REKLAMA
WEBINAR

1300 zł na głowę. W Polsce przetestujemy bezwarunkowy dochód podstawowy

2022-05-19 09:00
publikacja
2022-05-19 09:00

Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie testowany w Polsce. Na razie w formie eksperymentu, na Warmii i Mazurach. W ramach pilotażu od 5 tys. do 31 tys. osób otrzyma miesięcznie 1300 zł przez dwa lata.

1300 zł na głowę. W Polsce przetestujemy bezwarunkowy dochód podstawowy
1300 zł na głowę. W Polsce przetestujemy bezwarunkowy dochód podstawowy
fot. Irina Borsuchenko / / Shutterstock

Bezwarunkowy dochód podstawowy polega na wypłacaniu mieszkańcom ustalonej kwoty środków pieniężnych co miesiąc. Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba przedkładać żadnych zaświadczeń. Otrzymuje go każda osoba bez względu na status społeczny oraz niezależnie od tego, czy obywatel podejmuje pracę. 

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce

Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie testowany w Polsce przez Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, które skupia dziewięć niewielkich gmin: Barciany, Bartoszyce (gmina wiejska), Braniewo (gmina wiejska), Budry, Dubeninki, Górowo Iławeckie, Lelkowo, Sępopol i Srokowo.

Szczegóły pilotażowego programu przedstawił Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Eksperyment potrwa 2 lata i będzie polegał na wypłacaniu 1300 zł miesięcznie grupie mieszkańców – od 5 tys. do 31 tys. osób – z północnych gmin województwa warmińsko-mazurskiego leżącego przy granicy z Rosją.

– Ten obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy bdp (bezwarunkowego dochodu podstwowewgo - przyp. red.), mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r. – tłumaczy dr Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego.

Jak czytamy w miesięczniku "Życie Uniwersyteckie", socjologowie będą badać szereg zmiennych, m.in.: aktywność ekonomiczną, społeczną, edukacyjną, kwestie dobrobytu (struktura konsumpcji, dochody, oszczędności, sytuacja mieszkaniowa, nierówności majątkowe), dobrostan mieszkańców (poczucie zadowolenia z życia, sprawstwa, niepewności itp.), zmiany w relacjach międzyludzkich mierzonych poziomem zaufania społecznego oraz bezpieczeństwo (zagrożenie przestępczością).

W grupie przygotowującej eksperyment biorą udział naukowcy i absolwenci UAM - dr Maciej Szlinder, dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski.

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Niemczech

Jednym z europejskich krajów, które testują wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego, są Niemcy. W maju 2021 r. Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych rozpoczął eksperyment, w którym przez 3 lata 122 osoby otrzymują 1200 euro. Rownież w Katalonii wkrótce rozpocznie się pięcioletni program – 5 tys. osób będzie otrzymywać od 700-900 euro i 300 euro na dzieci przez 24 miesiące.

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Indiach

Jeden z programów pilotażowych odbył się w latach 2011-12 w w jednym z najbiedniejszych regionów Indii. Co miesiąc wypłacano bezwarunkowy dochód podstawowy mieszkańcom 8 wiosek (ponad 5 tys. osób). Badawcze zaobserwowali wiele pozytywnych zmian m.in. poprawiła się higiena, odżywianie (większe spożycie owoców i warzyw) oraz poziom zdrowia. Jedcznocześnie spadło spożycie alkoholu.

– Jest to otyle istotne, że odpowiada na jedno z powszechnych w społeczeństwach uprzedzeń, że jeśli przekażemy bezpośrednio pieniądze do ręki, to ludzie je zmarnują, przepiją. Inne społeczne eksperymenty również potwierdzają, że to uprzedzenie nie jest potwierdzane przez fakty – podkreśla dr Szlinder.

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Finlandii

Z kolei pilotażu w Finlandii wskazują, że dochód podstawowy w wysokości 560 euro miesięcznie, nieopodatkowany i wypłacany niezależnie od innego rodzaju dochodów, nie wpłynął pozytywnie na zatrudnienie, ale poprawił poczucie dobrobytu u odbiorców świadczenia. Rząd płacił 2 tys. bezrobotnym 560 euro miesięcznie w latach 2017-18.

DF

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (199)

dodaj komentarz
tomitomi
wbijanie człowieka w socjalizm , na siłę , jest grzechem przeciwko społeczeństwu ,,,
taki-ktos-jak-ja
Tako rzecze Agenda 2030 ONZ i WEF. I co im zrobisz? To jest ogólny plan doprowadzenia ludzi do nędzy. Potrzebna jest świadomość tego, co robią i po co, globaliści. Ciągle nienażarty mały promil całego ludzkiego rodu. Nasprzedawali ludziom dóbr a teraz pod byle pretekstem będą zabierać, bo covid, bo wojna, bo to dobre dla planety,Tako rzecze Agenda 2030 ONZ i WEF. I co im zrobisz? To jest ogólny plan doprowadzenia ludzi do nędzy. Potrzebna jest świadomość tego, co robią i po co, globaliści. Ciągle nienażarty mały promil całego ludzkiego rodu. Nasprzedawali ludziom dóbr a teraz pod byle pretekstem będą zabierać, bo covid, bo wojna, bo to dobre dla planety, bo klimat, bla, bla. W końcu puszczą nas w skarpetkach i będziemy "szczęśliwi".
adam.1983
Spoko może być ale pod warunkiem likwidacji wszelkich dodatków socjalnych, to by nawet wyszło na dobre bo można by wywalić tysiące urzędników którzy zajmują się dystrybucją różnych zasiłków oraz ich kontrolą. Każdy dostaje 1300 i nic poza tym, chcesz więcej to do roboty
jas2
W każdym biednym regionie Polsce powinien być wypłacany taki bezwarunkowy dochód. Ożywiłby te biedne regiony. Rozwinęłaby się tam przedsiębiorczość.
Bez tego w biednym regionie nie będzie prosperował żaden sklep, restauracja czy jakiekolwiek usługi.
Choćbyś był najbardziej przedsiębiorczy, nic nie zdziałasz bo ludzie nie mają
W każdym biednym regionie Polsce powinien być wypłacany taki bezwarunkowy dochód. Ożywiłby te biedne regiony. Rozwinęłaby się tam przedsiębiorczość.
Bez tego w biednym regionie nie będzie prosperował żaden sklep, restauracja czy jakiekolwiek usługi.
Choćbyś był najbardziej przedsiębiorczy, nic nie zdziałasz bo ludzie nie mają pieniędzy. Aby przerwać to błędne koło, wystarczy wypłacać dochód podstawowy.
polityka_to_nie_ekonomia
Życie pokazuje jak bardzo się mylisz. Jakoś w tym Braniewie czy innych Bartoszycach ludzie chodzą do sklepu i chodzą do pracy, bez dochodu podstawowego. A to, że ludzie nie mają pieniędzy to nie wina braku dochodu podstawowego, ale rządzących i polityków ingerujących w życie ludzi (poprzez nadmierne regulacje, rozdawnictwo jednym,Życie pokazuje jak bardzo się mylisz. Jakoś w tym Braniewie czy innych Bartoszycach ludzie chodzą do sklepu i chodzą do pracy, bez dochodu podstawowego. A to, że ludzie nie mają pieniędzy to nie wina braku dochodu podstawowego, ale rządzących i polityków ingerujących w życie ludzi (poprzez nadmierne regulacje, rozdawnictwo jednym, ściąganie ile się da od drugich, podatki na każdym kroku i jednocześnie zamiatanie pod dywan problemów na poziomie kraju jak energetyka, górnictwo etc) oraz - niestety - samych ludzi (jak widzę, że ludzie kupują najnowszy model telefonu czy telewizor na kredyt no to chyba nie ma się co dziwić, że wiecznie nie mają pieniędzy).
incitatus
Dochód podstawowy jest nieuniknionym rozwiązaniem, żeby utrzymać motłoch w ryzach i uniknąć rozruchów społecznych. Postępująca automatyzacja sprawi, że coraz mniej trzeba będzie pracować żeby utrzymać dostatni poziom życia. Największe bogactwo będzie się czerpać z własności kapitału i know-how. Nie będzie to natomiast dane wszystkim.Dochód podstawowy jest nieuniknionym rozwiązaniem, żeby utrzymać motłoch w ryzach i uniknąć rozruchów społecznych. Postępująca automatyzacja sprawi, że coraz mniej trzeba będzie pracować żeby utrzymać dostatni poziom życia. Największe bogactwo będzie się czerpać z własności kapitału i know-how. Nie będzie to natomiast dane wszystkim. Ludziom nieporadnym życiowo i upośledzonym ekonomicznie pozostanie uzależnienie się finansowe od pozostałej cęści społeczeństwa. Spowoduje to pogłębienie różnic pomiędzy zamożnymi, a biednymi. Dochód podstawowy będzie stanowić narzędzie zaspokojenia aspiracji wi ększości obywateli (jedzenie, napotrk, schro ienie, piwo, kanapa i telewizor), zapewniając jednocześnie święty spokój tym którzy będą go wypłacać
mroova
Zbliżają się wybory i nagle okazuje się że kasy mamy bez limitów. Od dawna mówię że PiS to komuniści
gregocz
Fajnie dzisiaj pan Petru rozjechał pana Szlindera w Jak Jest. Pomysł na napędzenie inflacji e czasach inflacji. Przypadek?
polak1978
Testowali w Polsce na dzieciach preparaty eksperymentalne na covid.
Teraz to testują.
najmadrzejszy
Apeluje o bezwarunkowe wygrane w totka.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki