REKLAMA
Tour de spółki

Nie było podejrzanych transakcji na akcjach KGHM

2011-11-21 08:26
publikacja
2011-11-21 08:26
Giełda Papierów Wartościowych nie zanotowała podejrzanych operacji na akcjach KGHM w mijającym tygodniu. Po zapowiedzi premiera o zwiększeniu opłat eksploatacyjnych od wydobycia miedzi i srebra, kurs potentata w tej branży KGHM S.A. spadł o 14 procent.

W związku z tym pojawiły się pytania, między innymi posłów opozycji, czy ktoś mógł wykorzystać te informacje do zarobku. W sobotę rano, podczas odpowiedzi na pytania posłów w Sejmie, do sprawy odniósł się premier Donald Tusk - oświadczył że informacje o planach wprowadzenia dodatkowej opłaty od niektórych kopalin nie "wyciekły" z rządu i nie zostały przez nikogo wykorzystane

Komentuje Krzysztof Kolany, Główny analityk Bankier.pl:

Tylko głupiec wykorzystałby taką informację do gry na akcjach KGHM. Właściwie od razu po dokonaniu transakcji mógłby się stawić w najbliższym komisariacie Policji. Jeśli rzeczywiście ktoś znał treść expose przed jego wygłoszeniem, to skorzystałby z kontraktu terminowego – albo na sam KGHM (https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=FKGHZ11) albo na indeks WIG20 (https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=FW20Z11) , w którym miedziowy kombinat ma blisko 13% udział. Po drugie, transakcja taka zostałaby zrealizowana przy pomocy jakiegoś zaprzyjaźnionego funduszu operującego za pośrednictwem zagranicznego biura maklerskiego. Takie przestępstwo byłoby wówczas bardzo trudne do wykrycia i udowodnienia. I po trzecie: tak dobrze poinformowana osoba zapewne musiałaby znać stawki nowego podatku i wiedziałaby, po jakiej cenie skupić akcje KGHM.

Ludwik Sobolewski, szef GPW powiedział IAR, że giełda przyjrzała się transakcjom z całego tygodnia. Dodał, że nie zauważono niczego, co mogłoby świadczyć o tym, że nastąpiło wybitne natężenie obrotów czy wzrost liczby transakcji. Podkreślił, że w związku tym nie ma informacji, które - na podstawie danych liczbowych - mogłyby sugerować, że w grę wchodzi wykorzystanie informacji dotyczącej opodatkowania KGHM.

Ludwik Sobolewski dodał, że analizie poddane zostały też transakcje krótkiej sprzedaży, czyli sprzedaży pożyczonych papierów i ich odkupienia po niższym kursie.

W sprawie zabrał głos Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze. Podkreślił, że od wyjaśnienia kwestii, czy ktoś mógł zarobić na informacjach o planowanym opodatkowaniu KGHM jest Komisja Nadzoru Finansowego. IAR nie udało się skontaktować z rzecznikiem KNF.

IAR

Źródło:IAR
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Marek
Jasno widac ze to nie politycy zadza tym krajem tylko kasa
~RET
Dobrze byłoby wiedzieć ilu polityków (byłych) opłacanych jest z kasy Goldman Sachs i za co.
Afery nie było podobnie jak afery "cmentarnej" i wielu innych. Tu działają skutecznie "zawodowcy" oni znają swój fach.
~astennu
Jeśli KGHM zapowiadał skup swoich akcji w celu umorzenia już od tygodnia, a ryży w expose zwalił kurs łącznie z dziś o 25% (na oczach osłupiałych przechodniów) to czy to nie jest jawna manipulacja kursem na rzecz skarbu państwa robiona przez premiera????
~oczywiscie
Proszę bardzo:
http://feryt.salon24.pl/366199,transakcja-numer-497-na-kghm
~widmo
jak Cię złapią za rękę, mów że nie twoja ręka
yntelygent
na tym wątku mój komentarz do wydarzeń

http://www.bankier.pl/forum/temat_ex-po-se,10570593.html

nie będę tu kopiował, bo trochę się rozpisałem :)))
~mietek
Kłamstwo. Dziennikarze znaleźli podejrzane transakcje sprzedaży KGHM na godzinę przez expose premiera. Na tych transakcjach ktoś zarobił setki tysięcy złotych.

Oczywiście koledzy Tuska nie widzą nic podejrzanego.
~KIMDZONKILL
BUHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!!!!!!! a ja jestem Calvin Klein :-)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki