długim terminie jeśli nie "wezmą Francuzi nie rozumieją, że skrajnie liberalne rozwiązania społeczne w sprawach typu aborcja, które wprowadzili, do pary ze zmianami kulturowymi mają taki właśnie skutek - kryzys demograficzny, który wywiera potężną presję na systemie emerytalnym. Na tę chwilę muszą podwyższyć ten wiek emerytalny, a w długim terminie jeśli nie "wezmą się do roboty" ;) to będzie jeszcze gorzej. Epoka świrniętego indywidualizmu.
trolley
Zybertolenie. Kryzys jest wywołany coraz większym rozwarstwieniem i przede wszystkim zanikaniem klasy średniej. Dzieje się to zbyt szybko aby nie wywołało reakcji . Bogaci są coraz bogatsi i jest ich coraz mniej, klasa średnia najczęściej spada do biedoty a biedni coraz biedniejsi i jest ich coraz więcej. Koncentracja kapitałów przede Zybertolenie. Kryzys jest wywołany coraz większym rozwarstwieniem i przede wszystkim zanikaniem klasy średniej. Dzieje się to zbyt szybko aby nie wywołało reakcji . Bogaci są coraz bogatsi i jest ich coraz mniej, klasa średnia najczęściej spada do biedoty a biedni coraz biedniejsi i jest ich coraz więcej. Koncentracja kapitałów przede wszystkim, kryzys surowcowy, imigracyjne tsunami. Gdzieś na końcu wiek emerytalny. Nie świta ci gdzieś że pomimo automatyzacji i robotyzacji ludzie muszą coraz więcej pracować żeby przeżyć? 10% Amerykanów pracuje i korzystają z kartek żywnościowych żeby z głodu nie zdechnąć. To dla ciebie normalne?
speed999jaro
Zawsze można postawić na imigrację. Problem w tym, że przyjezdni nie chcą pracować tylko też brać zasiłki. Taki system prowadzi do rewolucji.
To niebezpieczne również dla Polski, bo będzie poszukiwanie rozprężenia tego napięcia w ramach większego konfliktu zbrojnego
mistrz_erudycji odpowiada trolley
Problemem są twórcy i zarządcy tego systemu. Kryzys został celowo wywołany by zmienić ekonomię o czym pisze klaus, ten kryzys skończy się wojną światową, tak zostało to zaplanowane.

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki