REKLAMA
WEBINAR

Nowy indeks giełdy w Austrii zdominowany przez polskie gry i IT

2020-04-28 13:21
publikacja
2020-04-28 13:21

Austriacka giełda papierów wartościowych, Vienna Stock Exchange, poinformowała w poniedziałek o uruchomieniu nowego indeksu. Zdecydowana większość spółek w nim uwzględnianych to polscy producenci gier i oprogramowania. 

fot. / / CEESEG

- Dziś rozpoczęliśmy obliczanie nowego indeksu: CECE Soft. Zawiera on w sobie największe i najbardziej płynne spółki zajmujące się oprogramowaniem i IT z Europy Środkowej, Wschodniej oraz Południowej. Branża ta przeżywa gwałtowny rozwój w regionie w ostatnich latach, a jej przedstawiciele tworzą innowacyjne i hitowe produkty - czytamy w opublikowanym w poniedziałek na stronach Vienna Stock Exchange komunikacie.

Największy udział w indeksie przypadł czeskiemu Avastowi, producentowi znanego oprogramowania antywirusowego. Indeks jednak oparty został przede wszystkim na polskich firmach. W jego składzie znajdziemy CD Projekt, Asseco Poland, Ten Square Games, LiveChat, 11bit studios, Comarch oraz Playway.

W sumie z 9 spółek znajdujących się obecnie w indeksie, aż 7 pochodzi z Polski. Po 1 przedstawicielu mają Czesi (wspomniany Avast) oraz Węgrzy (4iG, spółka IT z Budapesztu). Pod względem liczby spółek polskie podmioty stanowią aż 77,8 proc. indeksu, pod względem wagi zaś aż 70,9 proc. To świetny dowód na giełdową siłę polskiej branży IT i gier video.

fot. / / wienerborse

Warto dodać, że pojawienie się w Wiedniu indeksu zawierającego wiele podmiotów z GPW, nie oznacza ich automatycznego debiutu na austriackiej giełdzie kosztem polskiej. - Indeks może być wykorzystywany jako instrument bazowy dla produktów finansowych, takich jak certyfikaty, warranty, obligacje, fundusze ETF (Exchange Traded Funds) lub standardowe instrumenty pochodne, takie jak kontrakty futures i opcje - czytamy w komunikacie. To właśnie z tego względu skupiono się na spółkach o dużej jak na region płynności.

W Austrii tworzenie takich produktów jest dość popularne. Choć pod względem spółek tamtejsza giełda wyraźnie ustępuje warszawskiej GPW, tak w swoim portfolio ma aż 147 indeksów. 108 z nich śledzi regionalne, bądź branżowe osiągnięcia podmiotów z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Warto także wspomnieć, że swego czasu inwestorskie emocje rozgrzewała walka Warszawy i Wiednia o giełdową dominację w regionie. Przybliżamy ją w artykule "Jak Polska i Austria o giełdową dominację walczyły".

AT

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (8)

dodaj komentarz
tubak
GPW jest sama. Warszawa to zapyziałek obok Wiedeńskiej.
grzegorzkubik
My w Polsce nie mamy za wiele poważnych firm i przedsiębiorstw. Korona wirus odsłonił naszą słabość. Kraj Żabek, większych marketów, galerii i stacji paliw nie może uchodzić za poważny. Jedyne co nas jednak wyronią to branża IT. Stąd tyle tych różnych kursów programowania ale jak mówią kumaci ludzie. Jak ktoś chce być programistą My w Polsce nie mamy za wiele poważnych firm i przedsiębiorstw. Korona wirus odsłonił naszą słabość. Kraj Żabek, większych marketów, galerii i stacji paliw nie może uchodzić za poważny. Jedyne co nas jednak wyronią to branża IT. Stąd tyle tych różnych kursów programowania ale jak mówią kumaci ludzie. Jak ktoś chce być programistą to znajdzie wszystko co trzeba w internecie kupi ze 3 książki. Branża IT nas ratuje. Niejeden urzędnik, bibliotekarz, barman opuści swoje stanowisko by być informatykiem. Cale to barachło za niskie wynagrodzenie popłynie.
jes
Tak grzesiu, rzuca się w oczy twoja głęboka znajomość branży IT. Zapewne branża pełna jest urzędników, bibliotekarzy i barmanów., którzy są przewodnią "siłom" narodu i partii. Czasy, że wkładający papier do drukarki nazywany był informatykiem minęły, ale takie jest twoje rozeznanie w temacie. Identyczne jak u twojego wodza,Tak grzesiu, rzuca się w oczy twoja głęboka znajomość branży IT. Zapewne branża pełna jest urzędników, bibliotekarzy i barmanów., którzy są przewodnią "siłom" narodu i partii. Czasy, że wkładający papier do drukarki nazywany był informatykiem minęły, ale takie jest twoje rozeznanie w temacie. Identyczne jak u twojego wodza, guru, słońca narodu i zapewne najlepszego informatyka - Nieinternowanego.
sirjack
Chętnie przytuliłbym jakiś ETF na ten indeks.

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki