REKLAMA

Prof. Blikle: Potrzeba nam woli politycznej - nie pieniędzy

2015-04-25 06:00
publikacja
2015-04-25 06:00
Prof. Blikle: Potrzeba nam woli politycznej - nie pieniędzy
Prof. Blikle: Potrzeba nam woli politycznej - nie pieniędzy
fot. T. Baranski / / EastNews

Przez dwadzieścia lat zarządzał rodzinną firmą A. Blikle. Stery w spółce przekazał innym, a sam działalność biznesową zamienił na aktywność w stowarzyszeniu firm rodzinnych. Ostatnio zrobiło się o nim głośno, gdy ostro skrytykował podatkowe propozycje rządu.

Profesor Andrzej Blikle
Profesor Andrzej Blikle (fot. T. Baranski / EastNews)

O tym, czego przedsiębiorcy oczekują od państwa, różnicach między Polakami a biznesmenami krajów rozwiniętych oraz rozwiązaniach, które warto zaczerpnąć z zachodnich gospodarek w rozmowie z Bankier.pl opowiada prof. Andrzej Blikle.

G. Marynowicz, Bankier.pl: Nie tak dawno podpisał Pan wspólnie z Ryszardem Petru oświadczenie krytykujące politykę podatkową rządu. Jakie jest Pana zdanie na temat doniesień, wedle których urzędowi skarbowemu stawia się warunek, że 80 proc. kontroli ma się skończyć ukaraniem podatnika?

"Gazeta Wyborcza" napisała, że rzecznik Ministerstwa Finansów zdementował te doniesienia: nie 80 proc., a 70 proc. i stopniowo w 4 lata. Dla mnie najbardziej przerażający jest fakt, że skuteczność działania urzędów skarbowych ministerstwo mierzy liczbą wymierzonych kar. Ale zostaliśmy razem z Ryszardem Petru zaproszeni na debatę do ministerstwa. Tam, być może, dowiemy się, jaka jest reakcja na nasze wspólne stanowisko dwóch stowarzyszeń - Inicjatywy Firm Rodzinnych i Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Przedsiębiorcy to siłą rzeczy osoby o wolnorynkowych poglądach. Proszę powiedzieć, czego zatem przedsiębiorcy oczekują od państwa? A może właśnie lepiej by było, żeby państwo trzymało się jak najdalej?

Według Adama Smitha państwo powinno się zajmować trzema obszarami: zapewnieniem bezpieczeństwa obywatelom (wojsko i policja), zapewnieniem sprawiedliwości (sądy) oraz budową dróg, mostów i kolei. A oczekujemy podniesienia poziomu wolności gospodarczej, mierzonej choćby Indeksem Wolności Gospodarczej Instytutu Frasera.

Dominującym problemem poruszanym przez przedsiębiorców jest wysokość kosztów pracy w Polsce. Czy ich ewentualne obniżenie mogłoby znacząco wpłynąć na sytuację firm?

Tę pomyłkę popełnia większość mediów. Problemem nie są wysokie koszty pracy, bo te w przeliczeniu na siłę nabywczą pieniądza są dwukrotnie niższe niż np. w Unii, ale pozapłacowe koszty pracy, tj. ZUS i PIT. W sumie to ponad 60 proc. płacy netto. Opodatkowanie porównywalne z akcyzą na wódkę i papierosy. Problemem mającym wpływ na koszty pracy jest też znacznie niższa niż w UE wydajność pracy, która większości przedsiębiorców nie pozwala płacić więcej.

Bardzo często słyszymy przedstawicieli pracodawców, którzy nawołują do reform ułatwiających prowadzenie biznesu w Polsce. Mało jednak jest w tym konkretnych postulatów. Załóżmy, że zostaje Pan premierem. Jakie byłyby Pana pierwsze decyzje dotyczące otoczenia biznesu i wszystkiego co związane z prowadzeniem działalności?

Zajrzałbym do raportu wspomnianego Instytutu Frasera, by zobaczyć czego Polsce brakuje do osiągnięcia wyższego poziomu wolności gospodarczej. I zobaczyłbym tam, że trzeba usprawnić działanie sądów gospodarczych, przeprowadzić daleko idącą reformę struktury naszych podatków (nie wysokości, ale struktury!), reformę prawa pracy, prawa budowlanego i dużej części pozostałych rozdziałów prawa gospodarczego. Zabrałbym się też za głęboką reformę szkolnictwa na wszystkich poziomach, aby lepiej przygotowywało do Polaków pracy, a w tym do pracy zespołowej, a nie indywidualnej.

Z racji swojej aktywności często przebywa Pan za granicą i rozmawia z zagranicznym przedsiębiorcami. Czy są jakieś zasadnicze różnice między Polakami a biznesmenami krajów rozwiniętych? W czym jesteśmy lepsi, a nad czym musimy jeszcze popracować. A może nie mamy się czego wstydzić?

W kategorii gospodarczych gwiazd nie mamy się czego wstydzić, ale średnią (medianę) mamy niestety dość niską. Wielu - zbyt wielu - przedsiębiorców wierzy w drapieżny kapitalizm, który już powoli odchodzi do historii. Wierzymy w kapitalizm, o którym Staszek Tym mówi, że "wymyślili go Sowieci, żeby socjalizm był lepszy".

A jakie rozwiązania zaczerpnąłby Pan z rozwiązań funkcjonujących za granicą?

Życzliwość aparatu państwa wobec przedsiębiorcy. Dla przykładu, brytyjski urząd skarbowy z Cumbernauld uzyskał w 1998 Europejską Nagrodę Jakości, gdy za swoją misję uznał takie doradzanie podatnikom w płaceniu podatków, aby ich firmy lepiej się rozwijały. I w rezultacie zaczął zbierać więcej podatków. Trzeba jednak przyznać - w ciągu ostatnich 25 lat dokonaliśmy poważnego postępu.

Jak ocenia Pan rankingi według których Polska pnie się w zestawieniach dotyczących wolności gospodarczej?

Bardzo mizerna ta wspinaczka. Stanowczo stać nas na więcej. Na to nie trzeba pieniędzy, a jedynie woli politycznej i wyobraźni.

