REKLAMA

Premier dostrzega wartość Zjednoczonej Prawicy. Ziobro już nie tak bardzo

2022-12-03 14:52
publikacja
2022-12-03 14:52

Wartością Zjednoczonej Prawicy jest jedność, dzisiaj nie damy się podzielić - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, dostrzega wielką wartość wszystkich koalicjantów ZP. - Jeżeli chodzi o bezpośrednie środowisko premiera Mateusza Morawieckiego i kontakty z premierem - są niełatwe, przyznam szczerze - powiedział minister sprawiedliwości, prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier dostrzega wartość Zjednoczonej Prawicy. Ziobro już nie tak bardzo
Premier dostrzega wartość Zjednoczonej Prawicy. Ziobro już nie tak bardzo
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Premier Morawiecki w sobotę w Warszawie wziął udział w debacie pt. "Europa naszych marzeń", która podsumowała dwudniowe spotkanie EKR Party Warsaw Summit. W panelu w sposób zdalny wystąpiła także nowa premier Włoch Giorgia Meloni oraz lider hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal.

Morawiecki podkreślił, że dla niego "zjednoczenie jest wielką wartością". Przypomniał rozpad Konwentu Świętej Katarzyny z lat 90. będący "dramatem polskiej prawicy, obozu solidarnościowego i patriotycznego", a do którego doszło poprzez podziały. "Dzisiaj nie damy się podzielić" - oświadczył.

"Dzisiaj wartością naszego obozu (Zjednoczonej Prawicy) jest również jedność. Jest to, że jako partia, jak mówił prezydent USA Ronald Reagan - +wielkiego namiotu+, godzimy w sobie różne skrzydła i dostrzegamy wartość u wszystkich koalicjantów. Ja dostrzegam wielką wartość wszystkich koalicjantów Zjednoczonej Prawicy" - powiedział premier.

Morawiecki podkreślił, że dla ZP ważne są wartości republikańskie "szczególnie bliskie każdemu politykowi". Dodał, że ZP łączy ze sobą zarówno nurt chrześcijańsko-demokratyczny, jak i nurt wartości ściśle narodowych, mocno państwowo-republikańskich, ale także solidarnościowych i ordoliberalnych.

Premier przypomniał dawne hasło liberałów "żyj i daj żyć innym", zauważając, że dziś zamienia się ono w antytezę. "Dziś raczej na ustach współczesnych neoliberałów przekształca się w - +żyj i nie dawaj żyć innym+ - tak jak oni chcą, tylko nakazuj im żyć według jednego kanonu, kanonu liberalnego, zwykle lewicowego - i na to nie ma naszego przyzwolenia" - powiedział szef rządu.

Morawiecki zaznaczył, że przed grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów stoi dziś wielkie wyzwanie. "To odbudowa wartości republikańskich w duchu poszanowania suwerenności, tożsamości narodowej i szacunku dla tradycji" - podkreślił.

Ziobro: Nasze kontakty z PiS są nienajgorsze, z premierem - niełatwe

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro w sobotę w RMF FM pytany był m.in. o relacje polityków SP z PiS oraz premierem Mateuszem Morawieckim. "Nasze kontakty z Prawem i Sprawiedliwością myślę że są nienajgorsze. Natomiast jeżeli chodzi o bezpośrednie środowiska pana premiera i kontakty z premierem - są niełatwe, przyznam szczerze" - odpowiedział.

Ziobro podkreślił, że wynika to z zasadniczego sporu w kontekście relacji Polski z Unią Europejską i sposobem prowadzenia polityki z UE. Dopytany, czy chodzi tylko o to, odpowiedział: "Tak, o to chodzi, to jest istota sporu". "Przypomnę, różnice między nami nie są znane od wczoraj, tylko pojawiły się one na kanwie tego, czy ustępować wobec żądań UE i czy przyniesie to pożądane dla Polski efekty. Pan premier wybrał drogę ustępstw, my uważaliśmy że będzie to miało fatalne konsekwencje" - powiedział.

Lider SP przypomniał, że minęły dwa lata od kiedy premier Morawiecki obiecywał, że Polska otrzyma wynegocjowane pieniądze z Funduszu Odbudowy. "Pan premier mówił, że pieniądze będą a szantażu nie będzie i co, jak jest? Nie ma pieniędzy - jest szantaż" - ocenił.

Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła "DGP", że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie. Przyznała, że ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną jest ważnym krokiem, jednak "nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło, a w szczególności "nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa".

(PAP)

Autorzy: Adrian Kowarzyk, Rafał Białkowski

amk/ rbk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki