Allegro wygrywa z fiskusem. Rabaty bez podatku

Polacy coraz częściej robią zakupy w sieci, dlatego też platformy sprzedażowe prześcigają się w zdobyciu klienta. Allegro na przykład oferuje swoim użytkownikom kupony rabatowe i zgodnie z wyrokiem NSA nie trzeba płacić od niego podatku.

(Allegro)

Jak podaje "Rzeczpospolita", Allegro wygrało ze skarbówką. Klienci, którzy otrzymują od firmy bony rabatowe, nie muszą odprowadzać od niego podatku. Pewnie nikt nawet o tym nie pomyślał, jednak fiskus domagał się, by platforma wystawiała wszystkim użytkownikom korzystającym z obniżek PIT-y.

Administracja skarbowa podkreśliła, że klienci nie otrzymują zniżek bezpośrednio od sprzedającego tylko od samego Allegro, czyli pośrednika. W swojej interpretacji organ państwowy zaznaczył, że to nagradzanie kupujących, bowiem sprzedawca uzyska regularną cenę podaną w ofercie, dlatego wykorzystanie rabatu nie jest obojętne podatkowo. Dla zwykłego konsumenta - według fiskusa - będzie to przychód z innych źródeł, przez co w konsekwencji Allegro będzie jego płatnikiem.

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął jednak sprawę na korzyść Allegro, uzasadniając swoją decyzję tym, że rabaty są środkiem powszechnie dostępnym, a wtedy przychodu do opodatkowania nie ma. W ocenie sądu nie jest też istotne, czy rabat jest oferowany przez sprzedawcę czy samą platformę. Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

DU

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jaykob

Przez to 500+ i szukanie pieniędzy na piątkę Kaczyńskiego rządzącym się w przysłowiowej d#@# po przewracało. Pora na zmianę... Prawdziwą dobrą zmianę.

! Odpowiedz
0 4 czytacz

Poproszę babcię sprzedającą jaja męża na targu o zniżkę,Da mi 5 złotych rabatu jak kupię 10 szt to mam odprowadzać podatek od zysku?Wszak mam i jaja i 5 złotych w kieszeni!

! Odpowiedz
3 18 nostsherlock

Urzędnicy skarbowi - największe gnidy tuż po partyjniakach

! Odpowiedz
4 77 zenonn

Czy funkcjonariusze, którzy wpadli na ten pomysł i przegrali w sadzie zwrócili pieniądze za sąd, zostali wywaleni na zbity pysk i czy już siedza w gułagach wraz z rodzinami i dlaczego jeszcze żyją?

! Odpowiedz
8 51 marekr987

Niedlugo w tym kraju trzeba bedzie placic podatek od promocji w supermarkecie. 'Po przeciez to nasz zysk'

! Odpowiedz
16 25 zenonn

Niedługo będą korporacje i niewolnicy. Skończy się bełkot o wolności, państwie, patryjotyźmie.

! Odpowiedz
1 57 skasowane_konto

rabaty są środkiem powszechnym od dekady, wręcz ma się wrażenie że w sklepach niemal wszystkie produkty są "rabatowane". Widać jak wielki jest głód pieniędzy skarbówki, żeby w tak błahej sprawie lecieć do sądu (za nasze pieniądze). Powszechna opinia na temat instytucji skarbówki (bardzo negatywna) się tu niestety tylko potwierdza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.