REKLAMA

Morawiecki: Koronawirus to współczesna światowa wojna

2020-08-24 13:24, akt.2020-08-24 14:13
publikacja
2020-08-24 13:24
aktualizacja
2020-08-24 14:13
Morawiecki: Koronawirus to współczesna światowa wojna
Morawiecki: Koronawirus to współczesna światowa wojna
fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera RP

Koronawirus to taka współczesna światowa wojna, która zmienia układ sił - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Europa Centralna stoi przed wielkimi wyzwaniami i możliwościami - dodał.

"Dzisiaj bardziej niż rok temu żyjemy w czasie przełomu ze względu na to, co ze światem zrobiła pandemia. Mamy jednocześnie też obowiązek stawiać bardzo trudne pytania w obecnych okolicznościach gospodarczych, społecznych, politycznych, bo to jest ciężar odpowiedzialności, który na nasze barki został złożony" - powiedział premier.

Jak mówił, warto zadać tych kilka pytań, bo odpowiedzi na nie będą wyznaczały drogę ku przyszłości, rozwoju gospodarczego, który jest fundamentem rozwoju społeczno-politycznego i tworzy perspektywy oraz możliwości rozwoju dla wszystkich mieszkańców każdego kraju.

"Tu i teraz zostaliśmy jako cały świat dotknięci epidemią i nie możemy się od niej wyabstrahować. Jesteśmy częścią rozwoju wydarzeń, można powiedzieć okrętem na wzburzonych falach, które jednocześnie nie do końca wiadomo, w jaki sposób i w którym kierunku nas poprowadzą. Ale jednocześnie możemy powiedzieć, że jest to swojego rodzaju punkt zwrotny w gospodarczej historii świata" - mówił premier.

Szef rządu podkreślił, że koronawirus to "taka współczesna wojna światowa wojna, która zmienia zupełnie układ sił". "A przynajmniej tak się wydaje dzisiaj, że na skutek epidemii może nastąpić gruntowna przebudowa układu sił" - mówił Morawiecki.

Zdaniem premiera, nasi sojusznicy, Europa Zachodnia, Stany Zjednoczone poddane zostały ogromnej presji, nieznanej co najmniej od 30 lat, od czasu upadku komunizmu. "Presji, która doprowadza do przebudowy geopolitycznej całego świata. I nasz okręt flagowy Europy Centralnej rzeczywiście stoi dzisiaj przed wielkimi wyzwaniami, ale zarazem wielkimi możliwościami, szansami" - powiedział.

Morawiecki ocenił, że pierwsze miesiące pokazały, że potrafimy sobie radzić z problemami gospodarczymi w dobie epidemii.

"W proces rozwoju musimy włączyć pracowników"

"Doskonale zdajemy sobie sprawę, że kierunki rozwoju na 10, 20, 30 lat do przodu, będą wyznaczane przez nowoczesne rozwiązanie w energetyce oraz nowoczesne rozwiązania chemiczne i petrochemiczne" - stwierdził Morawiecki.

Premier dodał, że zmiany i wdrażanie nowych, innowacyjnych rozwiązań, opartych m.in. na robotyce i automatyce, dotyczy praktycznie każdego działu gospodarki, z przemysłem i finansami włącznie.

"Zwyciężą te państwa, które oprą swój model gospodarczy na automatyce, robotyce, a jednocześnie będą potrafiły zaangażować pracowników, nie zostawiać ludzi obok, tylko włączyć do rozwoju gospodarczego" - powiedział.

"My chcemy najszybciej dostosowywać się do środowiska, dlatego dziękuję za to, co nazywa się w biznesie "agility", czyli zdolność do elastyczności" - zadeklarował Morawiecki.

Premier jako czynniki rozwoju "gospodarki przyszłości" wymienił: sztuczną inteligencję, napędy wodorowe, automatyczne pojazdy oraz nowoczesną morską energetyką wiatrową.

Według niego naszym problemem jest komercjalizacja pomysłów biznesowych, czyli wdrażanie ich na rynek i poszukiwanie klientów.

"Co nam po wizji rozwoju, która zostanie w garażu" - powiedział premier.

"Tutaj potrzeba wsparcia państwa i siły administracji" - dodał. W opinii Morawieckiego skuteczność wdrożeń zależy również od regulacji i wsparcia ze strony instytucji legislacyjnych.

