REKLAMA

Prokuratura: Wdrożenie produkcji grafenu na celowniku ABW

2020-07-17 18:41
publikacja
2020-07-17 18:41
Prokuratura: Wdrożenie produkcji grafenu na celowniku ABW
Prokuratura: Wdrożenie produkcji grafenu na celowniku ABW
fot. Jakub Szymczuk / / FORUM

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pięć osób. To byli członkowie spółki Skarbu Państwa odpowiedzialnej za wdrożenie produkcji grafenu – poinformowała w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr. Spółka nie zrealizowała zamierzonego celu - dodała.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała w piątek, że w śledztwie nadzorowanym przez Wydział do spraw Wojskowych Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pięć osób – byłych członków zarządu spółki działającej w branży nanotechnologii, której udziałowcami były spółki Skarbu Państwa.

Jak podała Mirosława Chyr, przedmiotem działalności spółki było doprowadzenie do skomercjalizowania wyników prac badawczych i naukowych związanych z produkcją i wykorzystaniem grafenu.

"Prace te były realizowane przez państwowy instytut badawczy i w ramach ścisłej współpracy z tym instytutem miało dojść do opracowania technologii umożliwiających wdrożenie produkcji grafenu na skalę przemysłową. Spółka nie zrealizowała zamierzonego celu" – poinformowała Chyr.

Dodała, że podejrzanym, jako osobom odpowiedzialnym za prowadzenie spraw majątkowych spółki, zarzucono popełnienie w okresie od 2013 do 2016 r. szeregu przestępstw związanych z zawieraniem niekorzystnych i sprzecznych z interesem spółki umów. "Na skutek zawartych umów spółce wyrządzono szkodę w łącznej wysokości sięgającej 2 miliony złotych" – wyjaśniła Chyr.

Zaznaczyła także, że zatrzymania miały miejsce na terenie województw mazowieckiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego.

"Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszukali adresy zamieszkania zatrzymanych, siedzib podmiotów gospodarczych. W wyniku tych czynności zabezpieczono sprzęt i obszerną dokumentację" – podała Chyr.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktów oraz poręczeń majątkowych.

"W postępowaniu prowadzone są czynności dowodowe dotyczące działalności spółki. Nie można wykluczyć, że ostateczna wartość strat poniesionych przez objętą postępowaniem spółkę sięgać będzie kilkudziesięciu milionów złotych" – podkreśliła Chyr. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (7)

dodaj komentarz
marszalek2020
Jak rządziła PO (Tusk, Trzaskowski) to wydawał się bezpieczny interes. Można było walić Polskę latami na czymś na czym ludzie się nie znali. Wygląda na to, że coś w tym biznesie pękło.
prawnuk
Straty chyba podobne jak w grantach ministra zdrowia. Co minister wynalazł za te pieniądze - poza żródła wzbogacenia rodziny?
carlito1
Do CPK też powinni zapukać.. tam dopiero jaja...
pazdzioch_indastries
biedny psl
pawlak i reszta gumowców w porę uciekli jak się zorientowali że pis ma siłę, ciekawe czy zdążli spuścić wodę w klozecie?inaczej pawlak długo kartofli uprawiał nie będzie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki