Prezydent podpisał ustawę o odwróconym podatku VAT

Prezydent podpisał ustawę o tak zwanym odwróconym podatku VAT. Od 1 lipca to kupujący, a nie sprzedający, odprowadzi ten podatek między innymi od przenośnych komputerów i telefonów komórkowych.

Dzięki zmianie ściąganie tej daniny ma być skuteczniejsze. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług rozszerza stosowanie odwróconego VAT-u na takie towary jak: telefony komórkowe w tym smartfony, tablety, notebooki, laptopy i konsole do gier oraz niektóre postaci złota i kolejne wyroby stalowe.

Odwrócony VAT to procedura, zgodnie z którą to kupujący, a nie sprzedający odprowadza VAT do urzędu skarbowego. Szacunki mówią, że z powodu braku odpowiednich przepisów w 2013 roku w kasie państwa zabrakło około 42 miliardów złotych. To mniej więcej tyle, ile wynosi roczny deficyt budżetowy.

Nowelizacja wprowadza zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Karol Tokarczyk / wcześniejsze/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 14 ~EBC

Niebawem każda osoba fizyczna będzie musiała składać do urzędu skarbowego, co miesiąc deklaracje VAT i prowadzić rejestry zakupu, wszystkich produktów, począwszy od artykułów spożywczych skończywszy na artykułach i postach pisanych w internecie.
Również prezenty przekazane dzieciom na urodziny, na komunię, pod choinkę paczki, będą musiały być zgłoszone do odpowiednich rejestrów w urzędach skarbowych. Każdy będzie miał kartotekę w urzędzie , co ma, co otrzymał i dlaczego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 20 ~Adam

X - Bronek ?
Bronek- słócham ?
X - Ustawa jest do podpisania.
Bronek - To jerzcze wszystkih nie podpisałem ?
X - Jedna jeszcze została.
Bronek - Dobże podisze na kompóterze.

! Odpowiedz
1 18 ~Biedak

On wszystko podpisze...

! Odpowiedz
2 7 ~Basia

głupota

! Odpowiedz
0 12 ~plazowicz

A niby co stoi na przeszkodzie by złodzieje przenieśli swoje zainteresowanie na inne branże i wyroby?

! Odpowiedz
2 13 ~asd

VAT nalezy zlikwidować

! Odpowiedz
1 5 ~54rd

problem nie w likwidacji ale w % . Gdyby VAT był na poziomie 10% czy nawet jak wymaga UE na min. 15% to skala wyłudzeń zmniejszyłaby się gwałtownie . Do tego od 0,2-0,5% podatku obrotowego [ od netto ] i kasa pełna .

! Odpowiedz
0 10 ~Rooo

latanie dziury - skąd wziąć kasę na VAT skoro kupujący go mi nie wpłaci?
Zwrot nadpłaconego VAT trwa od 30 do 90 dni a urząd może go przedłużyć. W efekcie dojdzie do tego że, kupię i będę musiał zapłacić do 25go a jak sprzedam to poczekam 90dni.
Rachunek jest prosty przedsiębiorcy dadzą kredyt nieoprocentowany na co najmniej 25dni
Tak okrada się ludzi:P

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mirek

Płatność odwleczona na 30, 60, 90,180 dni jest patologią. Wyzyskiem korporacyjnym.
Mały i słaby godzi sie na takie warunki, wartościowy producent nie daje na tak odwlekłe terminy. Skoro "byznesmen" godzi sie dac kredyt kupiecki 90dni to teraz morda w kubeł, a nie marudzenie, ze nie ma na ZUS, VAT. Kredyt w banku albo zamykać "byznes".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 21 ~asdasd

herbata od mieszania nie zrobi się słodsza

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.