"Polska w 2050 r. będzie oknem dla Wschodu na Zachód i oknem dla Europy Zachodniej na Wschód" - ocenił premier. "Inaczej mówiąc, będzie w centrum Europy" - podsumował.

autor: Aneta Oksiuta, Anna Machińska

aop/ anm/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (76)

dodaj komentarz
ajwaj
A jak wojna, to wojna domowa w USA
Plona firmy, zadymy, bo murzyn dostal od policji 7x w plecy z colta

c.d. LIVE PROTESTS in Kenosha, Minneapolis, Charlotte, Portland, Riot, RNC
___________________________
https://beforeitsnews.com/politics/2020/08/live-protests-in-kenosha-minneapolis-charlotte-portland-riot-rnc-3210268.html
ajwaj
Wojna? To Nawalny "otruty"
________________
""Według byłego zastępcy Rady Najwyższej Olega Carewa, CIA pomogła sfałszować diagnozę Wiktora Juszczenki w „Charite”, gdzie obecnie przebywa „zatruty” Aleksiej Nawalny. Budzi to obawy, że opinia publiczna nigdy nie dowie się prawdy.

Niemiecka klinika Charite
Wojna? To Nawalny "otruty"
________________
""Według byłego zastępcy Rady Najwyższej Olega Carewa, CIA pomogła sfałszować diagnozę Wiktora Juszczenki w „Charite”, gdzie obecnie przebywa „zatruty” Aleksiej Nawalny. Budzi to obawy, że opinia publiczna nigdy nie dowie się prawdy.

Niemiecka klinika Charite jest łącznikiem między incydentem z Aleksiejem Nawalnym a przypadkiem otrucia prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki. Powiedział o tym były zastępca Rady Najwyższej Oleg Carew.

Wskazał na materiały śledztwa, które kiedyś zostało wszczęte przez grupę posłów, na czele której stał parlamentarzysta Władimir Siwkowicz. Mówią, że pracownicy kliniki, na sugestię CIA, rzekomo sfałszowali diagnozę Juszczenki.

„Materiałom śledztwa towarzyszyły nagrania wideo, materiały z podsłuchów, media zewnętrzne i dokumenty. Początek śledztwa prowadziła już pod Kuczmą SBU, która wówczas jeszcze nie zapomniała, że ​​całkiem niedawno SBU nazywano KGB. Juszczenko na pewno nie został otruty dioksydyną ”- powiedział Carew

Głównym dowodem powinny być wyniki badań krwi, ponieważ dioksydyna nigdy nie jest całkowicie usuwana z organizmu. Pierwszy raz oddał krew w Charite, ale nie chciał tego zrobić ponownie.

W rezultacie sprawa została uciszona. Carew łączy to z faktem, że w następnych wyborach prezydenckich na Ukrainie Wiktor Juszczenko poparł nie Julię Tymoszenko, ale swojego przeciwnika Wiktora Janukowycza, który ostatecznie usunął z porządku dziennego kwestię rozszerzenia śledztwa.

„Nie ma pewności, że lekarze Charite postawią obiektywną diagnozę. Nie wątpię, że klinika Charite postawi diagnozę, którą uzna za politycznie konieczną - dodał polityk.
wtf2077
kleistoręki powerpoint i ujowa zmiana to czarna zaraza i nieszczęście dla Polski
_jasko
Bajarz Morawiecki ciągle w świetnej formie.
Przypomnę, że w 2016 roku w jednej ze swych bajek zwanej "planem Morawieckiego" lub "Planem zrównoważonego rozwoju" w tym roku (2020) stopa inwestycji w Polsce miała wynieść okrągłe 25%.
I tyle w temacie bajek Morawieckiego....
konjoo
Najważniejszym wskaźnikiem epidemii, pandemii jest liczba zgonów. W Polsce średnio codziennie umiera 1200 osób, w tym na choroby związane z niewydolnością oddechową ok. 200 osób. Szczyt zgonów na koronawirusa był w drugiej połowie kwietnia- około 30-35 osób dziennie.Od tamtej pory liczba zmarłych systematycznie spada i obecnie wynosi Najważniejszym wskaźnikiem epidemii, pandemii jest liczba zgonów. W Polsce średnio codziennie umiera 1200 osób, w tym na choroby związane z niewydolnością oddechową ok. 200 osób. Szczyt zgonów na koronawirusa był w drugiej połowie kwietnia- około 30-35 osób dziennie.Od tamtej pory liczba zmarłych systematycznie spada i obecnie wynosi ok. 10-15 osób.Zastanawiające jest, na jakiej podstawie wyciągnięto wnioski, że panuje obecnie pandemia.
plutarch
Jaki w sumie Moskwa ma plan z tym negowaniem pandemii? Zasiać niepewność w społeczeństwach Zachodu, zasiać nowe teorie spiskowe? Weź, wyjaśnij.
plutarch
Podpowiem artykułem: Rosja i Chiny sieją dezinformację na temat koronawirusa (google)
konjoo odpowiada plutarch
Kłócisz się ze statystykami?

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki