REKLAMA

Sprzedaż udziałów w Lotosie dopięta. Orlen ma umowę z Aramco

2022-11-30 12:18, akt.2022-11-30 12:55
publikacja
2022-11-30 12:18
aktualizacja
2022-11-30 12:55

PKN Orlen zawarł umowy z Aramco w obszarze rafinerii, hurtu i paliwa jet w ramach finalizacji realizacji środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji KE w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem - podał Orlen w komunikacie. Koncern podpisał też z Saudi Arabian Oil Company oraz Saudi Basic Industries Corporation umowę w sprawie wspólnej realizacji studium wykonalności dla kompleksu petrochemicznego w Gdańsku.

Sprzedaż udziałów w Lotosie dopięta. Orlen ma umowę z Aramco
Sprzedaż udziałów w Lotosie dopięta. Orlen ma umowę z Aramco
fot. Magda Wygralak / / Shutterstock

W ramach transakcji PKN Orlen utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce.

Jak podano, PKN Orlen i Aramco realizują również umowę, w ramach której Aramco dostarczy surowiec pokrywający ok. 45 proc. zapotrzebowania grupy Orlen na ropę naftową.

"Zamknięcie transakcji z Aramco ma strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca nie tylko do Polski, ale całego regionu. Zbudowaliśmy największą grupę w Europie Środkowej, silną biznesowo w kilku różnych obszarach, co gwarantuje dalszy dynamiczny rozwój bieżącej działalności, ale też skuteczne wejście w nowe linie biznesowe. Oznacza to dla nas nowe możliwości wzrostu, które umożliwią dalszy rozwój w perspektywicznych obszarach, w tym produktach zapewniających wysoką marżę" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

"Zawarte transakcje cementują obecność Aramco na kluczowym rynku europejskim i zapewniają wyjątkową okazję do rozwoju nowych strumieni biznesowych liquid-to-chemicals, z zamiarem wzmocnienia naszej globalnej obecności w segmencie downstream i wsparcia dywersyfikacji naszego portfolio. Równocześnie dążymy do dalszego rozwoju naszego portfolio produktowego w ramach realizowanej obecnie przez nas strategii transformacji w segmencie downstream" - powiedział Mohammed Y. Al Qahtani, odpowiedzialny w Aramco za downstream.

Jak podano w komunikacie, Orlen podpisał z Aramco Overseas Company przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz Aramco 100 proc. udziałów w Lotos SPV 1, do której na skutek podziału Lotos Paliwa wniesiona została zorganizowana część przedsiębiorstwa tej spółki obejmująca działalność w zakresie hurtowej sprzedaży paliw, za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 1 mld zł oraz element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego Lotos SPV 1 w dniu podpisania umowy przyrzeczonej.

Koncern zawarł też z Aramco przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz Aramco 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej, do której aportem wniesiona została rafineria w Gdańsku, za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 1,15 mld zł oraz element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego w dniu podpisania umowy przyrzeczonej.

Ponadto, Orlen zawarł z Aramco i Rafinerią Gdańską umowę joint venture określającą warunki współpracy wspólników w rafinerii.

PKN Orlen zawarł też z Lotos SPV 1 oraz Rafinerią Gdańską umowę processingową, która obowiązywać będzie w okresie obowiązywania umowy JV. Na podstawie processing agreement, Rafineria Gdańska będzie świadczyć na rzecz PKN Orlen oraz Lotos SPV 1 usługi związane z przerobem surowców dostarczonych przez procesorów w celu uzyskiwania dla procesorów produktów rafineryjnych. Jak podano, każdy z procesorów będzie właścicielem dostarczanych przez siebie surowców oraz produktów rafineryjnych uzyskiwanych z tych surowców.

Koncern zawarł również z Lotos SPV 1 oraz Rafinerią Gdańską umowę na odbiór produktów ("Offtake Agreement"), która obowiązywać będzie w okresie obowiązywania umowy JV. Jak podano, na podstawie Offtake Agreement Lotos SPV 1 będzie uprawniona, ale nie zobowiązana, do zakupu od spółki co roku określonych ilości oleju napędowego i benzyny bezołowiowej. Roczna ilość sprzedawanych produktów będzie ulegać zmniejszeniu proporcjonalnie do pomniejszenia produkcji w wyniku zatrzymań lub spowolnień pracy rafinerii.

Orlen ma też umowy ramowe z Lotos SPV 1 określające warunki utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej, obowiązującą w okresie 10 lat oraz warunki świadczenia usług outsourcingu logistyki kolejowej, obowiązującą w okresie obowiązywania Processing Agreement oraz Offtake Agreement.

W celu wdrożenia środków zaradczych w obszarze rynku paliwa lotniczego, PKN Orlen podpisał z Aramco przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz Aramco wszystkich udziałów posiadanych przez spółkę w LOTOS-Air BP Polska.

"Kontynuując współpracę rozpoczętą w styczniu 2022 roku, w dniu 30 listopada 2022 roku PKN Orlen podpisał z Saudi Arabian Oil Company oraz Saudi Basic Industries Corporation umowę (joint development agreement), która dotyczy wspólnej realizacji studium wykonalności dla kompleksu petrochemicznego w Gdańsku" - napisano w komunikacie. (PAP Biznes)

pel/ asa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Mieliśmy polski Lotos a teraz mamy arabsko-węgierski, a w przyszłości rosyjski.

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki