REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Polacy chcą mieć firmę, ale się boją

2015-11-19 00:39
publikacja
2015-11-19 00:39
Polacy chcą mieć firmę, ale się boją
Polacy chcą mieć firmę, ale się boją
/ YAY Foto

Jesteśmy pozytywnie nastawieni do przedsiębiorczości, ale tylko 38 proc. z nas wyobraża sobie założenie własnego biznesu.

fot. / / YAY Foto
Polacy chcieliby pracować na własny rachunek, ale obawiają się porażki — pokazuje raport Amwaya na temat przedsiębiorczości. Aż 71 proc. z ponad tysiąca badanych Polaków ma pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości. Jest ono nieznacznie poniżej średniej europejskiej, która wynosi 72 proc., oraz światowej, sięgającej 76 proc., i nieco niższe niż przed rokiem (76 proc.)
— Wciąż jednak jest wysokie i pokazuje, że Polacy to coraz bardziej przedsiębiorczy naród — zwraca uwagę dr Anna Czarczyńska, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju Akademii Leona Koźmińskiego. Co więcej, 54 proc. badanych ocenia swój kraj jako przyjazny przedsiębiorczości. Główne powody, dla których Polacy decydują się na założenie i prowadzenie własnego biznesu, to niezależność od pracodawcy, szansa na dodatkowy dochód oraz chęć samorealizacji. Pomimo jednak pozytywnego nastawienia do prowadzenia działalności zaledwie 38 proc. naszych rodaków potrafi sobie wyobrazić założenie i prowadzenie własnego biznesu. Taki sam potencjał przedsiębiorczy wykazują Europejczycy (38 proc.), a międzynarodowa średnia wynosi 43 proc.

— W Polsce luka przedsiębiorczości, czyli różnica pomiędzy potencjałem a odsetkiem osób pracujących na własny rachunek, wynosi 33 proc. i jest to wartość najwyższa w Europie — podkreśla Anna Czarczyńska.

W dużej mierze wynika ona z obaw. Badani wyznali, że główną przeszkodą w założeniu firmy jest strach przed porażką (71 proc.). Podobnie uważają ankietowani z 44 badanych krajów świata (Europa: 70 proc., średnia światowa: 69 proc.).

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Adam222
Strasznie głupi artykuł. Byłem rzemieślnikiem i miałem własną firmę to wiem. To nie polega na strachu. Niskie zarobki ludności powodują, że nie ma popytu na usługi. A tylko usługi są dostępne dla zaczynających. Do tego nieuczciwy ZUS. Jakim prawem składka liczona jest od jakichś fikcyjnych zarobków znacznie wyższych Strasznie głupi artykuł. Byłem rzemieślnikiem i miałem własną firmę to wiem. To nie polega na strachu. Niskie zarobki ludności powodują, że nie ma popytu na usługi. A tylko usługi są dostępne dla zaczynających. Do tego nieuczciwy ZUS. Jakim prawem składka liczona jest od jakichś fikcyjnych zarobków znacznie wyższych niż rzeczywiste? Dlaczego takiego szwindlu nie stosują wobec normalnych zatrudnionych? Brak uczciwości państwa wobec obywateli to jest rzeczywista przyczyna. Zobaczymy czy PIS coś zmieni. Jeśli nie to będzie tak samo nieuczciwy jak poprzednicy.
~lkjldsadj
ZUS , ubezpieczenie zdrowotne, to są główne blokady dla firmy początkującej. Wystarczy, że zarejestrujesz firmę i już mas dług, na pewno w kwocie 279,41 zł na ubezpieczenie zdrowotne, wzrastający o taką kwotę co miesiąc, jeśli nie masz obowiązku ubezpieczenia społecznego, w przeciwnym razie trzeba doliczyć około ZUS , ubezpieczenie zdrowotne, to są główne blokady dla firmy początkującej. Wystarczy, że zarejestrujesz firmę i już mas dług, na pewno w kwocie 279,41 zł na ubezpieczenie zdrowotne, wzrastający o taką kwotę co miesiąc, jeśli nie masz obowiązku ubezpieczenia społecznego, w przeciwnym razie trzeba doliczyć około 180 złotych dla rozpoczynających działalność po raz pierwszy i dla pozostałych 800 złotych.
~jacek
Skomplikowane , niejednoznaczne prawo stworzone przez wybrańców narodu, oceniane przez bezwartościowych prawników niszczy kraj przywiślański.
~wqrw
Głownym powodem obaw przed działalnośią gospodarczą są antypolscy, antynarodowi polskojęzyczni funkcjonariusze państwa polskiego działający dla dobro obcych przeciw lokalnym ludziom.
Póki funkcjonariusz nie bedzie odopowiadal za swoje czyny przed tubylcami,w Polsce nie będzie dobrze.
~Eryk
Najbardziej jednak boją się urzędu skarbowego i UKS onk potrafią zniszcyć nadal normalnego podatnika bo popełnił jakiś błąd a wtedy można pozbyć się majątku i być jeszcze dłużnym do konca zycia co bedzie skutkowało opouszczeniem tego kraju i tu nowi prywaciarze zadaja sobie pytanie "czy Najbardziej jednak boją się urzędu skarbowego i UKS onk potrafią zniszcyć nadal normalnego podatnika bo popełnił jakiś błąd a wtedy można pozbyć się majątku i być jeszcze dłużnym do konca zycia co bedzie skutkowało opouszczeniem tego kraju i tu nowi prywaciarze zadaja sobie pytanie "czy warto"

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki