Pół miliona polskich dzieci żyje za granicą

W 2015 r. nastąpił wzrost liczby Polaków urodzonych za granicą i zgłoszonych w naszych USC. Zarejestrowano 43 tys. dzieci, czyli o 13 proc. więcej niż przed rokiem i najwięcej od 2009 r. Za granicą żyje pół miliona dzieci.

Wiedza na temat liczby polskich dzieci, które przebywają poza Polską, jest niepełna. "Emigranci nie mają obowiązku zgłaszania potomstwa do ewidencji urzędów stanu cywilnego" zaznacza "Dziennik Gazeta Prawna".

"Nie wiadomo, ile dzieci nie zarejestrowano, ale wiadomo, że za granicą rodzi się ich dużo (...) co poprawia statystyki w innych krajach, podczas gdy w Polsce dzietność spada" czytamy w artykule.

"Notowany ostatnio wzrost może wynikać z osiadłego charakteru emigracji Polaków (W. Brytania średnio 9 lat, Irlandia - 7 lat, Niemcy - 11 lat) i struktury wiekowej emigrantów. Ze spisu powszechnego wynika, że w 2011 r. za granicą przebywało ok. 250 tys. kobiet w wieku 35-49 lat, które mogły się zdecydować na macierzyństwo ze względu na tykający zegar biologiczny" pisze "DGP".

"Do zwiększenia liczby dzieci urodzonych za granicą i zarejestrowanych w Polsce mogła się przyczynić także tocząca się w wielu krajach dyskusja o ograniczeniu zasiłków wypłacanych na dzieci i potrzeba utrzymania więzi z krajem "bo a nuż się tu wróci". (PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Prol

Trzeba je zastąpić dziećmi żydowskimi

! Odpowiedz
0 0 ~janiszewski

"Emigranci nie mają obowiązku zgłaszania potomstwa do ewidencji urzędów stanu cywilnego"

nie maja obowiazku, ale w praktyce kazdy pojedzie to zglosic. Bez zgloszenia do USC nie ma dowodu osobistego/paszportu dla dziecka - nie mozna sie ruszyc za granice, ani nawet pojechac do Polski. W danym kraju tez nic sie nie da sie nic z dzieckiem zalatwic, bo jedyny dokument jaki sie posiada to akt urodzenia. Bynajmniej tak to wyglada w Niemczech.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 0 ~asia

Pojechali po zasiłki

! Odpowiedz
0 2 ~Lolislaw

Właśnie to insynuuje artykuł... Moi znajomi którzy wyemigrowali nie zaliczają się do grona wspomnianego w owym tekście ale nie wątpię, że są jednostki dla których było to celem. Uważam, że nie można jednak mówić o znaczącym udziale owej grupy pośród "naszych" emigrantów.

P.S. Jeśli ktoś pracuje za granicą odprowadza tam uczciwie podatki to przysługują mu świadczenia gdyż on na te świadczenia sam łoży, chyba, że ktoś dalej wierzy, że pieniądze rosną na drzewie lub, że przyjezdni powinni być obciążeni jakimś dodatkowym podatkiem od imigracji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne