REKLAMA

Nowe zasady dla rolników ureguluje Ministerstwo Środowiska

2016-03-10 03:56
publikacja
2016-03-10 03:56

Mniej sztucznych nawozów, strefy buforowe i pojemniki na nawozy naturalne- takie działania inwestycyjne będą musieli zastosować niektórzy rolnicy. Zasady te wprowadzi nowa ustawa Prawo wodne, nad którą pracuje Ministerstwo Środowiska. Projekt ma być gotowy za trzy tygodnie. To jeden z priorytetów rządu, bo jej uchwalenie pozwoli odblokować środki unijne na gospodarkę wodną.

fot. moodboard / / YAY Foto

Prawo ureguluje między innymi unijną Dyrektywę Azotanową. Chodzi o to, aby ograniczyć nadmiar nawozu azotowego, który zanieczyszcza wody gruntowe. "Poprzedni rząd przygotował projekt ustawy, ale wymaga on poprawy"- wyjaśnia Mariusz Gajda, wiceminister środowiska i wylicza, że nakładał on obowiązek dyrektywy azotanowej na wszystkich rolników, za co mogliby zapłacić około 3 miliardów złotych.

"Nie ma nic za darmo, ale nasz projekt zakłada koszt 800 milionów zł i to będzie dotyczyło tylko dużych gospodarstw, które na ogół stać na dodatkowe inwestycje." - mówi Gajda.

Projekt ustawy Prawo wodne ma być gotowy na początku kwietnia. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Natalia Żyto/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~jo44
... kapitał zabiera się za centralizację produkcji rolnej ... nie stać cię na inwestycję, kafelki w oborze to sprzedaj ziemię..

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki