REKLAMA

PE powołał komisję śledczą, która zajmie się używaniem "oprogramowania szpiegowskiego Pegasus i podobnego" przez rządy państw UE

2022-03-10 16:00
publikacja
2022-03-10 16:00
PE powołał komisję śledczą, która zajmie się używaniem "oprogramowania szpiegowskiego Pegasus i podobnego" przez rządy państw UE
PE powołał komisję śledczą, która zajmie się używaniem "oprogramowania szpiegowskiego Pegasus i podobnego" przez rządy państw UE
fot. Francois Lenoir / / FORUM

Parlament Europejski poinformował w czwartek, że powołał komisję śledczą, która zajmie się używaniem "oprogramowania szpiegowskiego Pegasus i podobnego" przez rządy państw UE i zbada, czy było ono wykorzystywane do celów politycznych, np. przeciwko dziennikarzom, politykom i prawnikom.

"38-osobowa +Komisja śledcza do zbadania sprawy używania oprogramowania szpiegowskiego Pegasus i podobnego+ zbada domniemane naruszenia prawa UE w związku z używaniem oprogramowania inwigilacyjnego m.in. przez Węgry i Polskę" - głosi komunikat PE.

"Kadencja komisji śledczej (art. 208) wynosi 12 miesięcy i może być dwukrotnie przedłużona o okresy trzymiesięczne. (...) Komisja śledcza bada przypadki domniemanego naruszenia lub niewłaściwego administrowania przy wdrażaniu prawa UE" - informuje PE w oświadczeniu.

Wcześniej w czwartek w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie "skandalu dotyczącego oprogramowania szpiegującego Pegasus i jego wpływu na demokrację w Unii Europejskiej". Uzgodniono, że niewłaściwe użycie oprogramowania szpiegowskiego nie jest problemem polskim i węgierskim, a ogólnoeuropejskim i światowym.

W środę poinformowano o wszczęciu śledztwa w sprawie Pegasusa przez Parlament Europejski.

Pod koniec grudnia agencja Associated Press podała, powołując się na ustalenia grupy Citizen Lab, że za pomocą oprogramowania Pegasus, opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group Technologies, inwigilowani byli adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek, a także senator KO Krzysztof Brejza w czasie, gdy w 2019 roku był szefem sztabu wyborczego KO.(PAP)

fit/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (8)

dodaj komentarz
talmud
kiedy upainscy faszyści staną przed trybunałem sprawiedliwości w Hadze ???
prs
Lewackie unijne s.ierwa.. tak, to jest teraz najwazniejsze..

Amerykanie dali na pomoc z 14 miliardow dolarow a sa prawie po drugiej stronie kuli ziemskiej..za to buraki z unii, sasiadujace z Ukraina, dali zaledwie glupie 500 baniek euro! - zeby ich nie rozerwalo, zeby sie nie przegrzali z tej "ciezkiej pracy"..

Zwykli zdrajcy..
szczecinianin
Sam jesteś zdrajcą ,takie sprawy są na równi ważne z Ukrainą ,to mogło wpłynąć na demokrację chcę wiedzieć jak to wygłada w Europie i u nas.
BRAWO P.E !!!!!!!!!
Jesteśmy z wami.!
darius19
zeby u nas komisja sie nie "rozeszla po kosciach". Bo na to sie niestety zanosi. Bedzie mozna bezkarnie i pezprawnie podsluchiwac. Krok w strone Azji...
grzegorzkubik
Jak oni się gimnastykują by w Polsce zmienić władzy. Nawet krew przelewana na Ukrainie ich nie obchodzi. Jedno jest pewne. Poglądów Polaków nie zmienią a będzie jeszcze więcej dziwnych sytuacji geopolitycznych gdzie opozycja ośmieszy się nie raz wraz z komisarzami ludowymi w UE.
alberto2020
Warto to wyjaśnić bo podsłuchiwanie opozycji to coś rodem z Kremla
pstrzezek
Tak jak ta cała partia. Przecież Macier i Kaczor to jawna wschodnia agentura. Jeden ujawnił swego czasu pełną listę oficerów kontrwywiadu wojskowego a drugi to bliski przyjaciel Orbana i innych czopków Putina

Powiązane: Pegasus - system do inwigilacji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki