Pompeo: Chiny są większym wyzwaniem niż był ZSRR

2020-08-12 18:05
publikacja
2020-08-12 18:05
fot. Leah Millis / Reuters

Przemawiający w środę w czeskim Senacie sekretarz stanu USA Mike Pompeo zaznaczył, że Chiny są pod niektórymi względami trudniejszym przeciwnikiem niż był ZSRR podczas zimnej wojny. Podkreślił też, że Rosja poprzez dezinformację stara się podważyć demokrację w Czechach.

"To co się teraz dzieje to nie jest zimna wojna 2.0" - mówił szef amerykańskiej dyplomacji. "Wyzwanie polegające na przeciwstawieniu się zagrożeniu ze strony Komunistycznej Partii Chin (KPCh) jest pod niektórymi względami o wiele trudniejsze" - tłumaczył Pompeo.

Ocenił, że KPCh już jest uwikłana w życie polityczne, gospodarcze i społeczne Zachodu w sposób, w jaki nigdy nie był ZSRR. Pompeo zaznaczył, że dzieje się tak z powodu globalnej siły chińskiej gospodarki, która opiera się też na kradzieży własności intelektualnej na Zachodzie.

Sekretarz stanu USA wyraził jednak przekonanie, że wolne społeczeństwa okażą się silniejsze niż reżimy autorytarne.

Mówiąc o Rosji Pompeo zaznaczył, że Moskwa stara się podważyć bezpieczeństwo i demokrację w Czechach poprzez dezinformację i ataki informacyjne. "Widzieliśmy, jak stara się inaczej napisać historię" - wyjaśniał.

Pompeo wspomniał również o ekonomicznych groźbach ze strony Chin wobec państw, których przywódcy postępują inaczej niż życzyłby sobie tego Pekin. Te groźby szef amerykańskiej dyplomacji nazwał kłamstwami i z uznaniem mówił o planowanej na przełom sierpnia i września wizycie przewodniczącego czeskiego Senatu Milosza Vystrczila na Tajwanie.

Szef izby wyższej czeskiego parlamentu powiedział, że Europie zawsze lepiej udawało się promować demokrację, gdy robiła to wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi.

W drugim dniu swojej wizyty w Czechach Pompeo, po rozmowie z premierem Andrejem Babiszem i po wystąpieniu w Senacie, złożył wizytę u prezydenta Milosza Zemana. Po spotkaniu, które media nazwały kurtuazyjnym, nie opublikowano żadnego komunikatu. Rzecznik prezydenta Jirzi Ovczaczek przed wizytą mówił mediom, że Zemana i prezydenta USA Donalda Trumpa łączy poparcie dla Izraela.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pstrzezek
Faktycznie Chiny to większe wyzwanie niż ZSRR. Ale nie tak duże jak reelekcja nieudacznika który traci poparcie nawet w czasie największego kryzysu tego stulecia. I by obronić stołek jest gotów zrobić jeszcze nie jedną woltę.
itso_who_has_time
Przecież to nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.
-vic
Powiedział naczelny kowboj, reprezentujący kraj który wywołał więcej wojen i konfliktów niż wszystkie kraje, których krytykują - razem wzięte.
ajwaj
Kiedy byl ZSRR "zachód" gl. USA to byla ca 1/2 sil na ziemi.
Lata minely i USA 2020 to juz cien tamtego czasu 20% ?. Potegi Chin, Indii (Azji), a i male panstwa lekcewaza starego szeryfa z zardzewialym coltem co jeszcze krzyczy, ja wam pokaze :)
Nie zauwaza tego oficjalnie, choc dobrze wiedza (np. prosza Chiny, Rosje)
Kiedy byl ZSRR "zachód" gl. USA to byla ca 1/2 sil na ziemi.
Lata minely i USA 2020 to juz cien tamtego czasu 20% ?. Potegi Chin, Indii (Azji), a i male panstwa lekcewaza starego szeryfa z zardzewialym coltem co jeszcze krzyczy, ja wam pokaze :)
Nie zauwaza tego oficjalnie, choc dobrze wiedza (np. prosza Chiny, Rosje) o rozbrojenie).

Czy pan milicjant ze szkoly CIA cós lubi, czy sie boi > jego problem. Prawdy nie powie.
Chetnie opowiada, ze CIA uczy klamac, klamac, klamac. I tak mu zostanie.
Pozostaje kal-bojom straszyc np. male panstewka kompradorów, jeszcze.............

anna_domagalczyk
Dotarło wreszcie. Długo trwało.

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki