Myślisz o pasywnym inwestowaniu? Zainteresuj się ETF-ami

2023-07-06 08:59
publikacja
2023-07-06 08:59

Inwestowanie przez lata kojarzone było wyłącznie z maklerami, którzy aktywnie śledzą rynek w poszukiwaniu najlepszych okazji. To jednak jest już dawno nieaktualne. Obecnie inwestowanie ma wiele wymiarów, a coraz popularniejsza jest jego pasywna odmiana. Najlepszym przykładem tego są fundusze ETF, które posiadają stosunkowo małą barierę wejścia, a ich wyniki są naprawdę warte uwagi.

Inwestowanie pasywne w XTB (Materiały prasowe)

Dane KDPW nie pozostawiają wątpliwości. Od 2020 roku liczba rachunków maklerskich w Polsce rośnie1  i to pozwala myśleć, iż coraz więcej osób jest zainteresowanych samodzielnym lokowaniem kapitału. Powodów tego trendu może być wiele. Czasy dużej inflacji i niepewności gospodarczej na całym świecie spowodowały, że ludzie zaczęli poszukiwać sposobu na ochronę oszczędności. Co więcej, nie bez znaczenia jest rozwój cyfryzacji, który spowodował, iż obecnie inwestowanie jest możliwe poprzez aplikacje mobilne, a najlepsze platformy inwestycyjne mają w swojej ofercie coraz więcej produktów. Ta mnogość pozwala nowym inwestorom na swobodę w wybieraniu własnej strategii inwestycyjnej.

Od czego zacząć inwestowanie?

Rosnąca liczba inwestorów to niezwykle budujące dane. Popularność rynku kapitałowego często jest wyznacznikiem tego, na jakim poziomie jest dana gospodarka. Ukazuje to również, że coraz więcej osób myśli o budowaniu majątku. Dlatego najważniejsze jest, aby do samego inwestowania podejść w sposób odpowiedzialny.

Każdy powinien rozpocząć przygodę z inwestowaniem od sporej dawki edukacji na temat rynków finansowych. Obecnie dostęp do wiedzy jest łatwy jak nigdy wcześniej. Przykładem jest polska platforma inwestycyjna XTB, która w swoich zasobach ma ponad 200 godzin darmowych szkoleń online. Przejście przez zasoby wiedzy oraz poznanie strategii inwestycyjnych pozwoli początkującym inwestorom odnaleźć swoją drogę. Na początku warto jednak znaleźć taki dom maklerski, który umożliwi sprawdzenie strategii na koncie treningowym (demo). Taki test wiedzy na wirtualnych środkach jest dobrą weryfikacją obranej ścieżki inwestora.

Inwestowanie pasywne. Dla kogo? Jak zacząć?

Każdy ma swoją indywidualną strategię inwestycyjną. Jednakże warto rozważyć rozpoczęcie samodzielnego lokowania oszczędności od inwestowania pasywnego. W szczególności fundusze ETF (Exchange-Traded Funds) dają duże możliwości, przy stosunkowo niskiej barierze wejścia. Zresztą nie bez przyczyny instrumenty tego typu podbijają serca inwestorów na całym świecie. W 2022 roku globalna wartość aktywów zgromadzonych w ETF-ach przekroczyła 10 bln dolarów amerykańskich. W 2020 roku było to ok. 6 bln dolarów, a w 2012 roku niespełna 2,5 bln dolarów. To pokazuje, jak dynamicznie rozwija się ten sektor. Jednak gdy już pozna się ten produkt, nie można się temu dziwić.

Czym są ETF-y? Jak działają fundusze ETF?

Fundusz ETF to notowany na giełdzie fundusz inwestycyjny, którego rolą jest wiernie naśladować wyniki określonego indeksu giełdowego (m.in. SP 500 lub WIG20) lub innego aktywa, bądź grupy aktywów (m.in. złota, srebra, ziem rzadkich czy też spółek technologicznych). Co ważne, jest to produkt z założenia budowany pasywnie, więc nie ma on na celu pokonania rynku, a jedynie jak najbardziej oddać to, co na nim się dzieje.

Jedną z zalet inwestowania w ETF-y jest płynność. Ten instrument jest regularnie notowany na giełdzie, a to oznacza, że jego obrót odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku normalnych akcji. Dlatego w każdym momencie funkcjonowania danej giełdy można go nabyć lub zbyć bez dodatkowych kosztów narzuconych przez zarządców takiego funduszu. Więcej informacji o samym produkcie można znaleźć TUTAJ.

Skąd bierze się popularność ETF-ów? Dlaczego warto się tym zainteresować?

Na popularność funduszy ETF wpływa wiele czynników. Jednak jednym z najważniejszych aspektów są niskie koszty za zarządzanie takim funduszem. W szczególności, kiedy zestawi się je z tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi to widać, iż są one kilkukrotnie niższe. Czym to jest spowodowane? Tym, o czym już informowaliśmy wcześniej. W przypadku ETF-ów zarządca nie chce wygrać z rynkiem, a jedynie go odwzorować. To oznacza, iż zarządcy nie muszą wykonywać aż takiej pracy, jak w przypadku tradycyjnych funduszy.

Drugim z czynników jest prosty sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Aktywne inwestowanie wiąże się z nieustannym kontrolowaniem sytuacji na rynku kapitałowym i szukania odpowiednich spółek, dzięki którym zbilansuje się portfel inwestycyjny. W przypadku ETF-ów jest to o wiele dostępniejsze, bowiem niejako inwestuje się w koniunkturę na danym rynku czy w wybranym sektorze. Co ważne, często wybranie opcji zainwestowania w całą grupę aktywów poprzez ETF okazuje się być skuteczniejsze niż w przypadku wybierania poszczególnych akcji.

Jak inwestować w ETF-y? Na co zwrócić uwagę?

W przypadku szukania podmiotu, który umożliwi inwestowanie w ETF powinno się kierować podobnymi zasadami, jak przy inwestowaniu w akcje. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby wybrać stabilną platformę inwestycyjną, na której będziemy mogli inwestować przez lata. W ostatnim czasie nie brakowało młodych fintechów obiecujących atrakcyjne warunki potencjalnym inwestorom, a po krótkim czasie te zdecydowały się na zmianę modelu biznesowego, co zaowocowało dużymi niedogodnościami dla klientów.
Inną sprawą jest znalezienie platformy inwestycyjnej, która posiada szeroką bazę ETF-ów. Dzięki temu możliwe będą dowolne modyfikacje w obranej strategii inwestycyjnej, bez konieczności zmiany brokera. Dlatego zawsze dobrze sprawdzić czy podmiot, w którym chce się zainwestować środki, posiada ofertę spełniającą oczekiwania.

Jednym z kluczowych aspektów są też koszty prowadzenia rachunku oraz nabywania i zbywania jednostek ETF-ów. Przez lata stanowiło to dużą barierę wejścia, szczególnie dla początkujących inwestorów pasywnych. Obecnie jednak na polskim rynku są już platformy inwestycyjne umożliwiające lokowanie środków przy atrakcyjnych warunkach prowadzenia rachunku maklerskiego.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki warto zapoznać się z ofertą domu maklerskiego XTB. To polska platforma inwestycyjna, która funkcjonuje na rynku już ponad 18 lat, a w swojej ofercie ma ponad 350 ETF-ów. Rozpocząć inwestowanie pasywne można już od 10 zł. Co ważne, XTB nie pobiera prowizji za handel funduszami ETF w przypadku, kiedy nie zostanie przekroczony miesięczny limit obrotu 100 000 EUR. Transakcje powyżej tej kwoty są obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR).

Inwestuj pasywnie ile chcesz

Wybierając XTB jako partnera w inwestowaniu pasywnym otrzymuje się jeszcze jedną bardzo ważną funkcjonalność. Mianowicie w przypadku ETF-ów również mamy możliwość skorzystania z oferty Akcji Ułamkowych. Oznacza to, że inwestor otrzymuje dużą elastyczność w budowaniu portfela inwestycyjnego, bowiem może nabyć prawo powiernicze już do 0,0001 części jednostki wybranego ETF-a. Pozwala to na budowanie portfela pasywnego, wykorzystując walory, które mogłyby być zbyt drogie. Daje to również wygodę systematycznego inwestowania z góry określonych kwot. Nie trzeba się przejmować aktualną wyceną waloru, ponieważ systematycznie możemy inwestować równe kwoty w jego ułamki.

Warto podkreślić, iż posiadając nawet prawo powiernicze do ułamka jednostki wybranego ETF-a, nadal ma się prawo do proporcjonalnej części wypłacanej dywidendy. Nie posiada się jednak pełni praw korporacyjnych. Te nabywa się dopiero, gdy posiada się przynajmniej całą jednostkę funduszu ETF, zaś do tego czasu ich właścicielem jest XTB. Szczegóły dotyczące Akcji Ułamkowych można znaleźć na stronie: https://www.xtb.com/pl/au-kid.

Podsumowując, fundusze ETF to instrumenty finansowe, które powinny znaleźć się w obszarze zainteresowania każdego kto myśli o inwestowaniu pasywnym. W ten sposób można długoterminowo realizować wybraną strategię inwestycyjną przy stosunkowo niskim progu wejścia, nawet dla początkujących inwestorów.

1[1] https://www.bankier.pl/gospodarka/wskazniki-makroekonomiczne/liczba-rachunkow-inwestycyjnych-pol

Źródło:Materiał partnera
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki