Podatek od carpoolingu? Fiskus przyjrzy się wspólnym przejazdom

redaktor Bankier.pl

Coraz popularniejsza staje się w Polsce praktyka zabierania w drogę pasażerów, których z kierowcą mającym wolne miejsca w aucie skojarzył serwis internetowy lub aplikacja mobilna. Wspólna podróż oznacza zwrot części kosztów za paliwo. I tym zwrotom oraz potencjalnym dochodom z carpoolingu przyjrzy się urząd kontroli skarbowej.

Ekonomia współdzielenia (sharing economy) przyszła do Polski z Zachodu. Powszechny dostęp do internetu umożliwił rozwój firm, których działalność polega na wirtualnym łączeniu osób oferujących towary lub usługi z ich odbiorcami. Chyba każdy słyszał o BlaBlaCar albo aplikacji Yanosik AutoStop. Jedziesz do pracy czy w podróż do innego miasta albo na wakacje i masz wolne miejsca w aucie? Znajdź pasażerów, którzy zwrócą ci część kosztów za paliwo. Na tym polega carpooling.

Podatek od carpoolingu? Fiskus przyjrzy się wspólnym przejazdom (fot. istock / Thinkstock)

Dopóki u podstawy takiego działania leży chęć dobrowolnego dzielenia się niewykorzystanymi przez siebie zasobami, bez osiągania zysków, to fiskus uwag nie ma. Gdy jednak ktoś często zabiera pasażerów i ma wiele pozytywnych opinii w aplikacji do carpoolingu, ma podstawy, by poczuć się zaniepokojonym. Wszystko za sprawą deklaracji Jarosława Nenemana, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Urzędy kontroli skarbowej mają baczniej przyglądać się kierowcom proponującym wspólne przejazdy w internecie.

Kierowcy podwożący innych "zarabiają nawet 12 tys. złotych"

Sprawa rzekomych zysków, które osiągają polscy kierowcy zabierający pasażerów w zamian za zwrot kosztów paliwa, została nagłośniona na początku tego roku. Poseł PiS Zbigniew Chmielowiec złożył w tej sprawie interpelacje poselską do ministra finansów. Powołując się w niej na szacunki ekspertów z PwC podaje, że światowy rynek ekonomii współdzielenia, czyli udostępniania pieniędzy, zasobów ludzkich, noclegów, muzyki i samochodów, był wart w 2013 roku 15 miliardów dolarów. Już w 2025 roku przychody z tych sektorów mogą wynieść nawet 335 miliardów dolarów. Nie tylko te liczby robią wrażenie. Także informacje posła, że polscy kierowcy oferujący „podwózkę” w ramach carpoolingu „zarabiają miesięcznie między 6 a 12 tysięcy złotych”.

Nie dziwi pytanie posła o kierowców oferujących swoje usługi za pośrednictwem strony www.uber.com, za których firma działająca na polskim rynku nie odprowadza składek do ZUS, a Skarb Państwa nie otrzymuje należnych wpływów z tytułu podatków. Troska o rodzinne korporacje taksówkarskie nie pozwala obojętnie patrzeć na fakt, że większość współpracowników nie zgłasza do opodatkowania swoich przychodów, ponieważ nawet nie zdaje sobie z sprawy, że powinna to robić.

Jednak próba doszukiwania się ukrywanych przed fiskusem zysków ze zwrotu za paliwo dla kierowców zabierających pasażerów w ramach wspólnych przejazdów wydaje się absurdalna. Idąc tym tropem, powinno się ścigać również autostopowiczów, gdyż, zabierając się „na stopa”, nie płacą nic, a bezpłatna podróż to nieodpłatne świadczenie, które staje się ich przychodem, powinni więc zapłacić od niego podatek.

Czytaj dalej: Podatnik powinien opodatkować się sam »

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~prawnik

znowu odezwalo sie to co jest rakiem polskiego panstwa i patologia wprowadzona przy okraglym stole.


korporacje, lobby i grupy interesow po to by jedna grupa ludzi nakradla kosztem innej.

najwieksze zalegalizowane zorganizowane grupy przzestepcze to korporacje i lobbysci.

! Odpowiedz
0 3 ~lelo

niech przyjrzą się lepiej partyjnym posadkom w spółkach SP .....MARNOWANYM tam wspólnych pieniądzach

! Odpowiedz
0 2 ~Polnisch

Karpuling... Siaring ekonomy... I od razu czujemy powiew wielkiego swiata :) Pani redaktorka spika w ligłydżu. Nie każdy takim darem obdarzon.

! Odpowiedz
0 1 ~staryleszcz

Jarosława Neneman to ten co chce podwyżki Vat na żywność i lekarstwa

! Odpowiedz
0 1 ~jo44

bez szafotu się nie obejdzie, absurd sięga zenitu !
Czy nie ma ważniejssych spraw w sejmie ?

! Odpowiedz
1 2 ~miswawa

jak rodzime korporacje przenoszą produkcję dajmy na to szycia gaci do Indii przez dzieci - to jeszcze laur i godło teraz polska ... jak sobie facio podwiezie 3 studentki do białegostoku dostanie 50pln i kupi w polskim sklepie dzieciakowi pieluchy, kaszkę i starej kurczaka a i może na witamine W% zostanie .. to trzeba sprawę poddać kontroli .... chory POpierdzielony kraj się robi ... dzielnie głosowałem na to , ale skoro władza ma nas w D... to ja przy urnie tez pokaże D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~sum

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 6 ~Tumek

Tak kombinować żeby tym świniom nic nie dawać czyli np rejestrować firmę za granicą i pewnie znajdą się inne sposoby.

! Odpowiedz
0 3 ~Grześ

do psychiatry

! Odpowiedz
0 1 ~patriota

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.