REKLAMA
BADANIE

Opłata za wywóz odpadów. Spółdzielnie w Warszawie wnoszą o unieważnienie nowej uchwały śmieciowej

2021-12-05 08:31
publikacja
2021-12-05 08:31

Kilkanaście warszawskich spółdzielni zwróciło się do wojewody mazowieckiego o unieważnienie oraz wstrzymanie wykonania nowej uchwały śmieciowej. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia warszawiacy będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania.

Opłata za wywóz odpadów. Spółdzielnie w Warszawie wnoszą o unieważnienie nowej uchwały śmieciowej
Opłata za wywóz odpadów. Spółdzielnie w Warszawie wnoszą o unieważnienie nowej uchwały śmieciowej
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Uchwałę w tej sprawie Rada Warszawy podjęła 18 listopada. Miasto uzasadniało, że nowa metoda to "możliwie prosty system, najmniej obciążający portfel mieszkańca". Z tą argumentacją nie zgadza się część spółdzielni, które najpierw zaapelowały do ratusza o modyfikację systemu, a następnie skierowały do wojewody mazowieckiego pismo z prośbą o unieważnienie nowych przepisów oraz wstrzymanie ich wykonania.

"W naszej ocenie nowa metoda ustalania opłat oraz przyjęte stawki opłat wprowadzone przez Radę spowodują, że ciężar finansowy za gospodarowanie odpadami komunalnymi spadnie głównie na ludzi mniej i średnio zamożnych (takie osoby są zazwyczaj właścicielami lokali o pow. od 40 do 60 m2 – w tym przedziale jest ok. 50% lokali w Warszawie), podczas gdy dla osób najlepiej zarabiających (zamieszkujących najczęściej duże lokale o pow. od 80 m2) wzrost opłat będzie mniej odczuwalny" - czytamy w dokumencie podpisanym przez kilkanaście spółdzielni. To m.in. "Praga", "Bródno", "Zachód", "Służew nad Dolinką" oraz Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Już wcześniej spółdzielcy wskazywali, że głównym problemem nowego sposobu pobierania opłat jest ich skokowy wzrost. "Przykładowo właściciel lokalu 30 m2 zapłaci 52 zł/mc, podczas gdy właściciel lokalu minimalnie większego, gdyż zaledwie o 1 cm2, czyli o pow. 30,01 m2 zapłaci aż o 25 zł więcej, tj. 77 zł" - podkreślono.

Spółdzielcy zaproponowali więc miastu, by rozważyło zmodyfikowanie przyjętej metody w ten sposób, by dla lokali mieszkalnych stawka za metr kwadratowy wynosiła 1,30 zł/m2, zaś minimalna opłata ustalona byłaby na poziomie ok. 20 zł, a maksymalna - na poziomie 130 zł. "Zastosowanie tej metody pozwoliłoby na znacznie bardziej sprawiedliwe wyliczanie opłat. Dzięki temu mieszkańcy byliby obciążani opłatami wprost proporcjonalnie do powierzchni ich lokali. Taki sposób wyliczania opłat zdecydowanie lepiej byłby powiązany z ilością faktycznie generowanych odpadów przez mieszkańców z poszczególnych lokali" - uzasadniali.

W przyjętej uchwale określono pięć stawek opłat. Dla mieszkań o powierzchni do 30 mkw. opłata będzie wynosić 52 zł; od 30,01 do 40 mkw. – 77 zł; od 40,01 do 60 mkw. – 88 zł; od 60,01 do 80 mkw. – 94 zł, a dla gospodarstw powyżej 80 mkw. – 99 zł.

Warszawiacy mieszkający w domu jednorodzinnym zapłacą ryczałtową stawkę w wysokości 107 złotych. Właściciele kompostujący bioodpady zapłacą 9 złotych mniej. Za domek letniskowy lub inną nieruchomość wykorzystywaną na cele rekreacyjno-wypoczynkowe warszawiacy zapłacą zryczałtowaną stawkę w wysokości 181,90 zł za rok. Właściciel nieruchomości, który nie selekcjonuje śmieci, zapłaci dwukrotność opłaty.

Obecne przepisy wiążą opłaty za śmieci ze zużyciem wody. Przedtem obowiązywała opłata ryczałtowa, a jeszcze wcześniej - opłata uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym.

autorka: Sonia Otfinowska

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jenak
Eko, multikulti, pandemia/szczepionki i inne wyjdą ludziom mocno bokiem. Otrzeźwienie postępuje. A to wszystko to dopiero zaledwie początek, takie ostrożne skrobanie po powierzchni, czy pod nią napotkam większy opór. No i jest ! Opór. Im szybciej i bardziej zdecydowany, tym lepiej dla zwykłego Kowalskiego. Tu nie da się przejść suchą Eko, multikulti, pandemia/szczepionki i inne wyjdą ludziom mocno bokiem. Otrzeźwienie postępuje. A to wszystko to dopiero zaledwie początek, takie ostrożne skrobanie po powierzchni, czy pod nią napotkam większy opór. No i jest ! Opór. Im szybciej i bardziej zdecydowany, tym lepiej dla zwykłego Kowalskiego. Tu nie da się przejść suchą nogą.

Jak pokazują właśnie odgrzewane plakaty (leżały gdzieś zakurzone, na strychu, przez te wszystkie lata)...

Hasło
The war needs you.....staje się powoli aktualne.
slawekkry
jednym słowem jedna osoba zamieszkująca 3 pokojowe mieszkanie wytwarza więcej śmieci niż 3 osoby zamieszkające 2 pokojowe mieszkanie - genialne
jaho31
ja bym zapytał inaczej:

Boże, za co pokarałeś to miasto takimi durnymi mieszkańcami?
kriso135
Boże, za co pokazałeś to miasto takim durnym prezydentem?
marxs
nie wiem czy wiesz ale lecha już nie ma
ps.miałem oczywiście na myśli piwko lech w moim osiedlowym sklepiku będą musiał kupić cuś innego a szkoda hehe
marxs
aaaa nie chce się płacić? to będziecie mieli tak jak w Neapolu morze śmieci na ulicach i watahy szczurów jakie to wolactwo cwane nie chcą płacić ,za śmieci ,spłacać swoje frankowe kredyciki żywność i energia im za drogie ale to juz za późno trzeba było myśleć przy urnie wyborczej a że Wolaku z Wolaczką nie mysleliście to teraz będziecie aaaa nie chce się płacić? to będziecie mieli tak jak w Neapolu morze śmieci na ulicach i watahy szczurów jakie to wolactwo cwane nie chcą płacić ,za śmieci ,spłacać swoje frankowe kredyciki żywność i energia im za drogie ale to juz za późno trzeba było myśleć przy urnie wyborczej a że Wolaku z Wolaczką nie mysleliście to teraz będziecie goli i (nie)wesoli
demeryt_69
Czy stołeczni (bez)radni przyznali sobie już te 40-procentowe podwyżki? W wielu miastach tak zrobili - vivat demokracja!drzaraza
Nie wiem w czym problem bo ja chcę aby opłata była od ilości zamieszkujących osób.
jkl777
A wtedy wszedzie mieszka tylko jedna osoba.
m_p odpowiada jkl777
Nałożyć na wszystkich kierowców opłatę za jeżdżenie bez prawa jazdy.
Poco płacić za kurs jazdy, egzamin na prawo jazdy, skoro można jeździć bez niego.

Powiązane: Ustawa śmieciowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki