Pracownicy mobilni dokują swoje laptopy bezprzewodowo

2015-12-14 16:34
publikacja
2015-12-14 16:34

Stacje dokujące zapewniają wygodę, ale bywają też uciążliwe dla użytkowników komputerów przenośnych. Z powodu liczby podłączonych do nich przewodów, mogą wprowadzać chaos w miejscu pracy. Intel proponuje bezprzewodowe dokowanie laptopów.

Osoby często zabierające notebooka z biurka uważają stacje dokujące do laptopów za niezwykle przydatne urządzenia. Dzięki nim unikają konieczności częstego podłączania i odłączania przewodów, które komunikują ich przenośny komputer ze źródłem zasilania, siecią firmową, drukarkami i innymi urządzeniami peryferyjnymi.

Mobilny pracownik z laptopem pod ręką bywa w biurze niekoniecznie co dzień. Jeśli tam przychodzi to stacja dokująca zapewnia mu wygodę, zwłaszcza, że jej użytkowanie jest proste. Stanowi też dobrą alternatywę dla konieczności ręcznego podłączania kabli.

Kłębowisko drutów

Stacje dokujące mają jednak wadę, przez którą w dobie postępującej mobilności, zaczynają być odbierane jako urządzenia krępujące użytkownika. Otóż z powodu liczby podłączonych do nich przewodów są niekiedy zarzewiem chaosu w miejscu pracy. Z jednej strony ułatwiają przemieszczanie się z laptopem, ale ceną, jaką trzeba za to zapłacić, są kable zabierające miejsce na biurku i wokół niego.

Stacja dokująca – tak, ale ciągnące się za nią kłębowisko przewodów, które hamuje ruch i utrudnia organizację miejsca pracy – nie.

Opisana niedoskonałość początkowo akceptowalna, z czasem zaczęła być na tyle dokuczliwa, że sprowokowała innowatorów do poszukiwań możliwości jej wyeliminowania. Intel opracował technologię Intel Wireless Docking. Jak sama nazwa wskazuje umożliwia ona bezprzewodowe dokowanie laptopów.

Czy to oznacza uwolnienie stacji dokującej od kabli? Nie, wszystkie przewody wciąż pozostają podłączone do niej fizycznie, ale sam laptop już nie. W rezultacie stację wyposażoną we wspomnianą technologię można tak ustawić, że podłączone do niej przewody nie będą już ograniczać użytkownika.

Koniec z przewodami!

Intel Wireless Docking stwarza użytkownikom laptopów obiecujące perspektywy, ale w jaki sposób dokować komputery bezprzewodowo?

Do komunikacji z notebookiem technologia Intela wykorzystuje standard bezprzewodowej transmisji danych IEEE 802.11ad, który działa w paśmie 60 GHz i umożliwia przesyłanie danych z bardzo szybką przepustowością, sięgającą 7 Gb/s. Oficjalna nazwa tego standardu – WiGig – pochodzi od skrótu „Wireless Gigabit” i oznacza Gigabit dostarczany bezprzewodowo.

Czy każdy komputer przenośny może być dokowany w ten sposób? Tak, ale pod warunkiem, że jest wyposażony w procesor piątej generacji (Intel Core 5), obsługuje technologię vPro i ma moduł sieciowy Intel Tri-Band Wireless-AC 17265. Urządzeń spełniających te wymagania jest sporo, np. notebooki HP Elite X2 1011 G1 i Del Latitude 7250, 7450, 5250, 5450, 5550 i 7350.

Dokowanie bez kabli

Jak dokować laptop przy użyciu technologii Intel Wireless Docking? Teoretyczna odpowiedź tu nie wystarczy. Trzeba przeprowadzić konkretny test, np. wziąć na warsztat laptop HP Elite X2 1011 G1 i bezprzewodową stację dokującą HP Advanced Wireless Dock, która jest niewielkim sześcianem o rozmiarach 8,5 cm × 8,5 cm × 8,7 cm i waży zaledwie 0,4 kg.

Postawienie takiego urządzenia gdzieś na skraju biurka, czy pod monitorem, nie ogranicza swobody w miejscu pracy. Nie jest też przeszkodą wikłającą użytkownika w przewody.

Urządzenie HP Advanced Wireless Dock jest wyposażone w pokaźny zestaw złączy. Producent udostępnia w nim użytkownikowi 4 gniazda USB 3.0, 2 wyjścia wizyjne DisplayPort i jedno D-Sub, a także port sieciowy RJ-45, złącza słuchawek i mikrofonu oraz gniazdo zasilacza. Stację można łatwo przypiąć do biurka za pośrednictwem standardowego zamka Kensington.

Automatycznie ale bezpiecznie

Korzystanie z HP Advanced Wireless Dock jest proste. Po podłączeniu stacji do zasilania, zaczyna ona automatycznie skanować otoczenie. Poszukuje laptopa, który spełnia opisane powyżej wymagania sprzętowe i jest przygotowany do bezprzewodowej komunikacji z wykorzystaniem technologii WiGig.

Kiedy stacja „namierzy” w pobliżu odpowiednio wyposażony laptop, wówczas nawiązuje z nim łączność w sposób automatyczny. Gdy na monitorze notebooka podpiętego do stacji pojawia się obraz wtedy wszystkie podłączone do stacji urządzenia peryferyjne są dostępne dla użytkownika. Właściciel laptopa nie musi się tu martwić się o dodatkową konfigurację – może natychmiast przystąpić do pracy.

Każdy użytkownik notebooka może wyłączyć w oprogramowaniu stacji dokującej funkcję automatycznego jej komunikowania się z komputerem. Taka opcja jest zarezerwowana dla osób, które względy bezpieczeństwa traktują priorytetowo. W takiej sytuacji, po znalezieniu przez stację aktywnego laptopa, na jego ekranie wyświetli się najpierw pytanie, czy urządzenia mają nawiązać połączenie.

Warto podkreślić, że wszystkie dane przesyłane bezprzewodowo między laptopem a stacją dokującą są szyfrowane. Użytkownicy mają też możliwość dodatkowego zabezpieczenia dostępu do stacji hasłem.

Opóźnienie i obciążenie

Zainteresowani bezprzewodowymi stacjami dokującymi pytają często o tzw. input lag, czyli czas, jaki upływa od momentu wydania stacji przez użytkownika komendy do pojawienia na ekranie notebooka reakcji.

Czas reakcji dla wspomnianej wyżej stacji HP jest natychmiastowy, choć trwa dłużej o około 40 milisekundy, w porównaniu do urządzeń przewodowych. Takie minimalne opóźnienie nie jest jednak w praktyce zauważalne.

Korzystania z HP Advanced Wireless Dock to również dodatkowe obciążenie procesora. Jednak i ono jest minimalne – sięga 1-2 proc. Taki wynik można traktować jako zaletę stacji bezprzewodowych, bo ich odpowiedniki kablowe, które komunikują się z laptopem przez interfejs USB, obciążają procesor wielokrotnie więcej.

Obraz na kilku monitorach

Bezprzewodowe stacje dobrze radzą sobie z przesyłaniem materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości 4K, np. HP Advanced Wireless Dock umożliwia jednoczesne korzystanie z dwóch monitorów o rozdzielczości do 1920 x 1200 pikseli.

Czy Intel Wireless Docking to technologia, która umożliwia płynną i komfortową pracę bez plątaniny kabli na biurku? Zdecydowanie tak. Intuicyjne w obsłudze zapewniają użytkownikowi komfort, nieosiągalny przy użyciu analogicznych rozwiązań przewodowych.

Uruchamianie Intel Wireless Docking – krok po kroku

1)     podłącz do bezprzewodowej stacji dokującej wybrane urządzenia peryferyjne i włącz stację,

2)     ściągnij i zainstaluj odpowiednią wersję Intel Wireless Dock Manager (opcjonalne),

3)     w komputerach hybrydowych 2w1 wyposażonych w Windows 10 znajdź ustawienia „Flight mode” i przesuń suwak „WiGig” na opcję „On”,

4)     uruchom aplikację Intel Wireless Dock Manager.

Parowanie laptopa ze stacją dokującą – krok po kroku

1)     uruchom w komputerze „Action Center”,

2)     urządzenie odnajdzie w swoim otoczeniu stacje dokujące – ich nazwy wyświetlą się jako „Dock”, np. „Dock_ED06”,

3)     wybierz stację, z którą chcesz się połączyć,

4)     wciśnij przycisk połączenia na wybranej stacji dokującej – zazwyczaj znajduje się na górze stacji,

5)     stacja dokująca może wymagać aktualizacji oprogramowania – proces rozpocznie się automatycznie (opcjonalne),

6)     od tego momentu komputer będzie się automatycznie łączyć z bezprzewodową stacją dokującą,

7)     swobodnie możesz dodawać nowe urządzenia peryferyjne do stacji dokującej,

8)     aby zakończyć połączenie ze sparowaną stacją, wybierz „Action Center” i kliknij „disconnect”,

9)     w aplikacji Intel Wireless Dock Manager możesz zarządzać podstawowymi ustawieniami stacji dokującej – jej nazwą, hasłem zabezpieczającym, kanałami łączności i dostępnością.

Sławomir Lach

Sprawdź ofertę komputronik.pl

Źródło:Artykuł sponsorowany
Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~podatnik
Czy są stacje dokujące dla komputerów nie przenośnych?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki