REKLAMA

Powell i Yelen nie pomogli. Nasdaq w dół

Krzysztof Kolany2021-03-24 21:11główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-03-24 21:11
Powell i Yelen nie pomogli. Nasdaq w dół
Powell i Yelen nie pomogli. Nasdaq w dół
/ Reuters

Pomimo „byczych” wypowiedzi przewodniczącego Rezerwy Federalnej i sekretarz skarbu USA Nasdaq zaliczył mocny spadek. Dow Jones i S&P500 straciły niewiele.

Za nami kolejna sesja, podczas której spółki technologiczne wypadły znacznie słabiej od reszty rynku. Akcje Apple’a przeceniono o 2%, Amazona o 1,6%, Facebooka o prawie 3%, a Tesli o blisko 5%. W rezultacie przeważony technologicznymi gigantami Nasdaq zaliczył spadek o 2% pomimo delikatnego spadku długoterminowych stóp procentowych w USA.

Jednakże szerszy rynek reagował bardzo spokojnie. Średnia przemysłowa Dow Jonesa pozostała praktycznie bez zmian, na poziomie 32 420,91 pkt. S&P500 osunął się o 0,55%, do 3 889,14 pkt.

Nastrojów na Wall Street nie poprawiły wypowiedzi dwóch najważniejszych przedstawicieli władz USA. Szef Fedu Jerome Powell powtórzył, że 2021 będzie „bardzo, bardzo silnym rokiem.” Niby optymistyczne, ale przecież ta informacja jest od dawna uwzględniona w ekstremalnie wysokich wycenach amerykańskich akcji.

Z kolei sekretarz skarbu ( i poprzednia szefowa Fedu) Janet Yellen uznała, że gospodarka „jest silna”, ale wymaga długoterminowego wsparcia w postaci wyższych wydatków federalnych na infrastrukturę, zmiany klimatyczne, inwestycje w ludzi, badania i rozwój, etc. Jednym zdaniem: jest dobrze, a będzie lepiej.

Spokojnie było za to na rynku długu, gdzie rentowności 10-letnich obligacji rządu USA utrzymały się tuż powyżej poziomu 1,60%. W ubiegłym tygodniu przekraczały one 1,75%, osiągając najwyższe wartości od ponad roku. Dla inwestorów oznacza to pojawienie się alternatywy dla bardzo wysoko wycenianych akcji. Ponadto rosnąca stopa dyskontowa od połowy lutego wydatnie zbija wyceny  tzw. spółek wzrostowych.

Na froncie ekonomicznym nie było poważnych zmartwień. Wskaźniki PMI pokazały zaskakująco szybkie ożywienie w europejskim przemyśle. Analogiczne indeksy dla Stanów Zjednoczonych sygnalizowały dynamiczny wzrost aktywności ekonomicznej zarówno w sektorze wytwórczym jak i w usługowym.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki