Wartością Zjednoczonej Prawicy jest jedność, dzisiaj nie damy się podzielić - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, dostrzega wielką wartość wszystkich koalicjantów ZP. - Jeżeli chodzi o bezpośrednie środowisko premiera Mateusza Morawieckiego i kontakty z premierem - są niełatwe, przyznam szczerze - powiedział minister sprawiedliwości, prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.


Premier Morawiecki w sobotę w Warszawie wziął udział w debacie pt. "Europa naszych marzeń", która podsumowała dwudniowe spotkanie EKR Party Warsaw Summit. W panelu w sposób zdalny wystąpiła także nowa premier Włoch Giorgia Meloni oraz lider hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal.
Morawiecki podkreślił, że dla niego "zjednoczenie jest wielką wartością". Przypomniał rozpad Konwentu Świętej Katarzyny z lat 90. będący "dramatem polskiej prawicy, obozu solidarnościowego i patriotycznego", a do którego doszło poprzez podziały. "Dzisiaj nie damy się podzielić" - oświadczył.
"Dzisiaj wartością naszego obozu (Zjednoczonej Prawicy) jest również jedność. Jest to, że jako partia, jak mówił prezydent USA Ronald Reagan - +wielkiego namiotu+, godzimy w sobie różne skrzydła i dostrzegamy wartość u wszystkich koalicjantów. Ja dostrzegam wielką wartość wszystkich koalicjantów Zjednoczonej Prawicy" - powiedział premier.
Morawiecki podkreślił, że dla ZP ważne są wartości republikańskie "szczególnie bliskie każdemu politykowi". Dodał, że ZP łączy ze sobą zarówno nurt chrześcijańsko-demokratyczny, jak i nurt wartości ściśle narodowych, mocno państwowo-republikańskich, ale także solidarnościowych i ordoliberalnych.
Premier przypomniał dawne hasło liberałów "żyj i daj żyć innym", zauważając, że dziś zamienia się ono w antytezę. "Dziś raczej na ustach współczesnych neoliberałów przekształca się w - +żyj i nie dawaj żyć innym+ - tak jak oni chcą, tylko nakazuj im żyć według jednego kanonu, kanonu liberalnego, zwykle lewicowego - i na to nie ma naszego przyzwolenia" - powiedział szef rządu.
Morawiecki zaznaczył, że przed grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów stoi dziś wielkie wyzwanie. "To odbudowa wartości republikańskich w duchu poszanowania suwerenności, tożsamości narodowej i szacunku dla tradycji" - podkreślił.
Ziobro: Nasze kontakty z PiS są nienajgorsze, z premierem - niełatwe
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro w sobotę w RMF FM pytany był m.in. o relacje polityków SP z PiS oraz premierem Mateuszem Morawieckim. "Nasze kontakty z Prawem i Sprawiedliwością myślę że są nienajgorsze. Natomiast jeżeli chodzi o bezpośrednie środowiska pana premiera i kontakty z premierem - są niełatwe, przyznam szczerze" - odpowiedział.
Ziobro podkreślił, że wynika to z zasadniczego sporu w kontekście relacji Polski z Unią Europejską i sposobem prowadzenia polityki z UE. Dopytany, czy chodzi tylko o to, odpowiedział: "Tak, o to chodzi, to jest istota sporu". "Przypomnę, różnice między nami nie są znane od wczoraj, tylko pojawiły się one na kanwie tego, czy ustępować wobec żądań UE i czy przyniesie to pożądane dla Polski efekty. Pan premier wybrał drogę ustępstw, my uważaliśmy że będzie to miało fatalne konsekwencje" - powiedział.
Lider SP przypomniał, że minęły dwa lata od kiedy premier Morawiecki obiecywał, że Polska otrzyma wynegocjowane pieniądze z Funduszu Odbudowy. "Pan premier mówił, że pieniądze będą a szantażu nie będzie i co, jak jest? Nie ma pieniędzy - jest szantaż" - ocenił.
Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła "DGP", że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie. Przyznała, że ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną jest ważnym krokiem, jednak "nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło, a w szczególności "nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa".(PAP)
Autorzy: Adrian Kowarzyk, Rafał Białkowski
amk/ rbk/ par/