Dziękuję za rozmowę


Andrzej Blikle - profesor nauk matematycznych, przedsiębiorca, a także felietonista w programie Onet Autorzy. Absolwent Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1990 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego nauk matematycznych. W międzyczasie zdobył tytuł mistrza cukierniczego. W latach 1990-2010 był prezesem spółki A.Blikle - rodzinnej firmy, która została założona w 1869 roku. Jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. W tym ostatnim jest prezesem zarządu. Jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk, a od stycznia b.r. honorowym prezesem Centrum im. Adama Smitha oraz członkiem blisko 30 innych organizacji.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~happy
Eurozona powoli się kończy. Coraz częściej do głosu dochodzą partie eurosceptyczne, i to nie tylko w Polsce. We Włoszech jest nawet pomysł dotyczący wyjścia ze strefy euro. Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://independenttrader.pl/296,kolejny_kraj_przeciw_polityce_ebc.html
~pracownik
mata kapuche? pozazdroscic
~PrezydentBraun
Popatrzcie jak to jest, same Balcerowicze, Bliklery, adamy smisy i inne Gwiazdowskie a jak mamy
qufniany system od 80 lat tak mamy te 25 lat tylko odbiło nas wypedzajac z kraju 3 miliony ludzi. To sa lesne dziadki w lytch stowarzyszeniach typu BBC czy Lewiatan uwlaszczone przez nomenklature, teraz trudno zrozumiec ze za nic
Popatrzcie jak to jest, same Balcerowicze, Bliklery, adamy smisy i inne Gwiazdowskie a jak mamy
qufniany system od 80 lat tak mamy te 25 lat tylko odbiło nas wypedzajac z kraju 3 miliony ludzi. To sa lesne dziadki w lytch stowarzyszeniach typu BBC czy Lewiatan uwlaszczone przez nomenklature, teraz trudno zrozumiec ze za nic nie robienie trzeba pojsc na zielona trawkę, to cale towarzycho co oblowilo sie po 1989 musi wymrzec do nogi, zeby Polska mogla odetchnąć. Dobrze juz bylo w 1988 weszla ustawa Wilczka i gdyby do dzisiaj obowiązywała to przed Niemcami musielibysmy zamykac granicę, a Polska bylaby w pierwszej 10 krajów takich jak Norwegia czy Singapur. To Balcerowicz razem z sovietami z WSI i PZPRu dobil nasza gospodarke , ze wleczemy sie w ogonie świata, a ludzie uciekaja, po to zeby w anglii zalozyc firmę, bo tam placimy 50 zl tygodniowo na zus a 50 tys mamy nieopodatkowane. Wiec te wszystkie wynurzenia panow lesnych dziadkow profesorów sa po prostu smieszne. Trzeba ten zabetonowany system POPISowy rozpieprzyc na trzy wiatry, komuchow wyslac na zielona trawkę, a profesorkom safandulom zalozyc cieple kapcie i wyslac do domu starców, niech tam graja w Monopol
~teddy
z calym szacunkiem panie profesorze ,ale ogladajac pana dowodzenie firma Blike /Warszawiak od pokolen/zle oceniam pana rzady ,jakosc towarow spadla ,obsluga tez ,tylko ceny winduje pan w kosmos robiac jakies dziwne przeceny na koniec dnia czy tygodnia ,towarow ktorym konczy sie termin/a nie zostaly sprzedane przedewszystkim dlatego z calym szacunkiem panie profesorze ,ale ogladajac pana dowodzenie firma Blike /Warszawiak od pokolen/zle oceniam pana rzady ,jakosc towarow spadla ,obsluga tez ,tylko ceny winduje pan w kosmos robiac jakies dziwne przeceny na koniec dnia czy tygodnia ,towarow ktorym konczy sie termin/a nie zostaly sprzedane przedewszystkim dlatego ze juz dzis sa dla Polakow zadrogie/ spozycia ,jest pan zapewne wybitnym matematykiem sorry nie znam sie na tym ,ale tez wiem ze pana strategia dowodzenia firma jest delikatnie piszac niepoprawna ,pozdrawiam
~hiho
Ten limit kar na poziomie 70% to broń obusieczna. Jeżeli nie ma sprecyzowane ile kontroli muszą przeprowadzić... to będą się bać w urzędzie robić kontrole tam gdzie jest małe prawdopodobieństwo wykrycia czegoś - no chyba, że mają też narzucone ile kontroli muszą zrobić w takim wypadku z tymi 70% wykryciami będą Ten limit kar na poziomie 70% to broń obusieczna. Jeżeli nie ma sprecyzowane ile kontroli muszą przeprowadzić... to będą się bać w urzędzie robić kontrole tam gdzie jest małe prawdopodobieństwo wykrycia czegoś - no chyba, że mają też narzucone ile kontroli muszą zrobić w takim wypadku z tymi 70% wykryciami będą szukać dziur w całym.
~szarlej
"tam gdzie jest małe prawdopodobieństwo wykrycia czegoś"- słabo znasz polskie prawo podatkowe i jego praktykę działania :P
~tres
Wystarczy podnieść kwotę wolną od podatku PIT do 24 tyś zł rocznie, a ta kasa wróci na rynek i zostanie wydana. Budżet odzyska z tego wartość VAT i tak naprawdę w teorii straci ok. 10-12% przychodów (ok. 30 mld zł), ale w praktyce zyska na wzroscie gospodarczym. Uprościć przepisy VAT do maksimum i obniżą się koszty Wystarczy podnieść kwotę wolną od podatku PIT do 24 tyś zł rocznie, a ta kasa wróci na rynek i zostanie wydana. Budżet odzyska z tego wartość VAT i tak naprawdę w teorii straci ok. 10-12% przychodów (ok. 30 mld zł), ale w praktyce zyska na wzroscie gospodarczym. Uprościć przepisy VAT do maksimum i obniżą się koszty jego płacenia po stronie firm oraz koszty kontrolowania po stronie urzędów (zysk dla budżetu kilku mld zł). Przyznać ulgi na automatyzację i modernizację w firmach, aby wzrosła wydajność (dochody z CIT do zaledwie 10% wpływów). Kilka prostych kroków i wszystkim się poprawia, ale trzeba dobrej woli tam na górze.
~FK_
raczej zlikwidowac PIT...
Ludzie i tak musza wydawac pieniadze wiec wroca jako VAT, ktory jest latwiej sciagalny.. a co najwazniejsze taniej... no ale co by zrobili z armia pracownikow skarbowki w tej sytuacji?
Dodatkowo wiecej ktos zarabia, wiecej kupuje, wiecej VATu placi... - ale i od tej strony jest problem. Zawisc ludzka
raczej zlikwidowac PIT...
Ludzie i tak musza wydawac pieniadze wiec wroca jako VAT, ktory jest latwiej sciagalny.. a co najwazniejsze taniej... no ale co by zrobili z armia pracownikow skarbowki w tej sytuacji?
Dodatkowo wiecej ktos zarabia, wiecej kupuje, wiecej VATu placi... - ale i od tej strony jest problem. Zawisc ludzka na to by nie pozolila...
~polak2
Rodzinka trzymała z komuchami ?nie zamkneli mu firmy teraz udaje specjalistę radzi jak zrobić jemu dobrze.
~qwe
Profesor narzeka na nisko wydajność a zapomina że jak obniżymy pozapłacowe koszty pracy to wydajność będzie jeszcze niższa. Bo pracodawcy nie będzie się chciało automatyzować produkcji tylko zatrudni dodatkowych pracowników.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki