REKLAMA

Polacy pokochali broń

2016-02-09 03:21
publikacja
2016-02-09 03:21

Sprzedaż uzbrojenia i sprzętu wojskowego z demobilu bije rekordy. Rekordową ilość broni i amunicji wycofanej z jednostek wojskowych, Straży Granicznej i policji sprzedała w ubiegłym roku Agencja Mienia Wojskowego (AMW). To prawie 67 tys. sztuk broni (o 7 tys. więcej niż rok wcześniej) oraz niemal milion sztuk różnego rodzaju amunicji.

Sprzedaż uzbrojenia i sprzętu wojskowego z demobilu bije rekordy / fot. Bytmonas / iStockphoto

Zakupy z demobilu robią przedsiębiorcy i firmy, które zajmują się obrotem bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym - informuje "Rzeczpospolita".

Agencja w ciągu ostatnich pięciu lat zarobiła na wyprzedaży ponad 316 mln zł, przy czym w ubiegłym roku - 62,3 mln zł. Choć AMW nie sprzedaje broni osobom fizycznym, bo woli hurtową sprzedaż na rzecz koncesjonowanych podmiotów, to wiadomo, że z drugiej ręki kupują ją kolekcjonerzy broni i miłośnicy militariów.

W styczniu ubiegłego roku AMW na zlecenie armii zobowiązała się do zniszczenia prawie 300 tysięcy sztuk min przeciwpiechotnych, które kupiono od byłego ZSRR i Bułgarii jeszcze w latach 60-tych.

Zniszczenie min nakazała Polsce Konwencja Ottawska, do której przystąpiliśmy w 1999 roku, a ratyfikowaliśmy trzy lata temu. Przetarg na pozbycie się min w bezpieczny sposób zgłoszono do NATO Support Agency, która skupia międzynarodowe przedsiębiorstwa mogące zutylizować śmiercionośną broń.

Źródło:Bankier24
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~Analityk
To jakaś paranoja obyśmy nie żałowali zniszczenia tych 300 tys min których kiedyś może nam zabraknąć na granicy wschodniej i północnej...
W tym kraju nikt nie myśli.
~dec
miny to by się przydały na granicach. co prawda dla prawdziwego wojska nie stanowiłyby problemu ale nieźle zabezpieczałyby przed napływem nachodźców.
~asd
cześć z tej broni jest pozbawiana potem włąsciwosci bojowych i nadaje się wyłącznie do kolekcjonowania na kominku ot co
~wwff
Coś nie gra. Sprzedano 67 tyś sztuk broni, a liczba nowych pozwoleń dla Polaków na posiadanie broni to ok. 3500 na rok. Gdzie to poszło?
~Janek
A może Ci ze starymi pozwoleniami kupili?
~Ewa
wychodzi po jakieś 20 sztuk na łebka.
~StanRS
Jak to, nie wiesz że na upadlinę?
~tetris
nie martw się ,wraz z imigrantami pojawi się owa broń.
~asia
No cóż są inne środki obrony niż pukawki.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki