REKLAMA

PSL za waloryzacją 500+ tylko dla pracujących

2023-06-28 16:20
publikacja
2023-06-28 16:20

PSL proponuje, by waloryzacja 500+ do 800 złotych przysługiwała tylko pracującym i złoży odpowiednią poprawkę do rządowego projektu w tej sprawie - poinformowali na środowej konferencji prasowej poseł Dariusz Klimczak oraz rzecznik Stronnictwa Miłosz Motyka.

PSL za waloryzacją 500+ tylko dla pracujących
PSL za waloryzacją 500+ tylko dla pracujących
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy podnoszącej świadczenie 500+ do wysokości 800 zł miesięcznie; zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.

Dariusz Klimczak zapewnił w środę, że PSL jest za waloryzacją świadczenia 500+, ale uważa, że powinna ona objąć tylko osoby pracujące. "PSL reprezentuje ludzi pracy, operatywnych i przedsiębiorczych i za nimi zawsze będziemy się ujmować. Prawo i Sprawiedliwość wie, że Polacy popierają nasz punkt widzenia, że waloryzacja powinna być przyznana tylko tym, którzy pracują" - podkreślił poseł.

Według niego, PiS usiłuje torpedować koncepcję PSL, dlatego twierdzi, iż przez tę propozycję 800 plus nie otrzymają rolnicy i mieszkańcy wsi. "Chciałbym poinformować przedstawicieli PiS, że rolnik to jest zarówno pracodawca jak i pracownik, więc waloryzacja oczywiście rolników obejmie" - zaznaczył Klimczak.

"Program 500+był bardzo potrzebny, ale jest nieefektywny jeśli chodzi o demografię. Jeśli mamy pracować nad koncepcją jego waloryzacji, trzeba uwzględniać ludzi pracujących" - dodał.

Miłosz Motyka poinformował, że PSL złoży odpowiednią poprawkę do projektu ustawy o waloryzacji 500+, zgodną ze swoją propozycją. "Ten kto tej poprawki nie poprze pokaże, że nie chce docenić ludzi ciężkiej pracy. To będzie sprawdzian dla wszystkich ugrupowań" - powiedział.

Politycy PSL byli pytani, co myślą o sprzeciwie ich partnera z Trzeciej Drogi Szymona Hołowni wobec waloryzacji 500+ w ogóle. "Przedstawiciele Polski 2050 twierdzą, że poprą naszą poprawkę, bo to jest sposób na efektywne wydawanie pieniędzy publicznych" - zapewnił Motyka.

Zgodnie z przyjętym we wtorek przez rząd projektem noweli ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości - 800 zł miesięcznie - ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw. "Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r., dokonanej w styczniu 2024 r." – zaznaczono.

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jaho31
ja bym proponował ZUS dla rolników powyżej 50 hektarów
KRUS tylko dla mniejszych gospodarstw
jas2
"PSL za waloryzacją 500+ tylko dla pracujących"

Super pomysł. Masz dobrą pracę - dostajesz 800+.
Firma bankrutuje i nie masz pracy, nie masz z czego zyć, - zabierają ci 800+. Genialne, proste i logiczne.
Głosuj na PSL!
drabio odpowiada jaho31
A może szukaj innej pracy?

Ja wiem że na PiS-im garze się leży i wypisuje bzdety na forach...

W jaki punkt? Może kozie pod ogon?
chlopekroztropek
Okej, niech sobie będzie 500zł na dziecko, ale max DO 3 ROKU życia. To byłby dla kobiet bodziec do tego aby wrócić do pracy lub urodzić kolejne. Oprócz tego każde dziecko do 18 roku życia powinno przekładać się na pewną ulgę podatkową przy rozliczaniu PIT.
Obecne rozwiązanie wspiera patologię, wręcz zniechęca do pracy i nauki.
Okej, niech sobie będzie 500zł na dziecko, ale max DO 3 ROKU życia. To byłby dla kobiet bodziec do tego aby wrócić do pracy lub urodzić kolejne. Oprócz tego każde dziecko do 18 roku życia powinno przekładać się na pewną ulgę podatkową przy rozliczaniu PIT.
Obecne rozwiązanie wspiera patologię, wręcz zniechęca do pracy i nauki. Za kilkanaście lat będziemy mieć znaczący wzrost przestępczości i nowe pokolenie żyjących z socjalu nierobów.
prawnuk
Aha czyli dla rolnika, który wg GUSU jest już najbogatszy, ale ciągle podatków nie płaci, ma być 800+.
Ja bym proponował 500+ odliczać ze składki na ZUS czy KRUS
apolonia
czyli dla 99% uposażonych ale propaganda w stylu pełowca za tuska POszła w swiat jak kosiniak martwi sie o finanse panstwa... tygrysku spier.... na drzewo łosiu
salad77
ale skąpiradło, dzieciom żałuje! ciocia Marlenka i tak da pieniążki bo się ludziom należą!!!
ppooll
Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Żeby jednym dać, trzeba innym zabrać. Tak np. rozdaje się kasę kołom gospodyń wiejskich, kosztem wsparcia ofiar przestępstw. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Żeby jednym dać, trzeba innym zabrać. Tak np. rozdaje się kasę kołom gospodyń wiejskich, kosztem wsparcia ofiar przestępstw. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. A mogłoby to pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Im zależy by nas utrzymać w finansowej ciemnocie. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, budowaniu majątku. Można uniezależnić się finansowo i wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
jankoo
Niech on się odczepi od 800+ lekarzyk co na roli nie pracował a reprezentuje rolników.I do tego jeszcze chore ambicje bycia premierem.Za czasów "peezelu" nepotyzm i korupcja w samorządach i gminach była największa,sztabki złota ukrywali na plebaniach.Dobrodziej i łaskawca co podniósł wiek emerytalny a teraz dobry wujek Niech on się odczepi od 800+ lekarzyk co na roli nie pracował a reprezentuje rolników.I do tego jeszcze chore ambicje bycia premierem.Za czasów "peezelu" nepotyzm i korupcja w samorządach i gminach była największa,sztabki złota ukrywali na plebaniach.Dobrodziej i łaskawca co podniósł wiek emerytalny a teraz dobry wujek co zbratał się z niedoszłym księdzem i bredzą.Bierz się tygrysku do roboty.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki