UE inwestuje w polskie drogi. Jest kolejne dofinansowanie na budowę ekspresówki

2023-07-21 14:00
publikacja
2023-07-21 14:00

Infrastruktura drogowa to "układ krwionośny" gospodarki, dlatego też warto w nią inwestować. Komisja Europejska zgodziła się, by w ramach Funduszy Europejskich udzielić 629 mln złotych dofinansowania do budowy odcinka Widoma-Kraków drogi ekspresowej S7.

UE inwestuje w polskie drogi. Jest kolejne dofinansowanie na budowę ekspresówki
UE inwestuje w polskie drogi. Jest kolejne dofinansowanie na budowę ekspresówki
/ GDDKiA

Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dla dużego projektu, jakim jest „Budowa drogi ekspresowej S7, odc. Widoma-Kraków (w. Kraków Nowa Huta)”. Potwierdziła tym samym przyznanie ponad 629 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt projektu wyniesie niemal 1,26 mld zł.

Między niewielką małopolską wsią Widoma a węzłem Kraków Nowa Huta powstaje ponad 18-kilometrowy fragment trasy ekspresowej. W ramach inwestycji powstaną również 4 węzły drogowe - „Łuczyce”, „Raciborowice”, „Kraków Grębałów” oraz węzeł zespolony składający się z węzłów „Kraków Mistrzejowice I” i „Kraków Mistrzejowice II”.

Ta wyczekiwana przez kierowców trasa usprawni przejazd przez stolicę Małopolski, odciążając miasto ze wzmożonego ruchu. Zakończenie prac przewidziano na listopad 2024 roku.

Odcinek Widoma-Kraków Nowa Huta to najbardziej skomplikowana część budowanej trasy, przebiega przez zurbanizowane tereny i przecina m.in. linie kolejowe, tramwajowe, sieci elektroenergetyczne, gazowe, telekomunikacyjne i wodne - tłumaczył dla "Gazety Krakowskiej" Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wśród głównych celów projektu wskazuje się także:

  • poprawę efektywności transportu drogowego oraz zapewnienie swobodnego przepływu osób, towarów, kapitału, usług, wpływających na wzrost konkurencyjności zewnętrznej UE oraz wewnętrznej spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej,
  • likwidację „wąskich gardeł” i uzupełnienie brakujących elementów infrastruktury drogowej, w sposób poprawiający przepustowość i warunki ruchu w korytarzu transportowym

W ramach prac przewidziano także budowę m.in.: ekranów akustycznych, infrastruktury technicznej do sygnalizacji świetlnej, Systemu Zarządzania Ruchem, urządzeń organizacji ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego (bariery energochłonne, osłony przeciwolśnieniowe, ogrodzenie drogi ekspresowej, elementy oznakowania pionowego i poziomego). Nie zapomniano także o zwierzętach - w ramach inwestycji powstaną przepusty i przejścia dla zwierząt oraz ogrodzenia i płotki naprowadzające niezbędne do migracji zwierząt.

Tuż przed tegoroczną majówką oddano do użytku inny odcinek S7, którego budowę również dofinansowały Fundusze Europejskie. Chodzi o odcinek drogi ekspresowej S7 między Lesznowolą a Tarczynem, więcej informacji można znaleźć tutaj.

Jacek Misztal

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
prawda_
Zalosne jest to jak autostrady sa konwertowane na drogi ekspresowe ktore nadal stoja zakorkowane. Dobrym przykladem jest poludniowa obwodnica Krakowa ktora wiecznie stoi w korku. Nie bylo stac na zrobienie 3ch pasow by rozladowac ruch. O 4ch nawet nie ma co pisac. Kaczynski- z takimi projektami nie dogonimy zachodu nawet 100lat.
prawnuk
? Kraków w czerwcu...... 2023 miał mieć domknięty ring. Jak bedzie objazd północą i południem to będzie warto budować ? 3 pas na południu
okragly_stol odpowiada prawnuk
Chcemy aby
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
moravietz
Zmień dilera b cie oszukuje, lub chociaz bierz połowę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xqwztsa
Chcesz przy każdym newsie pisać narodowość sprawcy? Otóż gwarantuję ci, że nie spodoba ci się, gdy 99% informacji będzie się zaczynać od np.: "Polak zabił", "Polak ukradł" i "pijany Polak".
xqwztsa odpowiada (usunięty)
Fajnie, że na argumenty sam zgłaszasz i tobie podobni do skasowania. Łatwiej zgłosić niż podać przykład, a sam piszczysz, że ci kasują?
karbinadel
W przeciwieństwie do głupich wpisów?

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki