REKLAMA

Polska elektrownia atomowa. Anna Moskwa przygotowuje Polaków na długie czekanie?

2023-03-20 07:12
publikacja
2023-03-20 07:12

Już w 2033 roku Polacy będą mogli "posmakować" energii z polskiej elektrowni jądrowej. - Zależy nam na tym - zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Polska elektrownia atomowa. Anna Moskwa przygotowuje Polaków na długie czekanie?
Polska elektrownia atomowa. Anna Moskwa przygotowuje Polaków na długie czekanie?
fot. Marcin Banaszkiewicz / / FORUM

Szefowa MKiŚ podkreśliła w wywiadzie dla "Super Expressu", że projekt jądrowy nigdy nie był tak zaawansowany jak teraz. "Przed nami decyzja środowiskowa. Zakończyliśmy konsultacje z Łotwą, Estonią. Za chwilę konsultacje ze stroną niemiecką, potem kolejni partnerzy i w efekcie wydanie decyzji środowiskowej" - mówiła.

Jak wskazała, chodzi o dwa projekty rządowe, mające mieć moc od 6 GW do 9 GW. "Pierwszy projekt w lokalizacji Kopalino-Lubiatowo. To lokalizacja przez nas preferowana, którą wskazaliśmy w wyniku badań geologicznych, środowiskowych i poparcia społecznego. Alternatywą dla niej jest Żarnowiec – który również posiada pełną analizę. Oczywiście decyzja środowiskowa ostatecznie zdecyduje, jaki to będzie wariant" - dodała.

Nie jedna, ale dwie elektrownie

"Jesteśmy w trakcie decydowania o lokalizacji drugiego projektu rządowego. Trwają analizy sejsmiczne, geologiczne. Mamy złożone oferty technologii amerykańskiej, koreańskiej i francuskiej. Przed wyborem technologii chcemy podjąć decyzję o lokalizacji. W ubiegłym roku pojawił się dodatkowy projekt. To projekt prywatny realizowany przez spółki ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP. Naszym oczekiwaniem i celem polityki energetycznej jest jak najwięcej źródeł jądrowych w dużej, średniej i małej energetyce jądrowej. Więc przyjmujemy ten projekt prywatny z dużym zadowoleniem i nie tylko mu kibicujemy, ale będziemy wspierać jego rozwój. Zależy nam na tym, by w 2033 roku popłynęła pierwsza energia z dużej energetyki jądrowej. A są obietnice, że te małe technologie jak SMR-y i MMR-y mogą pojawić się jeszcze wcześniej. Te technologie również wspieramy i jesteśmy otwarci na ich przyjęcie" - podkreśliła Moskwa.

Jak rząd chce zapłacić za eletrownię jądrową?

Pytana o model finansowania, szefowa MKiŚ wskazała, że w pierwszym projekcie mamy ofertę amerykańską zaangażowania kapitałowego i nie tylko finansowego. Zastrzegła jednak, że to część oferty handlowej, która jest objęta tajemnicą.

"Dla nas kluczowe jest, żeby to był stabilny, dobry i tani pieniądz. I na tym się koncentrujemy i to jest ta pierwsza część dyskusji o źródłach finansowania. Druga część dyskusji jest o modelu finansowania. Na świecie funkcjonują modele spółdzielcze; modele oparte na partycypacji w rachunku; modele półspółdzielcze; modele oparte na tym, że buduje je wyłącznie Skarb Państwa. Te wszystkie modele mamy przeanalizowane i pracujemy teraz nad ostatecznym modelem finansowym dla projektu" - mówiła.

"Wszystko wskazuje na to, że nasz model finansowy to będzie wypadkowa różnych modeli. Na pewno na pierwszym etapie projektu nie przewidujemy korzystania z modelu RAB polegającego na tym, że od początku na rachunku każdego obywatela pojawia się konkretna kwota, która wpływa do budżetu państwa i następnie jest przeznaczana na realizację inwestycji. Na dziś u nas projekt jądrowy jest finansowany w 100 proc. ze środków Skarbu Państwa. I tak w tych najbliższych etapach będzie" - dodała.

reb/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jpelerj
Moskwa kupuje polski atom u bankruta Westinghouse. PIS w pigułce. Ciekawe, kto tym razem zarobi, a tu będą grube miliardy.
forfun
musi być tajemnica bo gdyby lud dowiedział się za co nas sprzedają to by ich już wykopał
maxykaz
PIS naobiecywał a ciemny lud w to uwierzył. A to zwykli mitomani bez kwalifikacji. Znają sie tylko na tym jak doić kasę siedząc na stołku załatwionym po znajomości.
jenak
Biedna Ania Moskwa. Zaangażowana. Wzór. A zadania przed nią tytaniczne.
Zupełnie niepotrzebnie. Bo...


Trzeba bardzo się wsłuchiwać, o czym mówią Spurek i Greta i angażować się, działać. Jak? Tego nie znajdziecie w tefałyn.
dawid_gmyrek
Biedna Moskwa? Hajka powinna zająć się tym, na czym być może się zna i w czym ma doświadczenie czyli kwestiami z zakresu rynku pracy, rekrutacji, postępowań przetargowych. W przeszłości specjalizowała się w zakresie funduszy unijnych i współpracy międzynarodowej. Była prezesem spółki prawa handlowego "Quality and Development Biedna Moskwa? Hajka powinna zająć się tym, na czym być może się zna i w czym ma doświadczenie czyli kwestiami z zakresu rynku pracy, rekrutacji, postępowań przetargowych. W przeszłości specjalizowała się w zakresie funduszy unijnych i współpracy międzynarodowej. Była prezesem spółki prawa handlowego "Quality and Development Institute" zajmującej się audytami oraz szkoleniami - co ona ma do inwestycji w energetyce jądrowej, nieszczęsna?
dawid_gmyrek
Jeffrey Benjamin, były wiceprezes amerykańskiej spółki Westinghouse, został oskarżony o 16 przestępstw. Grozi mu 20 lat więzienia i $5 mln kary.

To kolejna osoba z zarzutami w sprawie nieudanej budowy elektrowni jądrowej VC Summer.
dawid_gmyrek
Najnowsza historia projektów jądrowych Westinghouse to dużej mierze inwestycje przerwane, odwołane lub znacznie przekraczające pierwotne budżety.

https://www.rp.pl/ekonomia/art18847781-pietrza-sie-problemy-wokol-westinghouse
po_co
Jeszcze żaden kraj w Europie nie ukończył inwestycji w elektrownie atomową na czas.
Opóźnienia wynoszące 10 lat wydają się być normą, więc jeżeli jeszcze nie zaczęto prac nad budową to nie ma co liczyć aby zakończono je w 10 lat.

Jedyna szansa w szybkim zakończeniu budowy to skrócenie ścieżek środowiskowych. W tym akurat
Jeszcze żaden kraj w Europie nie ukończył inwestycji w elektrownie atomową na czas.
Opóźnienia wynoszące 10 lat wydają się być normą, więc jeżeli jeszcze nie zaczęto prac nad budową to nie ma co liczyć aby zakończono je w 10 lat.

Jedyna szansa w szybkim zakończeniu budowy to skrócenie ścieżek środowiskowych. W tym akurat PiS jest dobry (płot na granicy z Białorusią wybudowano pomijając większość procedur), niemniej już widzę jak wykorzystuje to opozycja dla której będzie to młyn na wodę.

Bo w polityce nie chodzi o to aby tą elektrownie zbudować ale o to aby partia która ukończy budowę mogła się nią pochwalić, a partia która akurat będzie w opozycji znajdzie sto argumentów przeciwko. Wcale by mnie nie zdziwiło gdyby w 2033 PiS który przegrałby wybory podnosiłby argument, że ta elektrownia to kolejny napitek PO "wina Tuska", jest nie ekologiczna i za jej cenę można by załatwić 15-tki i 16-tki dla emerytów.
dawid_gmyrek
Finlandia: uruchomiono reaktor elektrowni jądrowej po 13 latach opóźnienia!

https://biznesalert.pl/finlandia-uruchomila-reaktor-elektrowni-jadrowej-po-13-latach-opoznienia/
polonu
dajcie spokój to żenada , będziesz widział Amerykański prąd jak świnia układ planetarny . szkoda słów i tyle . prędzej będzie tak jak w Afganistanie już dużo nie brakuje jeszcze ze 2lata i to samo co tam zostawili a jak długo byli jako goście . a Polska szczodry naród , to i może dłużej się zagości , kto to wie .

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki