REKLAMA

Nowy cennik prądu, wyższy limit dorabiania i więcej pieniędzy na fotowoltaikę. To czeka nas w grudniu

Dominika Florek2022-12-01 06:00, akt.2022-12-01 12:01redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-12-01 06:00
aktualizacja
2022-12-01 12:01

Podwyżka cen prądu, wyższy limit dochodu dla dorabiających emerytów, wzrost wysokości kar dla kierowców oraz start kolejnej edycji programu "Mój prąd" - to tylko część nadchodzących ważnych dat w najbliższym miesiącu. Sprawdź, o czym warto pamiętać w grudniu 2022 r.

Nowy cennik prądu, wyższy limit dorabiania i więcej pieniędzy na fotowoltaikę. To czeka nas w grudniu
Nowy cennik prądu, wyższy limit dorabiania i więcej pieniędzy na fotowoltaikę. To czeka nas w grudniu
fot. jan j. photography / / Shutterstock

Poniżej przedstawiamy listę pięciu najważniejszych wydarzeń w nadchodzącym miesiącu. Sprawy, o których warto pamiętać w grudniu, wybraliśmy z perspektywy finansowej. Pod uwagę bierzemy możliwość otrzymania dodatkowe pieniędzy, świadomość zmian w prawie, aby uniknąć potencjalnych wyższych kar. W grudniu 2022 r. na Polaków czeka:

  1. Nowe ceny prądu i gazu
  2. Dodatek elektryczny - start składania wniosków
  3. Podwyżka dotacji w programie "Mój prąd"
  4. Zmiana limitu dla emerytów i rencistów
  5. Zmiany w kodeksie drogowym
  6. Pieniądze na termomodernizację i remonty od BGK

1. Nowe taryfy URE

Podwyżki cen prądu są nieuniknione. Urząd Regulacji Energetyki do 17 grudnia 2022 r. planuje zatwierdzić nowy cennik prądu na 2023 rok. Odbiorcy indywidualni, którzy zmieszczą się w określonych odgórnie limitach rocznego zużycia energii elektrycznej będą płacili tyle, ile w tym roku. Natomiast po przekroczeniu progów obowiązują nowe stawki za prąd. Rząd ustalił następujące pułapy:

  • 2 MWh rocznie dla gospodarstw domowych,
  • 2,6 MWh rocznie dla rodzin z osobą niepełnosprawną,
  • 3 MWh rocznie dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny. 

W praktyce oznacza to, że dopiero po przekroczeniu wymienionych limitów trzeba będzie zapłacić wyższą cenę. Będzie ona obejmować wyłącznie nadwyżkę ponad ustaloną granicę. Szczegóły już w połowie grudnia przedstawi URE. 

Droższy może być również gaz. Obecnie w rządzie trwają prace nad zamrożeniem cen surowca na najbliższy rok. Jednocześnie warto pamiętać, że od 1 stycznia zarówno prąd, jak i gaz wrócą do podstawowych stawek VAT. Stawka podatku będzie wynosić 23 proc. 

2. Dodatek elektryczny - wnioski do 1 grudnia

Od 1 grudnia można składać wnioski o dodatek elektryczny. Kto może otrzymać pieniądze? Gospdarstwa domowe, które używają prądu do ogrzewania. Dodatek wynosi 1000 zł. W przypadku rodzin, których roczne zużycie energii elektrycznej jest wyższe niż 5000 kWh - kwota świadczenia jest równa 1500 zł. Więcej szczegółów na temat dodatku elektrycznego można przeczytać w artykule "Dodatek elektryczny. Dla kogo, kiedy i ile?"

3. Wyższa dotacja w programie "Mój prąd"

Pozostając przy temacie energii elektrycznej warto wspomnieć o kolejnej edycji rządowego programu "Mój prąd". Czwarta odsłona dotacji na przydomową fotowoltaikę oraz pompy ciepła zwiększa dotacje. Od 15 grudnia wzrośnie wysokość dofinansowania na instalacje PV do 6 tys. zł. Na większy zastrzyk gotówki będzie można również liczyć przy dotacji na magazyn ciepła. Beneficjenci otrzymają do 15 tys. zł. Wnioski można składać do 22 grudnia br. lub do wyczerpania budżetu programu "Mój prąd", czyli 350 mln zł. 

Dodatkowo, pod koniec listopada, minister Anna Moskwa poinformowała, że trwają prace nad kolejną edycją projektu "Mój prąd". Szefowa resortu klimatu i środowiska nie podała dokładnej daty nowego naboru. 

4. Wyższy limit dodatkowych zarobków dla emerytów i rencistów

Od 1 grudnia br. do lutego 2023 r. zwiększa się limit dorabiania dla emerytów i rencistów. "Górną granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 4 536,50 zł brutto. Dodatkowy miesięczny przychód do tej kwoty nie spowoduje zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury bądź renty. Natomiast, żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód między grudniem a lutym nie powinien być wyższy niż 8 424,90 zł brutto" - mówił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. Więcej na ten temat w tym artykule.

5. Zmiany w przepisach drogowych

Grudzień to także miesiąc sporych zmian w kodeksie drogowym. Za wykroczenia drogowe kierowcy zapłacą wyższe grzywny i mandaty. Będzie można również stracić więcej punktów za poszczególne przewinienia. Kolejna zmiana dot. wydłużenia czasu, po którym będą kasować się punkty karne. Okres wydłuża się z roku do dwóch lat. Natomiast prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości będzie skutkowało min. 2500 zł grzywny lub aresztem dla kierowcy. Zwiększony został także maksymalny wymiar kary więzienia za jazdę po pijanemu – z 2 do 3 lat pozbawienia wolności.

6. Program "Termo" - wyższa premia 

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił nowy pakiet premii termomodernizacyjnych i remontowych - "Program Termo". Z dofinansowania mogą skorzystać m.in. jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe oraz właściciele domów jednorodzinnych. BGK wprowadził zmiany w Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FTiR), z którego BGK udziela premii na remonty i poprawę efektywności energetycznej budynków.

W nowym programie wysokość premii termomodernizacyjnej wzrosła z 16 do 26 proc. kosztów inwestycji. "Jeżeli termomodernizacja będzie połączona z inwestycją w odnawialne źródła energii (OZE), wówczas premia wyniesie łącznie 31 proc. kosztów przedsięwzięcia" - podaje PAP. 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bha
Te limity dorabiania do z reguły przecież w większości % niskich emerytur to żałosne trzymanie na systemowym sznurku iudzi w dodatkowym rozliczeniowym stresie, żeby tyiko czasem oczywiście jeśli mają jeszcze chęci i siłę na swoją dodatkową pracę - żeby tylko zbyt wiele nie wzbogacili i nie dorobili się na swoją sędziwą starość oby Te limity dorabiania do z reguły przecież w większości % niskich emerytur to żałosne trzymanie na systemowym sznurku iudzi w dodatkowym rozliczeniowym stresie, żeby tyiko czasem oczywiście jeśli mają jeszcze chęci i siłę na swoją dodatkową pracę - żeby tylko zbyt wiele nie wzbogacili i nie dorobili się na swoją sędziwą starość oby tyiko w zdrowiu????. Takie żałosne rynkowo-systemowe dodatkowe żerowanie na pracy innych.
sterl
Mój prąd ? nikt w to nie wejdzie jeżeli trzeba sprzedawać swój prąd 5 razy taniej niż kupować bo to się po prostu nie opłaca. Magazyny akumulatorów to szczyt głupoty bo produkcja jest wiosną i latem a braki jesienią i zimą a akumulator to co najwyżej dzień noc czyli psu na budę się przyda . Prościej i za darmo jest wyłączyć częściowo Mój prąd ? nikt w to nie wejdzie jeżeli trzeba sprzedawać swój prąd 5 razy taniej niż kupować bo to się po prostu nie opłaca. Magazyny akumulatorów to szczyt głupoty bo produkcja jest wiosną i latem a braki jesienią i zimą a akumulator to co najwyżej dzień noc czyli psu na budę się przyda . Prościej i za darmo jest wyłączyć częściowo spalanie węgla latem, a włączyć zimą ..Gdy się płaci cło akcyzę i wat kilkadziesiąt procent to żadna łaska że zwrócą część tego podatku nazywając to dotacją i to tylko bezrobotnym bezdomnym i tylko z piecem na miał węglowy..
300_pala
Większość instalacji pv dla prosu
Enya była na kredycie. ….
sterl
Na dodatek kilka razy tyle co niby dają, kasuja od Uni Europejskiej..
emulgator
Polska nie może odejść od wungla bo solidaruchy na kopalniach za co by żyły?
zoomek odpowiada emulgator
Polecam Ci udowodnić sobie i światu że OZE są super - odłączasz się od sieci robisz sobie offgrid i cieszysz się świetnym OZE bez wungla. Do dzieła. Chyba warto? Czy nie?
zoomek
Nie da się wyłączyć latem węglówek bo OZE są niestabilne - a to chmurka a to wiaterek osłabnie - taka to zabawa.
lebero654 odpowiada zoomek
Możesz mi wyjaśnić dlaczego Rząd Hiszpanii uruchamia finansowanie 600 MW buforów energii? Charytatywnie? Wszystkim się opłacają inwestycje w OZE tylko Polakom nie. Zaiste dziwna nacja.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki