REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Papież: Ekonomia bez podstaw etycznych prowadzi do mentalności odrzucania

2019-11-11 14:37
publikacja
2019-11-11 14:37

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że ekonomia, która nie ma postaw etycznych, prowadzi do mentalności "wykorzystaj i wyrzuć". Dodał, że pilnie potrzebny jest "sprawiedliwy i niezawodny system ekonomiczny", zdolny odpowiedzieć na najtrudniejsze wyzwania.

fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

W przemówieniu wygłoszonym w Watykanie podczas spotkania z członkami Rady na rzecz Kapitalizmu Inkluzywnego papież podkreślił, że dla prawdziwego rozwoju nie wystarczy to, żeby "zgadzały się rachunki".

"Spojrzenie na niedawną historię, zwłaszcza kryzys finansowy roku 2008, pokazuje nam, że zdrowy system ekonomiczny nie może być oparty na krótkoterminowych zyskach kosztem rozwoju i inwestycji - produktywnych, zrównoważonych i społecznie odpowiedzialnych w długiej perspektywie" - oświadczył Franciszek.

Wyraził przekonanie, że prawdziwy rozwój nie może ograniczać się do samego wzrostu gospodarczego, ale musi także "sprzyjać promocji każdego człowieka i całego człowieka".

"System ekonomiczny pozbawiony aspektu troski etycznej nie prowadzi do bardziej sprawiedliwego porządku społecznego, ale do mentalności +wykorzystaj i wyrzuć+" - ostrzegł papież.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Przeciwnie - dodał - kiedy uznajemy wymiar moralny życia ekonomicznego, jesteśmy w stanie działać z braterską miłością, pragnąc, poszukując i strzegąc dobra innych i ich integralnego rozwoju".

Apelując o sprawiedliwy system ekonomiczny, Franciszek stwierdził, że musi on być w stanie "odpowiedzieć na najbardziej radykalne wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się ludzkość i planeta".

Kapitalizm - wskazał - musi stać się "bardziej włączającym narzędziem dla integralnego ludzkiego dobra", by odejść od "gospodarki wykluczenia" i zredukować przepaść, jaka oddziela dużą część ludzi od dobrobytu, którym cieszą się nieliczni".

"Wzrost poziomów ubóstwa w skali globalnej świadczy o tym, że nierówności przeważają nad harmonijną integracją osób i narodów" - ocenił papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ulb/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pan_stanislaw_bezdomny
Niech się ksiądz nie wtrąca.
silvio_gesell
Musi, bo prawdziwy, niepisany trójpodział władzy to kościół, państwo i bank. Inna sprawa, że straszne banialuki wygaduje, bo w 2008r nie ucierpiał przeciętny człowiek tylko bankierzy (i państwa oraz kredytobiorcy zadłużeni w nieswojej walucie).
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell
Ach ci źli bankierzy i ci rozsądni kredytobiorcy w obcej walucie.
silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Tak w skrócie właśnie mówi papież.

Ja tym czasem uważam, że banki przegrały w 2008r i nieprędko się podniosą. Kościół też w dużym stopniu nie może moralnie podnieść się od II WŚ. I lepiej, żeby zarówno kościół jak i system bankowy szybko się zreformowały, bo jak bardziej się posypią, to poleje się krew. W tej sytuacji z trzech
Tak w skrócie właśnie mówi papież.

Ja tym czasem uważam, że banki przegrały w 2008r i nieprędko się podniosą. Kościół też w dużym stopniu nie może moralnie podnieść się od II WŚ. I lepiej, żeby zarówno kościół jak i system bankowy szybko się zreformowały, bo jak bardziej się posypią, to poleje się krew. W tej sytuacji z trzech instytucji stanowiących fundament naszej cywilizacji opierać się już idzie tylko na państwie. Stąd upaństwowienie banków i kościoła przez niektóre państwa, co z jednej strony nie wygląda dobrze, ale z drugiej bez tego zrobiłaby się gra w trzy kubki. ¯\_(ツ)_/¯
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell
Bullshit ale może ktoś głupszy ode mnie to kupi ¯\_(ツ)_/¯
luxferre odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Czyli nikt :(

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki