Orange Polska i Allegro ukarani przez UOKiK mimo odwołania się

Orange Polska otrzyma niemal 30 mln złotych kary za automatycznie przedłużanie umów klientom - tak zadecydował Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Allegro natomiast zostało prawnie zobligowane do zmiany regulaminu. 

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył w grudniu 2016 karę na Orange Polska karę za praktykę polegającą na automatycznym przedłużaniu umów zawartych na czas oznaczony w sytuacji braku działania ze strony konsumenta. W sytuacji, kiedy przed zakończeniem kontraktu klient nie zrezygnował z usługi, została ona wydłużona o kolejny okres. Było to, jak opisuje UOKiK, 6 miesięcy w przypadku Neostrady oraz 12 miesięcy lub 24 miesiące w przypadku pozostałych usług stacjonarnych. Konsumenci za brak wypowiedzenia płacili wysokie kary. 

"Długotrwały charakter oraz znaczny zasięg zakwestionowanej praktyki miały wpływ na wysokość kary finansowej dla spółki. Wyniosła ona blisko 30 mln zł. Oprócz kary finansowej prezes urzędu zdecydował o usunięciu skutków zakwestionowanej praktyki w postaci rekompensaty publicznej dla konsumentów. UOKiK zobowiązał Orange Polska do zwrotu byłym abonentom opłat za przedterminowe rozwiązanie automatycznie przedłużonej umowy. Spółka musiała również umożliwić abonentom wypowiedzenie bez żadnych konsekwencji tak przedłużonych kontraktów. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał wyrok dla Orange Polska pomimo odwołania spółki. 

Sąd również nie przychylił się do odwołania Allegro od decyzji UOKiK-u z lutego 2016 roku. Spółka nie podawała wówczas w swoim regulaminie zasad dotyczących udzielania użytkownikom ostrzeżeń i zawieszania kont w przypadku ubiegania się o zwrot prowizji w związku z niewykonaniem umowy zawartej za pośrednictwem serwisu. "Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał praktykę Allegro za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i nakazał jej zaniechanie. Jednocześnie spółka została zobowiązana do publikacji, przez miesiąc, treści decyzji urzędu na stronie internetowej www.allegro.pl" - podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Sąd po oddaleniu odwołania przedsiębiorcy powiedział, że warunki prowadzenia działalności muszą być transparentne a obowiązek publikacyjny nie spowoduje nadmiernych kosztów finansowych dla spółki. 

WSZ

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 17 nowerozdanie

uokik zaczyna działać
brawo!

! Odpowiedz
4 27 skasowane_konto

nigdy więcej orange

! Odpowiedz
4 26 jendreka

Orange to nie jedyny operator stosujacy takieprzktyki, plus robi to samo ą jakoś kary nie dostaje. Święta krowa czy co?

! Odpowiedz
3 41 bigmaciek

Nareszcie. Orange to zwykli złodzieje. Mnie automatycznie przedłużyli umowę na warunkach sprzed dwóch lat co oznaczało, że kazali sobie płacić o 100zł więcej niz wynosiła ich aktualna oferta. Na moje odwołanie robili ze mnie idiotę mówiąc, że skoro sam nie przedłużyłem to widocznie stare warunki mi odpowiadały. Jak zażądałem natychmiastowego rozwiązania przedłużonej miesiąc temu umowy to jeszcze zażądali 700 zł jakichś opłat. Sprawa jest w sądzie więc czekam teraz na propozycje polubownego zakończenia sprawy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 czytacz

zażądaj wysokiego odszkodowania!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne