REKLAMA

Podatek od wygranych losowych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Katarzyna Sudaj2014-12-14 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2014-12-14 06:00

Każdy z nas chciałby trafić szóstkę w Lotto i wygrać co najmniej milion złotych albo samochód w loterii. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że nawet mniejsza wygrana oznacza obowiązek zapłaty podatku. Ile powinniśmy oddać fiskusowi i w jakich sytuacjach nie zapłacimy podatku?

Nagroda w loterii fantowej albo wygrana pieniężna w grze liczbowej, jaką są losowania Totalizatora Sportowego, to z punktu widzenia urzędu skarbowego przychód, od którego osoba wygrywająca powinna zapłacić podatek. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to zryczałtowany podatek wynoszący 10% wartości wygranej.

fot. Thinkstock / / Thinkstock

Rozliczenie podatku to obowiązek organizatora loterii

Dzięki temu, że podatek od wygranych  jest ryczałtem, otrzymujący nagrodę nie musi płacić go samodzielnie. Przepisy nakładają na organizatora konkursu czy gier losowych obowiązek pobrania od zwycięzcy odpowiedniej kwoty i przekazania jej do urzędu skarbowego. Jeśli wygraną jest nagroda pieniężna, to jest ona wypłacana w wysokości pomniejszonej o 10-procentowy podatek. 

W przypadku nagrody rzeczowej, przed jej wydaniem osoba nagrodzona musi wpłacić u organizatora konkursu równowartość 10 proc. przedmiotu będącego nagrodą. W takim przypadku nie zawsze zwycięzca jest przygotowany na tak duży wypadek np. kilka tysięcy złotych w przypadku wygrania np. auta. Dlatego coraz częściej organizatorzy w przypadku takich drogich nagród łączą dwa składniki np. samochód oraz gotówka – w założeniu przeznaczona na pokrycie zaliczki na podatek.

Wygranej nie rozliczamy w zeznaniu rocznym PIT

Przychodów z tytułu wygranych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej i nie wykazuje w zeznaniu rocznym. Osoba fizyczna wygrywająca np. w Lotto nie musi zawierać tej informacji w swojej deklaracji rocznej PIT, ani nie składa żadnego innego PIT do urzędu skarbowego. Jeżeli wygrana podlega opodatkowaniu, to płatnik podatku, czyli organizator konkursu czy loterii sporządza deklarację PIT-8AR i wysyła ją wprost do skarbówki, z pominięciem podatnika. 

Ważne: podatku nie zapłacisz, gdy jednorazowa wartość wygranej w losowej grze liczbowej (np. Lotto) nie przekracza kwoty 2280 zł. Gdy wygrana przekroczy ten próg, zapłacimy podatek od całej kwoty - nie tylko od nadwyżki ponad 2280 zł.

Ile można wygrać bez podatku?

Na szczęście są kwoty, które można wygrać bez podatku. Ustawodawca przewidział dwa limity, poniżej których podatek nie zostanie naliczony i cała wygrana trafi do zwycięzcy. Jeżeli jednorazowa wartość wygranej w losowej grze liczbowej (np. Lotto) nie przekracza kwoty 2280 zł, to podatku nie trzeba płacić. Jeśli wygrana przekroczy ten próg, wówczas podatek płaci się od całej kwoty, a nie tylko od nadwyżki ponad 2280 zł.

Drugi limit 760 zł dotyczy nagród w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu. Nagrody poniżej wartości 760 zł np. książka z konkursu internetowego będą zwolnione z podatku od wygranej.

Kiedy sprzedasz nagrodę bez podatku?

Nierzadko zdarza się, że drobniejsze wygrane - np. książki czy płyty CD z muzyką nie przypadną do gustu. Można je odsprzedać, ale trzeba pamiętać, że aby uniknąć tzw. podatku od wzbogacenia trzeba odczekać co najmniej pół roku. Po 6 miesiącach, licząc od końca miesiąca uzyskania nagrody, rzecz (nawet fabrycznie nowa i nierozpakowana) zostaje uznana za „przedmiot używany” i nie trzeba płacić podatku.

Jeśli sprzedaż nagrody nastąpi wcześniej, to trzeba wykazać ją w PIT-36, nawet w przypadku, gdy faktycznie nie uzyskało się zysku z tej transakcji.

Źródło:
Katarzyna Sudaj
Katarzyna Sudaj
redaktor Bankier.pl

Redaktor obszaru Biznes. Absolwentka Wydziału Prawa UAM i Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową dotyczącą osób fizycznych i firm sektora MSP. Tel.: 601 951 503

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (24)

dodaj komentarz
barthezz83
ogólnie to polecam gre systemowa, najlepszy obecnie system eurojackpot 2.0 wpiszcie sobie w google
~Ania
Witam,jak ja bym wygrała choć z 8 tys.zł.w zdrapkach to też 10% zabiera totalizator?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Krzysztof
Wszystkie wygrane powinny być już pomniejszone o podatek. Gram o 5 tys. I wygrywam 5 tys. Co mnie interesuje jakiś podatek, niech firma go sobie zapłaci. Po co mydlic oczy wygrałes 5 tys ale minus podatek to masz 4.5 tys. Prawda jest taka że nie wygrałeś 5 tys tylko 4.5 i taka informacja powinna być zawarta dla Wszystkie wygrane powinny być już pomniejszone o podatek. Gram o 5 tys. I wygrywam 5 tys. Co mnie interesuje jakiś podatek, niech firma go sobie zapłaci. Po co mydlic oczy wygrałes 5 tys ale minus podatek to masz 4.5 tys. Prawda jest taka że nie wygrałeś 5 tys tylko 4.5 i taka informacja powinna być zawarta dla wygrywajacego.
~krysia
jakbym wygrala te 5000 zl.to dostalabym co miesiac 4500 tzn.pomniejszone o podatek,czy moze oni od calosci placa ten podatek a mnie wyplaca od pomniejszonej - kwoty czyli mnie po 5000 od pomniejszonej kwoty o te 10%czy ktos cos wie
~wonski
Banda złodziei i tyle. Co za chore prawo sobie ktoś wymyślił, żeby zabierać ludziom pieniądze, które do nich należą, bo to oni je wygrali i pieprzony urząd skarbowy im w tym nie pomagał!!!
~Ania
Wszystko zależy od wartości wygranej i rodzaju konkursu, w którym się nam poszczęsciło, bo regulują to różne przepisy http://poradnik.wfirma.pl/-wygrane-w-konkursach-kiedy-ujac-je-w-zeznaniu-rocznym
~ludowiec
Niewiem po co ten artykul sie ukazal,sprawa dotyczy niewielkiej grupki osob ktorym sie poszczescilo i na dodatek nie musza sie martwic rozliczeniem podatku.
~Aa
czy na pewno PIT-8C przy poborze podatku przez płatnika? Zapraszam do lektury art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
~wojtek
Skoro wygrana w Lotto jest przychodem, to kupno losu jest kosztem uzyskania przychodu. Czyli jak ktoś przez kilka (kilkanaście) lat kupował los przy każdym losowaniu zanim udało mu się wygrać mógłby tak naprawdę wykazywać stratę. Ale kogo to obchodzi, tutaj podatek od podatku trzeba nawet płacić...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki