REKLAMA

"Polski ład" zagrozi anonimowości naszych zakupów? Bankier.pl sprawdził, czy jest powód do obaw

Wojciech Boczoń2021-10-06 10:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-06 10:00

W poniedziałek informowaliśmy, że "Polski ład" może zagrozić prywatności Polaków. Chodzi o przyjęte w programie założenie, że od 1 lipca 2022 roku kasy fiskalne powinny być zintegrowane z terminalami płatniczymi. Mowa o kasach, które współpracują z Centralnym Repozytorium Kas. CRK podlega szefowi Krajowej Administracji Skarbowej i trafiają do niego m.in. dane o sprzedaży zapisane w pamięci urządzeń.

"Polski ład" zagrozi anonimowości naszych zakupów? Bankier.pl sprawdził, czy jest powód do obaw
"Polski ład" zagrozi anonimowości naszych zakupów? Bankier.pl sprawdził, czy jest powód do obaw
fot. LDprod / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

– Podstawowe ryzyko tego rozwiązania to powiązanie dokumentu sprzedaży - paragonu z numerem karty płatniczej lub inną daną ją identyfikującą  – alarmowała w poniedziałek Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca koła parlamentarnego Polski 2050. Jej zdaniem do szefa Krajowej Administracji Skarbowej będą trafiać informacje o tym, co kupujemy w aptece, księgarni, kto jest naszym lekarzem czy prawnikiem.

– Prywatne zakupy przestaną być prywatne, bo o wszystkim będzie wiedział szef KAS. To oczywiste, że dostęp do tych danych – w innym trybie – będzie miał też prokurator, CBA, CBŚ czy ZUS. Koniec z prywatnością zakupów – mówi cytowana w komunikacie prasowym Hanna Gill-Piątek.

Reklama

Czy rzeczywiście mamy powody do obaw? Eksperci, z którymi rozmawiał Bankier.pl, przekonują, że nie.

– Integracja pomiędzy terminalem płatniczym a kasą fiskalną nie umożliwia identyfikacji danych posiadacza karty płatniczej – mówi Joann Seklecka, przewodnicząca Komitetu Agentów Rozliczeniowych. - Dane, jakie wymieniają urządzenia, są ograniczone jedynie do danych technicznych niezbędnych dla inicjacji płatności na terminalu, tj. kwoty transakcji i potwierdzenia jej wykonania. Żadne dane karty płatniczej umożliwiające identyfikację jej posiadacza, nie są przekazywane do kasy fiskalnej – podkreśla przewodnicząca KAR.

Reklama

Dodaje, że podczas realizowania transakcji płatniczych wszystkie dane są szyfrowane i anonimizowane już na pierwszym, inicjalnym etapie transakcji. Odbywa się to zgodnie z gwarantującymi bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych – międzynarodowymi regulacjami, jakie obowiązują wszystkich uczestników rynku płatniczego, tj. agentów rozliczeniowych, dostawców urządzeń oraz systemów płatniczych.

– Bezpieczeństwo, anonimizacja oraz skuteczne szyfrowanie danych kartowych jest potwierdzane certyfikatami, wydawanymi w wyniku szczegółowych i regularnych audytów prowadzonych przez niezależne organizacje kontrolne – dodaje Seklecka.

Reasumując, płatność kartą nie pozwala nikomu uzyskać informacji o tym, co kupujemy. Bank zna tożsamość kupującego, ale nie zna szczegółów transakcji (poza kwotą i miejscem zakupu). Sklep nie zna i nie przechowuje tożsamości klienta.

– W ramach obowiązujących już przepisów o kasach online przedsiębiorcy mają obowiązek raportowania sprzedaży do Ministerstwa Finansów, ale zakres danych nie obejmuje szczegółów dot. kupującego. Tylko zagregowane dane o sprzedaży – mówią eksperci, z którymi rozmawiał Bankier.pl.

Nowe rozporządzenie umożliwi sklepowi dostarczenie konsumentowi paragonu w formie elektronicznej (bez wydruku) w uzgodniony z konsumentem sposób. Ta możliwość nie będzie ograniczona do płatności kartą.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (16)

dodaj komentarz
tomek999x
Ta integracja terminala z kasą fiskalną nie jest taka zła. My już wybraliśmy eService. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, dodatkowo integracja również ułatwia działanie terminala, więc moim zdaniem jest to też duży plus ;)
mkx
1 lipca niektóre profesje zostały zmuszone do zakupu kasy fiskalnej on-line. Urząd zwraca 700 a za taka kwotę kas nie ma. Za rok urząd znów zażąda zmiany kasy. Po ch*? Posnet, Novitus, Elzab, Farex, Emar nieźle lobbują widać.
forfun
to tak samo pewne jak bezpieczeństwo danych urzędowych i spisowych. pewne jak w banku glapy
lampeduza
Politycy, szczególnie o tendencjach autorytarnych, chcą mieć pełną wiedzę o obywatelach. Prędzej czy później może się przydać dana informacja o Kowalskim. Kowalski będzie grzeczniejszy w razie co … a może będzie mieć ciekawe informacje na Nowaka? Jednak skoro lud kocha autorytarnych polityków to ma to co kocha.
takom
kasy fiskalne online mogę i wysyłają paragony fiskalne do "urzędu skarbowego".
Na paragonie jest informacja czy zapłacono gotówką czy kartą. Powiązanie paragonu z kartą za pomocą której to zapłacona na pewno będzie możliwe.
Tu nie chodzi o zabezpieczenia pomiędzy sklepem a bankiem a o to co jest dostępne w momencie
kasy fiskalne online mogę i wysyłają paragony fiskalne do "urzędu skarbowego".
Na paragonie jest informacja czy zapłacono gotówką czy kartą. Powiązanie paragonu z kartą za pomocą której to zapłacona na pewno będzie możliwe.
Tu nie chodzi o zabezpieczenia pomiędzy sklepem a bankiem a o to co jest dostępne w momencie płacenia w terminalu. Co z terminala będzie wysyłane to nie wiemy.
qonradx
No a potem kto ma za dużo i przepierdala kase na głupoty dowalić podatek godnościowy! XD Większość poprze bo będą myśleli że to serio na ich 16te emerytury i 500+ dzięki którym odzyskają godność i gotówką zapłacą przy kasie za browary! ^^
antek10
Du*a podpisał że ma być płacone gotówką. Suwerenowi i wszelkiej maści oszustom sie to należy.
demeryt_69
Apelującą Hajka Gill-Piątek z domu Stachowiak z Łodzi to 'działaczka' samorządowa i aktywistka miejska, konsultantka w zakresie rewitalizacji. Związana z Zielonymi (2006-2018), Wiosną (2019-2020) oraz Polską 2050 (od 2021) - lovely :)

demeryt_69
Google od lat handluje danymi o nawykach zakupowych z użyciem funkcji GPay.

arturosa68
Wrzuciłeś już do komentarza każdego artykułu Bankiera dzisiaj trochę swych bredni? Czy dopiero zaczynasz?

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki