REKLAMA

Będą nowe dowody osobiste. Sejmowa komisja poparła projekt nowelizacji ustawy

2021-04-13 13:33
publikacja
2021-04-13 13:33
Będą nowe dowody osobiste. Sejmowa komisja poparła projekt nowelizacji ustawy
Będą nowe dowody osobiste. Sejmowa komisja poparła projekt nowelizacji ustawy
/ gov.pl

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła we wtorek rządowy projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, zgodnie z którym od 2 sierpnia w warstwie elektronicznej dokumentów znajdą się odciski palców, a do warstwy graficznej powróci podpis posiadacza.

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, która dostosowuje przepisy krajowe do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Rozporządzenie wchodzi w życie 2 sierpnia br. i do tego czasu państwa członkowskie muszą wprowadzić związane z nim zmiany. Rząd projekt przyjął w lutym.

Założenia projektu ustawy posłom przedstawił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. "Rozwiązania zawarte w tym projekcie mają przede wszystkim na celu ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów" - zaznaczył.

Podczas rozpatrywania projektu przyjęto poprawki zgłoszone przez Biuro Legislacyjne o charakterze głównie redakcyjnym, a także poprawkę posłów PiS przedstawioną przez posła Pawła Hreniaka doprecyzowującą jeden z przepisów. Projekt uzyskał poparcie 29 posłów, jedna osoba była przeciw. Posłem sprawozdawcą został Zdzisław Sipiera z PiS.

Proponowana regulacja, zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych, wprowadzi do warstwy elektronicznej dowodów osób po 12. roku życia drugą cechę biometryczną, tj. odciski palców, które odwzorowywane będą w urzędzie, tak jak dzieje się to obecnie podczas wydawania paszportów. Wyjątek stanowią dowody osób, od których pobranie odcisków palca jest niemożliwe.

"Odciski palców będą przechowywane w rejestrze w celu wydania dowodu osobistego do dnia odbioru dowodu osobistego, nie dłużej niż 90 dni od dnia wydania dowodu osobistego, a później zostaną usunięte. To będzie mechanizm taki, jaki jest w tej chwili przy wydawaniu paszportów" - wskazał Szefernaker.

Projekt ustawy przewiduje 5-letni termin ważności dowodów osobistych wydanych dzieciom do 12. roku życia, a 10-letni termin dla osób powyżej 12. roku życia. Z kolei dowody osobiste osób, od których pobranie odcisków palców jest chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności. Obecnie okres ważności to 10 lat dla osób w wieku od 5 lat, a 5 lat dla osób w wieku do 5 lat.

Podczas dyskusji wśród pytań posłów do założeń projektu powracała kwestia bezterminowej ważności dowodów wydanych osobom po 70. roku życia. Poprawkę w tym zakresie zgłosili posłowie Lewicy i przedstawił ją poseł Rafał Adamczyk. Nie uzyskała ona większości.

Szefernaker tłumaczył, że 10-letni termin ważności powinien być utrzymany m.in. dlatego, że tyle wynosi maksymalny okres ważności certyfikatów bezpieczeństwa wymaganych w przypadku warstwy elektronicznej dowodu. Jak wskazał, wymagania Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, której wytyczne wdraża też unijne rozporządzenie, wiążą ważność warstwy elektronicznej z ważnością całego dokumentu.

Po zmianach warstwa graficzna dowodu osoby po 12. roku życia zostanie uzupełniona o podpis posiadacza. W tym przypadku również wyjątkiem będą osoby, które takiego podpisu złożyć nie mogą.

Zmieni się wzór dowodu, a założenia projektu rozporządzenia w tej sprawie na komisji, a dzień wcześniej na wideokonferencji z dziennikarzami, zaprezentował Mariusz Kujawski, przewodniczący zespołu roboczego MSWiA. Zmiany na awersie to m.in. dodanie oznaczenia państwa (PL) na tle flagi UE w prawym górnym rogu, przesunięcie z tego powodu oznaczenia informującego, że dokument posiada chip, a także umieszczenie pola na podpis u dołu dokumentu. Na rewersie natomiast zmieni się napis "Numer dowodu osobistego" na "Seria i numer dokumentu".

Według projektu dowody wydane przed zmianami będą ważne na okres, na jaki zostały wydane, ale nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 roku. "Nie będzie zatem konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów" - podkreślił Szefernaker.

Wnioski o dowód w nowej formule nie będą mogły być składane online. Dla osób, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem mają znaleźć się w każdym powiecie.

Poseł KO Artur Łącki podczas dyskusji zwracał uwagę, że zadanie wydawania dowodów wypełniają samorządy, i dopytywał, jak będzie wyglądała refundacja związanych z tym kosztów. Dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA Beata Stępińska wyjaśniła, że w związku ze zmianami w ramach rozliczania zwiększona zostanie czasochłonność zadania z 30 do 37 minut. Ponadto wydzielone zostanie nowe zadanie związane z funkcjonowaniem stacji mobilnych. Wpływ na sektor finansów publicznych przez 10 lat po zmianach wskazany w ocenach skutków regulacji (OSR) to 363 mln zł, a wpływ na budżet wojewodów - 160 mln zł.

Z kolei poseł KO Mateusz Bochenek pytał o kwestię zakupu sprzętu, a także czy producenci są w stanie dotrzymać terminów. Szefernaker wyjaśnił, że w ramach międzyresortowego zespołu podjęto decyzję, że zakupu potrzebnego do pobrania linii papilarnych dokona minister ds. cyfryzacji.

Zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Systemami KPRM Katarzyna Kopytowska poinformowała, że obecnie na ukończeniu są przetargi dotyczące skanerów odcisków palców w urzędach oraz sprzętu obsługi mobilnej. Pytana przez szefa komisji Wiesława Szczepańskiego (Lewica), kiedy urządzenia będą dystrybuowane do gmin, odparła, że cały proces zakończy się pod koniec maja.(PAP)

Kopytowska wyjaśniła ponadto, że szkolenia dla urzędników będą przeprowadzane w trybie online, a w planach są też testy w 21 wytypowanych urzędach.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane

Komentarze (12)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
dlaczego portal bankier.pl jest tak bardzo antysemitystyczny ?każda wzmianka o narodzie wybranym kończy się usunięciem komentarza.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kno
Poziom bezpieczeństwa rozwiązania z odciskami palców jest prawie taki sam jak poziom bezpieczeństwa rozwiązania, które wymaga okazania kodu otrzymanego podczas aplikacji o dowód. Koszty są nieporównywalnie większe, dodatkowo niepotrzebne zbierane i przetwarzane są jakieś dane biometryczne. Ogólnie, przerost formy nad Poziom bezpieczeństwa rozwiązania z odciskami palców jest prawie taki sam jak poziom bezpieczeństwa rozwiązania, które wymaga okazania kodu otrzymanego podczas aplikacji o dowód. Koszty są nieporównywalnie większe, dodatkowo niepotrzebne zbierane i przetwarzane są jakieś dane biometryczne. Ogólnie, przerost formy nad treścią.kno
Może mieć to jakiś sens, jeśli te odciski nie są tylko po to, żeby móc odebrać dokument (cytat z Szefernakera sugeruje jednak, że oni to będą przechowywać w jakiś systemie w celu potwierdzenia, że jest się upoważnionym do odbioru dokmuentu)
carlito1
Oczywiście dla waszego dobra..... Ale bazy i tak nie upilnujemy bo jesteśmy downy....
anty12
Dlaczego skasowalismie moj m=komentarz ? CoWam sie nie podobalo ? Ze w tym bantustanie dziecko moze wkrasc sie do baz danych gov.pl ? Zobaczcie jak ten smieszny spic ludnosci jest sklecony na kolanie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
No to wreszcie pożyczki zaciągane na 'słupa' przejdą do historii :)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki