REKLAMA

Obawa o unijne fundusze stała się realna

2022-02-22 06:41
publikacja
2022-02-22 06:41

Jarosław Kaczyński (24 proc.), Zbigniew Ziobro (22 proc.) i Donald Tusk (21 proc.) to według sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM pierwsza trójka odpowiedzialnych za ewentualne zamrożenie funduszy unijnych dla Polski.

Obawa o unijne fundusze stała się realna
Obawa o unijne fundusze stała się realna
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Na Mateusza Morawieckiego, podobnie jak na szefową KE Ursulę von der Leyen, wskazuje w tym kontekście tylko co dziesiąty badany.

W sondażu Polacy ocenili też, na ile wysokie ich zdaniem jest prawdopodobieństwo, że na podstawie mechanizmu warunkowości KE faktycznie zablokuje nam eurofundusze. Prawie 60 proc. respondentów ocenia, że ryzyko jest bardzo lub raczej wysokie. Przeciwnego zdania jest ok. 23 proc. badanych, a co dziesiąty respondent uważa, że takiego zagrożenia nie ma w ogóle. Nieco mniej, bo ok. 7 proc., nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie.

Ile Polska dostała, a ile wpłaciła do Unii Europejskiej? Tłumaczymy

Polska otrzymała z Unii Europejskiej znacznie więcej środków, niż do niej wpłaciła. Same transfery z unijnego budżetu nie są jednak najważniejszą ekonomiczną korzyścią płynącą z członkostwa w UE.

reb/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (16)

dodaj komentarz
tom440
Jesli UE sie miesza w sprawy wewnetrzne Polski i do tego jeszcze nie chce juz placic unijnych srodkow ktore sie Polsce naleza, moze czas zastanowic sie nad wyjsciem Polski z tego unijnego euro kolchozu.
najmadrzejszy
Uczy sie ludzi, ze bez żebraniny i bez rządu, ktory łaskawie dzieli nie da sie żyć. Stad 500plus i fundusze eu. ,
lipsk
Tyle lat jestem w uni i ani jednego euro nie dostałem. Za to słysze jak zadłużone są samorządy które lały beton gdzie sie da. To pewnie powiązani z tym laniem betonu po wsiach i miasteczkach zbili kokosy. A teraz kto spłaci zadłużenie tych gmin ? A pewnie kataster sie wprowadzi i dług spłacany będzie przez zachwyconych proeuropejskich Polaków.
kiwixix
W jakim celu te fundusze, skoro polska gospodarka ma się najlepiej od czasów rozbiorów? Teraz Polacy żyją najlepiej, tyle luksusowych samochodów, wykupowania mieszkań i nieruchomości za gotówkę, to nie ma nawet w bogatej Skandynawii. Nawet zwykłe prymitywy o mentalności dzikusa jeżdżą samochodami za 200 tys., 300 tys. Chyba te dopłaty W jakim celu te fundusze, skoro polska gospodarka ma się najlepiej od czasów rozbiorów? Teraz Polacy żyją najlepiej, tyle luksusowych samochodów, wykupowania mieszkań i nieruchomości za gotówkę, to nie ma nawet w bogatej Skandynawii. Nawet zwykłe prymitywy o mentalności dzikusa jeżdżą samochodami za 200 tys., 300 tys. Chyba te dopłaty i fundusze są tylko po to, aby wywołać jeszcze większą inflację, a potem wprowadzić walutę cyfrową terminową.
dziadekjarek
Dlaetgo PiS dogaduje się z PSL-em
polityka_to_nie_ekonomia
Ciekawe badanie. Zwykle jest tak, że winnych szuka sąd i prokuratura (tak, wiem, że tu jest Polska dlatego piszę "zwykle"). Wynik takiego badania można by interpretować tak, że dotyczy skuteczności wpływu mediów na świadomość Polaków skoro określamy na podstawie opinii publicznej, kto odpowiada za aktualna sytuację
and00
Nie określamy na podstawie opinii kto jest winny, tylko sprawdzamy kogo ludzie uważają że tą sytuację spowodował
Media mają na to wpływ, ale to po prostu informacja co sądzą ludzie

jas2
Wynik dotyczy skuteczności wpływu mediów na świadomość Polaków.

Święte słowa.
po_co
W porządku i po co nam te pieniądze?
W 2004 roku dzięki wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska faktycznie wiele zyskała na arenie europejskiej i międzynarodowej. Nie ma też co ukrywać, że pieniądze pomogły sfinansować wiele inwestycji - nie obyło się to bez oszustw i malwersacji* niemniej w ogólnym rozrachunku zwiększyło to potencjał
W porządku i po co nam te pieniądze?
W 2004 roku dzięki wstąpieniu do Unii Europejskiej Polska faktycznie wiele zyskała na arenie europejskiej i międzynarodowej. Nie ma też co ukrywać, że pieniądze pomogły sfinansować wiele inwestycji - nie obyło się to bez oszustw i malwersacji* niemniej w ogólnym rozrachunku zwiększyło to potencjał naszej gospodarki.

Dzisiaj nasza gospodarka z powodzeniem może pozwolić sobie na funkcjonowanie i szybki rozwój bez środków unijnych, tym bardziej że większość tych pieniędzy stanowi tak naprawdę kredyt. Mówimy o miliardach złotych ale tak naprawdę ukrywają się za tym miliardy euro które w przyszłości ktoś będzie musiał spłacić. Dziś firmy i samorządy wydadzą to na rozwój, a za 10 lat inna ekipa będzie pożyczać kolejne pieniądze na spłatę długów.

Miasto w którym żyję korzystając ze środków UE rozbudowało infrastrukturę drogową oraz rozwinęło specjalne strefy ekonomiczne. Widać inwestycje jak na dłoni, a w budżecie miasta ogromną dziurę wynoszącą ponad 120 mln złotych. Co prawda bilans jest dodatni i wynosi rocznie 2 mln zł ale jednocześnie oznacza to, że bez istotnych sprzedaży gruntów, miasto będzie spłacać zaciągnięty dług przez co najmniej 60 lat (chociaż de facto 2 mln kosztują nas odsetki i obsługa długu).

Warunki stawiane przez PE i KE są nie do zaakceptowania przez żadne państwo które nie chce zostać zniewolone. Polska powinna zrezygnować z KPO i jednocześnie istotnie zredukować składki wpłacane do unijnej kasy.
Wyjście z UE byłoby najgłupszą decyzją możliwą do podjęcia z uwagi na konieczność spełniania wszystkich wymagań aby uczestniczyć w handlu, jednocześnie pozbawiając się udziału i kontroli nad tym rynkiem.
Z drugiej strony nikt przecież nie każe nam brać tych pieniędzy w zamian za sprzedaż suwerenności. Wiem, że szczególnie lewicujące opcje z przyjemnością rzuciłyby się na fundusze oddając UE wszelkie kompetencje i regalia. Jednocześnie ta sama lewicująca część areny politycznej postuluje wprowadzenie pełnego zamordyzmu, przymusu szczepień, przymusu utrzymywania wysokiego poziomu pomocy socjalnej bez względu na sytuację itd.

Nie oceniam tych pomysłów, oceniam jedynie poziom wnioskowania który delikatnie mówiąc nie istnieje. Rozumiem, że ktoś może chcieć rozdawać pieniądze gdy kasa jest pełna ale w momencie gdy jest pusta trzeba to jednak powstrzymać, tymczasem w głowach lewicy rodzi się w tym momencie idea zapożyczania - a kto spłaci nie ważne.

* Bardzo często warunkiem przyznania dużych dofinansowań było zastosowanie konkretnych rozwiązań proponowanych przez bardzo wyraźnie wskazane przedsiębiorstwa. Mówiąc wprost, dofinansujemy 80% inwestycji jeżeli 100% środków wydasz u nas.
szprotkafinansjery
To mówisz, że nie stać nas na kredyt pokrywający 20% kosztów inwestycji, ale stać na kredyt pokrywający 100%? Szok i rozmodlenie :D

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki