REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Przełom w bankach. Pierwszy raz takie dane o klientach

Wojciech Boczoń2023-03-21 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-21 06:00

Ostatnie lata przyniosły prawdziwą rewolucję w sposobie, w jaki korzystamy z usług bankowych. Z najnowszych danych wynika, że liczba użytkowników bankowości mobilnej wynosi już 22,9 mln. Tymczasem z bankowości internetowej korzysta o milion osób mniej. Czy właśnie „pękła” symboliczna bariera?

Przełom w bankach. Pierwszy raz takie dane o klientach
Przełom w bankach. Pierwszy raz takie dane o klientach
fot. Morocko / / Shutterstock

Choć wydawać by się mogło, że bankowość mobilna to stosunkowo nowy wynalazek, to jednak rozwiązanie to ma na karku już ponad dwie dekady. Pierwsze próby „bankowania” z użyciem telefonów komórkowych podejmowano już w latach 90. XX wieku. W 2004 roku, czyli aż 19 lat temu, Raiffeisen Bank wypuścił pierwszą aplikację mobilną napisaną w języku java (R-Mobile). Pięć lat później pojawiła się pierwsza apka na iOS (iPhone). I choć początkowo z rozwiązania tego korzystała niewielka grupka entuzjastów, to w ostatnich latach – wraz z upowszechnieniem smartfonów – bankowość mobilna stała się podstawowym kanałem obsługi konta.

22,9 mln klientów m-bankowości

Dziś z rozwiązania tego korzysta 22,9 mln klientów banków (dane na koniec 2022 r.). Przy czym definicja ta obejmuje nie tylko użytkowników aplikacji instalowanych w smartfonach (tych jest 20,8 mln), ale także osoby, które korzystają z banku przez przeglądarki internetowe - np. przez systemy RWD (ang. Responsive Web Design). Z bankowości mobilnej korzysta 22,9 mln klientów banków uniwersalnych - w ankiecie wzięło udział 15 banków komercyjnych. Do tego należy doliczyć na pewno kilkadziesiąt czy może nawet kilkaset tysięcy użytkowników w sektora spółdzielczego.

Tymczasem z bankowości internetowej korzystało na koniec września 2022 r. (to najnowsze dostępne dane) 21,9 mln klientów banków – o milion mniej. Można zatem postawić tezę, że bankowość mobilna stała się właśnie popularniejsza od „tradycyjnej” bankowości internetowej – rozumianej jako obsługa finansów na komputerze.  Mało prawdopodobne jest bowiem, by w czwartym kwartale 2022 r. przybyło aż milion użytkowników bankowości internetowej. Dotychczasowe dane wskazują bowiem na dynamikę wzrostu rzędu kilkuset tysięcy kwartalnie. Najnowsze dane na ten temat poznamy wkrótce, po publikacji raportu NetB@nk przez Związek Banków Polskich.

PKO BP największym bankiem mobilnym

Największym bankiem mobilnym pozostaje PKO Bank Polski, który ma 5,3 mln użytkowników m-bankowości. W ciągu roku przybyło mu blisko 700 tys. użytkowników tego kanału. Na drugim miejscu jest mBank z liczbą 3,1 mln mobilnych klientów. Trzecie miejsce na podium zajmuje ING Bank Śląski z liczbą 2,8 mln, ale po piętach depcze mu Pekao, który ma 2,7 mln mobilnych klientów. Dalej są Santander Bank Polska (2,6 mln), Bank Millennium (2,2 mln), BNP Paribas (1,2 mln), a grono „milionerów” zamyka Alior Bank (powyżej 1 mln). 

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Analizując dane o liczbie użytkowników bankowości mobilnej, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno ciekawe zjawisko. Z deklaracji banków wynika, że już 14,2 mln klientów ma status „mobile only”. W żargonie bankowym oznacza to osoby, które obsługują swoje finanse wyłącznie na telefonach komórkowych – nie korzystają już z komputerów osobistych. Oznacza to, że aplikacje bankowe są dla nich wystarczającym narzędziem do zarządzanie rachunkami. Za ich pomocą zlecają przelewy, rozliczają się ze znajomymi, ale także zakładają lokaty czy dokonują spłat kredytów.

Coraz więcej transakcji w m-bankowości

Klienci mobilni są też coraz bardziej „transakcyjni”. Z danych udostępnionych przez 10 banków wynika, że m-klienci dokonali w czwartym kwartale 2022 r. 572 mln transakcji finansowych w aplikacjach. Rok wcześniej było to o 150 mln transakcji mniej (w tych samych bankach). Klienci chętnie też zakładają lokaty – w ostatnim kwartale 2022 r. założyli ich aż 991 tys. za pomocą aplikacji – o 615 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Choć tu należy zwrócić uwagę na lepsze oprocentowanie depozytów w 2022 r. po cyklu podwyżek stóp procentowych.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jacek_bs
ja tam zawsze do okienka, moge w kolejce pogrzebac w nosie.
dawid_gmyrek
"Darmowe konta" - mówili. Ale dali karty i pojawiły się koszty. Wyrzuciłem plastik, oszczędzam ponad 400 zł rocznie!

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Darmowe-konta-mowili-Ale-dali-karty-i-pojawily-sie-koszty-Wyrzucilem-plastik-oszczedzam-ponad-400-zl-rocznie-8375713.html
bha
Raczej chyba rewolucja w coraz większym globalnym rosnącym bez umiaru zadłużeniu udającym jarząbka dopóki się da i uda. Niestety
simonsoft8
forumowiczom podałem przykład, trzepią teksty o czym
zoomek
Z uporem trwam przy telefonie z guziczkami - nie zainstalują mi kwarantanny. Jest świetny - z bajerów ma diodę świecącą, niema aparatu, kocham go.
szprotkafinansjery
To, że u ciebie w kacapii na inny cię nie stać, to nie jest żadne osiągnięcie ani cnota.
zoomek odpowiada szprotkafinansjery
O której kacapii piszesz - Ruskiej czy UPAdlińskiej?
Dla mnie to bez specjalnej różnicy.
Ty też przywozisz ze złodziejskiej PadlinyU ukradzione granatniki?
luckyrich
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Ludziom brakuje edukacji finansowej, która jest niezbędna żeby nie wpakować się w kłopoty. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Ludziom brakuje edukacji finansowej, która jest niezbędna żeby nie wpakować się w kłopoty. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
dawid_gmyrek
Mieszak, powiedzcie to Tuskowi: "Emerytura nie jest Ci potzrebna" - zobaczymy co odpowie :)

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki