Jesteśmy pozytywnie nastawieni do przedsiębiorczości, ale tylko 38 proc. z nas wyobraża sobie założenie własnego biznesu.
Polacy chcieliby pracować na własny rachunek, ale obawiają się porażki — pokazuje raport Amwaya na temat przedsiębiorczości. Aż 71 proc. z ponad tysiąca badanych Polaków ma pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości. Jest ono nieznacznie poniżej średniej europejskiej, która wynosi 72 proc., oraz światowej, sięgającej 76 proc., i nieco niższe niż przed rokiem (76 proc.)
— Wciąż jednak jest wysokie i pokazuje, że Polacy to coraz bardziej przedsiębiorczy naród — zwraca uwagę dr Anna Czarczyńska, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju Akademii Leona Koźmińskiego. Co więcej, 54 proc. badanych ocenia swój kraj jako przyjazny przedsiębiorczości. Główne powody, dla których Polacy decydują się na założenie i prowadzenie własnego biznesu, to niezależność od pracodawcy, szansa na dodatkowy dochód oraz chęć samorealizacji. Pomimo jednak pozytywnego nastawienia do prowadzenia działalności zaledwie 38 proc. naszych rodaków potrafi sobie wyobrazić założenie i prowadzenie własnego biznesu. Taki sam potencjał przedsiębiorczy wykazują Europejczycy (38 proc.), a międzynarodowa średnia wynosi 43 proc.
— W Polsce luka przedsiębiorczości, czyli różnica pomiędzy potencjałem a odsetkiem osób pracujących na własny rachunek, wynosi 33 proc. i jest to wartość najwyższa w Europie — podkreśla Anna Czarczyńska.
W dużej mierze wynika ona z obaw. Badani wyznali, że główną przeszkodą w założeniu firmy jest strach przed porażką (71 proc.). Podobnie uważają ankietowani z 44 badanych krajów świata (Europa: 70 proc., średnia światowa: 69 proc.).
Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"