Nowe zasady dla rolników ureguluje Ministerstwo Środowiska

Mniej sztucznych nawozów, strefy buforowe i pojemniki na nawozy naturalne- takie działania inwestycyjne będą musieli zastosować niektórzy rolnicy. Zasady te wprowadzi nowa ustawa Prawo wodne, nad którą pracuje Ministerstwo Środowiska. Projekt ma być gotowy za trzy tygodnie. To jeden z priorytetów rządu, bo jej uchwalenie pozwoli odblokować środki unijne na gospodarkę wodną.

Nowe zasady dla rolników ureguluje Ministerstwo Środowiska
Nowe zasady dla rolników ureguluje Ministerstwo Środowiska (fot. moodboard / YAY Foto)

Prawo ureguluje między innymi unijną Dyrektywę Azotanową. Chodzi o to, aby ograniczyć nadmiar nawozu azotowego, który zanieczyszcza wody gruntowe. "Poprzedni rząd przygotował projekt ustawy, ale wymaga on poprawy"- wyjaśnia Mariusz Gajda, wiceminister środowiska i wylicza, że nakładał on obowiązek dyrektywy azotanowej na wszystkich rolników, za co mogliby zapłacić około 3 miliardów złotych.

"Nie ma nic za darmo, ale nasz projekt zakłada koszt 800 milionów zł i to będzie dotyczyło tylko dużych gospodarstw, które na ogół stać na dodatkowe inwestycje." - mówi Gajda.

Projekt ustawy Prawo wodne ma być gotowy na początku kwietnia. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Natalia Żyto/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~jo44

... kapitał zabiera się za centralizację produkcji rolnej ... nie stać cię na inwestycję, kafelki w oborze to sprzedaj ziemię..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne