REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Najbezpieczniejsze foteliki samochodowe

2012-11-25 06:00
publikacja
2012-11-25 06:00
Dla osób podróżujących z dziećmi fotelik to najważniejszy element wyposażenia samochodu. Problemem może okazać się wybór tego właściwego. Dzięki corocznym testom ADAC wiemy, jakie foteliki są najbezpieczniejsze, a kupowania których powinniśmy unikać.

bezpieczne foteliki samochodowe
Fot. ThinkStock

Niemiecki automobilklub ADAC przeprowadza testy fotelików dziecięcych już od prawie dziesięciu lat i publikowane wyniki stanowią dziś rzetelne źródło informacji na temat dostępnych na rynku modeli. W mijającym roku niemieccy specjaliści wzięli pod lupę 46 różnych modeli fotelików dziecięcych, które w ostatnim okresie trafiły do sprzedaży u naszych zachodnich sąsiadów.

Dobry fotelik, czyli jaki


Testowane foteliki przydzielone zostały do pięciu kategorii wiekowo-wagowych:
  • grupa 0/0+ - do półtora roku bądź 13 kg;
  • grupa 0/I - do 4 lat, do 18 kg;
  • grupa I - od roku do 4 lat lub od 9 do 18 kg;
  • grupa I/II/III – dzieci od roku do 12 lat, od 9 do 36 kg;
  • grupa II/III - od 4 do 12 lat bądź od ok. 15 do 36 kilogramów.
Wszystkie foteliki poddawane są identycznym testom sprawdzającym przede wszystkim bezpieczeństwo. W tym celu, przy użyciu karoserii od Golfa VI, symuluje się zderzenie czołowe (z prędkością 64 km/h) oraz boczne (50 km/h). Specjaliści z ADAC przypatrują się, jak poprowadzone są pasy bezpieczeństwa, w jakim zakresie foteliki są regulowane do rozmiarów dziecka, jak chroniona jest jego głowa i wreszcie, czy fotelik jest stabilnie ustawiony na siedzeniu.

>>> Porównaj samodzielnie foteliki <<<


Druga grupa kryteriów oceny fotelika związana jest z użytkowaniem i ergonomią fotelika. W tym celu testuje się sam montaż fotelika w aucie (wykorzystywana jest wersja 3- oraz 5-drzwiowa pojazdu) na różnych siedzeniach, wygoda umieszczania w nim dziecka oraz wyciągania go. Oceniany jest poziom ryzyka błędnego zainstalowania fotelika, przejrzystość instrukcji obsługi, a w kwestii ergonomii - ilość miejsca dla dziecka, ilość miejsca, jakie zajmuje fotelik w samochodzie, pozycja dziecka w foteliku, a nawet, czy dziecko ma z niego dobry widok na otoczenie.

Ostatnią grupą, mającą najmniejszy wpływ na końcową ocenę, jest możliwość zdjęcia obicia materiałowego oraz jego czyszczenia.

Uwaga na substancje szkodliwe


W tegorocznych testach foteliki po raz drugi poddane zostały badaniom na obecność szkodliwych substancji, które mogą szkodzić dzieciom mającym z nimi bezpośrednią styczność przez dłuższy czas.

W tym roku tylko jeden model fotelika - Bebecar Easymaxi EL - z powodu wysokich wartości szkodliwych substancji otrzymał najniższą możliwą łączną ocenę. Jednak aż w 24 modelach nie stwierdzono żadnych bądź odnaleziono jedynie śladowe ilości niepożądanych substancji i otrzymały one w tej kategorii maksymalną ocenę.

Które foteliki najbezpieczniejsze


Dokładnie połowa (23) przetestowanych przez ADAC modeli w mijającym roku uzyskała ocenę "dobra" (żadnemu nie udało się uzyskać oceny "bardzo dobra"). W dużej mierze to zasługa coraz bardziej powszechnego w użyciu mocowania Isofix, w który wyposażone było aż 16 fotelików. Przypomnijmy, że od listopada br. wszystkie nowo projektowane modele będą musiały być w taki system mocowania wyposażone, zaś od 2014 roku będzie to obowiązkowy element wszystkich oferowanych na rynku nowych samochodów.

Jako nienadające się do użycia ocenione zostało sześć fotelików, z czego jeden z powodu wykrycia szkodliwych materiałów, zaś pięć z powodu bardzo niskiego poziomu bezpieczeństwa. W tej grupie szczególnie niebezpieczny okazał się fotelik Easycarseat Inflatable, który słabo zabezpiecza przed urazami zarówno przy zderzeniu czołowym, jak i bocznym.

Najbezpieczniejszym fotelikiem 2012 roku według ADAC dla najmłodszych pasażerów okazały się modele Cybex Aton 2 oraz Cybex Aton 2 (Isofix). W kategorii I najlepszy rezultat uzyskał fotelik tej samej marki - Cybex Juno-Fix (Isofix). Wśród fotelików dla dzieci od roku do 12 lat na szczególne wyróżnienie zasługują trzy modele - Concord Transformer Pro (Isofix), Cybex Pallas 2 oraz Kiddy Guardianfix Pro 2 (Isofix). Z kolei najstarsze dzieci najbezpieczniejsze będą w foteliku Storchenmuhle My-Seat CL.

Wojciech Traczyk, mojeauto.pl

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki