REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Praca w czasie urlopu staje się problemem społecznym

2013-08-03 06:00
publikacja
2013-08-03 06:00
Sezon urlopowy w pełni. Niektórzy już skorzystali z wymarzonego wypoczynku, inni mają to jeszcze przed sobą. Gdy w końcu udaje się nam wyjechać, części z nas trudno odciąć się od pracy. Sprawdzamy służbowy telefon i odpowiadamy na maile. Tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na asertywność wobec szefa i pełen relaks.

praca w czasie urlopu staje się problemem społecznym

foto: thinkstock

Prawo do wypoczynku pracownika wynika nie tylko z przepisów Kodeksu pracy, ale też zapisów w Konstytucji RP. Każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę należy się płatna przerwa w pracy, przeznaczona na regenerację sił psychofizycznych. Nie każdy jednak wykorzystuje to prawo w pełni, a część osób nie pozwala sobie zapomnieć o pracy nawet w czasie wypoczynku.

Uzależnieni od bycia na bieżąco

W lipcu firma Master opublikowała wyniki badania przeprowadzonego na grupie 4 tys. respondentów z całego świata. Dotyczyło ono stosunku pracowników z całego świata do pracy w trakcie urlopu. Badanych pytano, czy zaakceptowaliby prośbę przełożonego lub pracodawcy o to, by wykonali jakieś zadanie w czasie urlopu. Co dziesiąty ankietowany odpowiedział, że nie ma nic przeciwko takim praktykom i zdarza im się to regularnie; 17 proc. przyznało, że zdarza im się okazjonalnie pracować w trakcie wypoczynku. Prawie jedna trzecia badanych twierdzi, że na urlopie pracuje, ale rzadko; 45 proc. w ogóle nie godzi się pracować w tym czasie.

przerwanie urlopu wypoczynkowego » Za przerwanie urlopu wypoczynkowego nawet do 30 tys. zł kary
Kiedy jednak rozbito te wartości na poszczególne regiony, pojawiły się znaczne różnice. Na przykład aż 73 proc. respondentów z Niemiec odpowiedziało, że nie akceptuje pracy na urlopie, podczas gdy we Francji takie odpowiedzi pojawiły się jedynie u 35 proc. badanych. Akceptacja takich zachowań pracodawcy jest też znacznie wyższa w Stanach Zjednoczonych niż w Europie. Polska nie została wyszczególniona w tym badaniu.

Reklama

Ciekawe są jednak wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis praca.pl, dotyczącej stosunku Polaków, którzy są na urlopie, do pracy. Aż 49 proc. z 951 badanych dopuszcza kontakt z firmą, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Co piąty jest stale pod telefonem i sprawdza maile. Tylko jedna trzecia nie dopuszcza do kontaktu z szefem i współpracownikami w czasie urlopu.

Polacy podczas urlopu

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dlaczego tak trudno zerwać nam tę nić komunikacji? Odpowiedzi można szukać w innym badaniu, przeprowadzonym w zeszłym miesiącu przez brytyjski Institute of Leadership & Management.

Zestresowany urlopowicz

Badanie instytutu, którym objęto 1,2 tys. osób, wykazało, że jedną z przyczyn pracy w trakcie urlopu jest … rozwój technologii. Siedmiu na dziesięciu badanych respondentów badania ILM powiedziało, że na urlopie czytają i odpisują na e-maile codziennie poprzez smartfona, nawet jeśli są za granicą. Co trzeci codziennie sprawdza pocztę oraz odbiera służbowy telefon. Jednemu na dziesięciu badanych zdarzyło się przerywać urlop, aby udać się do biura. Charles Elvin, dyrektor generalny Instytutu twierdzi, że rolą pracodawcy lub przełożonego jest zachęcić pracownika do wyłączenia służbowej komórki, gdy ten jest na urlopie. Eksperci, którzy przygotowali wyniki ankiety, podkreślali, że to zjawisko może być zaczątkiem większego społecznego i kulturalnego problemu.

Niestety, rzadko sprawdzamy firmowe źródła informacji z czystej ciekawości lub z przyzwyczajenia. Przeważnie powodem jest presja pracodawcy, by stale być na bieżąco. To zaś często przyczynia się do powstania tzw. syndromu stresu pourlopowego. Aż 70 proc. badanych obawia się spiętrzenia zadań do wykonania w trakcie ich nieobecności, z kolei 63 proc. przyznaje, że przed wyjazdem zostaje w pracy do późna, aby zakończyć wszystkie ważne sprawy w pracy.


 »Chcesz przesunąć termin urlopu? Może to być niemożliwe 

- Każdy z nas potrzebuje wypoczynku, który pozwala nam się zregenerować i odzyskać energię. Niestety jeśli taki wypoczynek zostanie przerwany, może nieść poważne konsekwencje zdrowotne dla pracownika. Można wymienić ich szereg, jak zaburzenia koncentracji, trudności w zasypianiu, zaburzenia lękowe, seksualne i krążenia, a także wrzody żołądka. Niepełny wypoczynek lub jego całkowity brak przekłada się bezpośrednio na efektywność pracy. Pracownik zaczyna odczuwać złość i niechęć nie tylko w stosunku do pracodawcy, ale nawet klientów. Grozi mu szybkie wypalenie zawodowe. Oczywiście wszystko zależy od osobowości i rodzaju pracy, jednak ja zachęcam pracodawców, aby pozwolili pracownikowi odseparować się od spraw bieżących chociaż przez ten krótki czas urlopu - mówi Barbara Wesołowska, psycholog i coach z Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio.

Pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu, wynagrodzenia za urlop ani ekwiwalentu za urlop, który można wypłacić w ściśle określonych okolicznościach (regulują to przepisy Kodeksu pracy). Wymiar urlopu wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat (wraz z okresem nauki), lub 26 dni, jeśli pracuje co najmniej 10 lat (również łącznie z okresem nauki). Nie warto z niego świadomie rezygnować, bo może się to później odbić na efektywności i zdrowiu.

Justyna Niedbał
Bankier.pl


j.niedbal@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~milkol
w mojej nowej pracy znalezionej na http://top-ogloszenia.net/Praca-11 mogę korzystać w pełni z urlopu. natomiast w poprzedniej pracy zdarzało mi się, że musiałm jechać na wczasy z firmowym komputerem. zero odpoczynku.
~G_S
Jak się zatrudnia za mało ludzi i ma się jednego fachowca w firmie od napędu WARP ( jestem Star Treka ) to potem tak jest . Pojedzie taki na urlop a tu awaria i dzwonią , że Enterprise nie wchodzi w nadprzestrzeń . Jakby było więcej ludzi to by nie było problemów , a tak to Scotty ( główny mechanik na Enterprise który jako jedyny Jak się zatrudnia za mało ludzi i ma się jednego fachowca w firmie od napędu WARP ( jestem Star Treka ) to potem tak jest . Pojedzie taki na urlop a tu awaria i dzwonią , że Enterprise nie wchodzi w nadprzestrzeń . Jakby było więcej ludzi to by nie było problemów , a tak to Scotty ( główny mechanik na Enterprise który jako jedyny ogarniał napęd ) praktycznie nie może mieć wolnego . Można mówić , że prawo pracy , konstytucja - ale zauważcie , że przy dzisiejszej technologii brak jednego kluczowego specjalisty powoduje , że wszystko stoi . Nie dotyczy to przysłowiowych kopaczy rowów , ale naprawdę specjalistów . Na całą firmę jest jeden który się zna na danej bardzo wąskiej specjalności i akurat jak leży pod gruszą to właśnie padło coś w zakładzie . I CO ? Ma się wszystko walić i palić , wszystko ma stanąć , bo pracownik ma URLOP i WYPOCZYWA . Wszystko ma się zawalić , bo facet leży pod gruszą i popija piwko ? Może sobie poleżeć dzień później i nic mu się nie stanie - ZAPŁACI MU SIĘ ZA TO !!! Straty są tak wielkie , że MISI coś zrobić . Osobną rzeczą jest usankcjonowanie tego prawnie . Można by zapisać w prawie pracy - telefon po godzinach pracy z firmy - 1/100 pensji , godzina zawracania gitary na urlopie 1/20 pensji ( A TAK !!! ) , ściągnięcie pracownika z urlopu krajowego 1/2 pensji ( nawet na chwilę !!! ) , a zagranicznego 2 pensje . I problem by się rozwiązał - nikt by nie płakał a pracodawca dwa razy by pomyślał póki by zadzwonił wieczorem do sekretarki czy kupiła już nową paczkę kawy .
~PRL 1960
.."je*ać pracodawce : w czasie urlopu NIE MA PRACY w dni wolne ! NIE o TAKOM POLSKIE w koncu walczyłem" PO_dpisał : Lech Wałęsa ( kmiot-elektryk )
~mm
mi szef powiedział że jak jeszcze raz wyłącze komórkę to mnie za..jebie a dzwoni nawet w nocy.. już nie wiem co zrobić, chyba się zwolnię...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki