
Fot. ThinkStock
Niemiecki automobilklub ADAC przeprowadza testy fotelików dziecięcych już od prawie dziesięciu lat i publikowane wyniki stanowią dziś rzetelne źródło informacji na temat dostępnych na rynku modeli. W mijającym roku niemieccy specjaliści wzięli pod lupę 46 różnych modeli fotelików dziecięcych, które w ostatnim okresie trafiły do sprzedaży u naszych zachodnich sąsiadów.
Dobry fotelik, czyli jaki
Testowane foteliki przydzielone zostały do pięciu kategorii wiekowo-wagowych:
- grupa 0/0+ - do półtora roku bądź 13 kg;
- grupa 0/I - do 4 lat, do 18 kg;
- grupa I - od roku do 4 lat lub od 9 do 18 kg;
- grupa I/II/III – dzieci od roku do 12 lat, od 9 do 36 kg;
- grupa II/III - od 4 do 12 lat bądź od ok. 15 do 36 kilogramów.
Druga grupa kryteriów oceny fotelika związana jest z użytkowaniem i ergonomią fotelika. W tym celu testuje się sam montaż fotelika w aucie (wykorzystywana jest wersja 3- oraz 5-drzwiowa pojazdu) na różnych siedzeniach, wygoda umieszczania w nim dziecka oraz wyciągania go. Oceniany jest poziom ryzyka błędnego zainstalowania fotelika, przejrzystość instrukcji obsługi, a w kwestii ergonomii - ilość miejsca dla dziecka, ilość miejsca, jakie zajmuje fotelik w samochodzie, pozycja dziecka w foteliku, a nawet, czy dziecko ma z niego dobry widok na otoczenie.
Ostatnią grupą, mającą najmniejszy wpływ na końcową ocenę, jest możliwość zdjęcia obicia materiałowego oraz jego czyszczenia.
Uwaga na substancje szkodliwe
W tegorocznych testach foteliki po raz drugi poddane zostały badaniom na obecność szkodliwych substancji, które mogą szkodzić dzieciom mającym z nimi bezpośrednią styczność przez dłuższy czas.
W tym roku tylko jeden model fotelika - Bebecar Easymaxi EL - z powodu wysokich wartości szkodliwych substancji otrzymał najniższą możliwą łączną ocenę. Jednak aż w 24 modelach nie stwierdzono żadnych bądź odnaleziono jedynie śladowe ilości niepożądanych substancji i otrzymały one w tej kategorii maksymalną ocenę.
Które foteliki najbezpieczniejsze
Dokładnie połowa (23) przetestowanych przez ADAC modeli w mijającym roku uzyskała ocenę "dobra" (żadnemu nie udało się uzyskać oceny "bardzo dobra"). W dużej mierze to zasługa coraz bardziej powszechnego w użyciu mocowania Isofix, w który wyposażone było aż 16 fotelików. Przypomnijmy, że od listopada br. wszystkie nowo projektowane modele będą musiały być w taki system mocowania wyposażone, zaś od 2014 roku będzie to obowiązkowy element wszystkich oferowanych na rynku nowych samochodów.
Jako nienadające się do użycia ocenione zostało sześć fotelików, z czego jeden z powodu wykrycia szkodliwych materiałów, zaś pięć z powodu bardzo niskiego poziomu bezpieczeństwa. W tej grupie szczególnie niebezpieczny okazał się fotelik Easycarseat Inflatable, który słabo zabezpiecza przed urazami zarówno przy zderzeniu czołowym, jak i bocznym.
Najbezpieczniejszym fotelikiem 2012 roku według ADAC dla najmłodszych pasażerów okazały się modele Cybex Aton 2 oraz Cybex Aton 2 (Isofix). W kategorii I najlepszy rezultat uzyskał fotelik tej samej marki - Cybex Juno-Fix (Isofix). Wśród fotelików dla dzieci od roku do 12 lat na szczególne wyróżnienie zasługują trzy modele - Concord Transformer Pro (Isofix), Cybex Pallas 2 oraz Kiddy Guardianfix Pro 2 (Isofix). Z kolei najstarsze dzieci najbezpieczniejsze będą w foteliku Storchenmuhle My-Seat CL.
Wojciech Traczyk, mojeauto.pl