REKLAMA

Płaca minimalna: 2800 czy 3100 zł? [Sonda]

Weronika Szkwarek2020-08-11 09:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-08-11 09:30
Płaca minimalna: 2800 czy 3100 zł? [Sonda]
Płaca minimalna: 2800 czy 3100 zł? [Sonda]
fot. piotr_szewczyk / / Shutterstock

Podczas spotkań w ramach Rady Dialogu Społecznego nie wypracowano wspólnego stanowiska w sprawie ustalenia minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 roku. Propozycje zaczynają się od 2800 zł, a kończą na 3100 zł brutto. 

Rada Ministrów przedstawiła podczas ostatniego spotkania Radzie Dialogu Społecznego propozycję, zgodnie z którą minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku ma wynieść 2800 zł, czytamy na stronie RDS. To oznacza wzrost w porównaniu do stawki z 2020 roku o 200 zł. Minimalne wynagrodzenie godzinowe dla umów cywilnoprawnych miałoby wynieść wówczas 18,30 zł brutto. Biorąc pod uwagę minimum ustawowe, najniższa płaca w 2021 roku powinna wynieść co najmniej 2716,10 zł brutto. 

Jak relacjonuje ostatnie spotkanie RDS, propozycja minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 r. w kwocie 2 800 zł została zaakceptowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz NSZZ „Solidarność”, natomiast OPZZ i FZZ domagają się znacznego wzrostu płacy minimalnej do poziomu 3 100 zł. Pozostałe organizacje pracodawców opowiedziały się za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie z 2020 r. tj. 2 600 zł, a ostatecznie aprobatę dla wzrostu płacy minimalnej o mechanizm ustawowy.

W związku z tym, że stronom nie udało się wypracować wspólnego stanowiska, 11 sierpnia odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie. Jeśli Rada Dialogu Społecznego nie dojdzie do porozumienia, kwota minimalnego wynagrodzenia zostanie ustalona przez Radę Ministrów na mocy rozporządzenia do 15 września 2020 roku. 

Jeśli nie widzisz poniższej sondy, kliknij w ten link

Jeśli nie widzisz poniższej sondy, kliknij w ten link

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
bha
Problem ,lament i zgrzytanie zębami od dawien dawna ,cóż najlepiej jakby ludzie latami pracowali sumiennie,wydajnie,efektywnie,fachowo,profesjonalnie lecz w wolontariacie,charytatywanie etc.za darmo lub dla samej pięknej,szczytnej idei i najlepiej jeszcze jakby dopłacali z własnej kieszeni do interesów,biznesów ,a i tak pewnie Problem ,lament i zgrzytanie zębami od dawien dawna ,cóż najlepiej jakby ludzie latami pracowali sumiennie,wydajnie,efektywnie,fachowo,profesjonalnie lecz w wolontariacie,charytatywanie etc.za darmo lub dla samej pięknej,szczytnej idei i najlepiej jeszcze jakby dopłacali z własnej kieszeni do interesów,biznesów ,a i tak pewnie dalej byłoby nadal żle. Żałosne te coraz większe i szersze żerowanie,wyzysk jak najtańszym kosztem się tylko da ,uda od wielu,wielu lat.Nic więcej tylko mamy niestety z roku na rok coraz większe rynkowe DNO minimalnej minimalności lub niewiele więcej.
bha
PS.W dodatku coraz większa ta Oficjalna minimalna minimalność zarobków jest już w coraz to większym ogromie branż i zawodów ,a wszystko to w tzw.rozwijającej się NIBY coraz to mocniej i dynamiczniej gospodarce ???.
tindala
Punkt widzenia zależy od .....
Najlepiej by było jakby proletariat wykonywał każdą pracę za każde pieniądze i jeszcze pięknie dziękował panu Dziedzicowi za łaskę. Tylko kto i za co będzie kupował cały ten szajs w centrach handlowych. Podtrzymując produkcję, konsumpcję i przenajświętszy wzrost PKB. A jak już
Punkt widzenia zależy od .....
Najlepiej by było jakby proletariat wykonywał każdą pracę za każde pieniądze i jeszcze pięknie dziękował panu Dziedzicowi za łaskę. Tylko kto i za co będzie kupował cały ten szajs w centrach handlowych. Podtrzymując produkcję, konsumpcję i przenajświętszy wzrost PKB. A jak już komuś będzie wszystko jedno to i po łbie może jaśnie wielmożnemu dać. Może więc jednak podwyższać płacę minimalną, co pan na to panie Hrabio :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grzegorzkubik
3100 zł brutto to nie jest żadne szaleństwo. Skoro ceny za metr mieszkania jest tak wysoka to kwota wynagrodzenia musi rosnąc dynamicznie. Keynes się kłania.
sturmbannfuhrer_brunner
Ja bym ci dał 10000. Np. forintów.
sturmbannfuhrer_brunner odpowiada (usunięty)
Raczej śmieją się z takich jak ty. I słusznie.
meryt odpowiada sturmbannfuhrer_brunner
andregru "W Polsce też pasożytnicze rodziny żyjące z zasiłków , plusów + i MOPSU nie chcą płacić za wynajmowane mieszkania . Uważają że im się należy bo wyprodukowali już np. szóstkę "bąbelków" .

Na szóstkę dzieci w DE przysługuje 2433 Euro (Kindergeld+Kinderzuschlag).
Na szóstkę
andregru "W Polsce też pasożytnicze rodziny żyjące z zasiłków , plusów + i MOPSU nie chcą płacić za wynajmowane mieszkania . Uważają że im się należy bo wyprodukowali już np. szóstkę "bąbelków" .

Na szóstkę dzieci w DE przysługuje 2433 Euro (Kindergeld+Kinderzuschlag).
Na szóstkę dzieci w w PL 684 Euro (6x500+)

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Koronakryzys-w-Hiszpanii-nasilil-zjawisko-nielegalnego-zajmowania-mieszkan-7941279.html
onlyv8engine
3100 to jest koszt 3600 a Ty dostaniesz na rękę 2300.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki