REKLAMA

Morawski: Pogarsza się klimat dla korporacji

Ignacy Morawski2021-09-13 12:01główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData
publikacja
2021-09-13 12:01
Morawski: Pogarsza się klimat dla korporacji
Morawski: Pogarsza się klimat dla korporacji
fot. Stefano Rellandini / / Reuters

Do niedawna duży kapitał łatwo zyskiwał dobre warunki podatkowe. Teraz to się zmienia na całym świecie.

W niedalekiej przeszłości międzynarodowe korporacje były jak panny, o których względy walczyły państwa. Mogły wybierać między tymi krajami, które oferowały im najlepsze warunki – nie tylko gospodarcze i społeczne, ale często głównie podatkowe. Dzięki temu ich obciążenie podatkowe było i jest bardzo niskie. Ale ten klimat zaczyna się zmieniać. Rosnące apetyty fiskalne rządów mogą być zaspokajane w dużej mierze z kufrów właścicieli korporacji. Opodatkowanie korporacji w ramach tzw. Polskiego ładu, czyli programu podatkowego polskiego rządu, jest tego najlepszym przykładem.

W piątek premier zaprezentował szczegóły nowych propozycji w ramach Polskiego ładu, które trafią do Sejmu. Przypomnę, że projekt ten obniża podatki dla ok. 70 proc. pracowników i emerytów, zarabiających do 5-6 tys. zł miesięcznie, oraz podnosi podatki dla ok. 10 proc. pracowników zarabiających powyżej 12 tys. zł miesięcznie. Jest to zatem program dużej redystrybucji fiskalnej.

"Polski ład", czyli wielka redystrybucja dochodu

Policzyliśmy, kto zyska, a kto straci

Po letnich konsultacjach pojawiło się w nim wiele zmian w stosunku do pierwotnego projektu. Przede wszystkim obniżona, w relacji do pierwotnej propozycji, została składka zdrowotna dla przedsiębiorców indywidualnych rozliczających się na tzw. podatku liniowym. A ten ubytek ma zostać sfinansowany z dodatkowego podatku od dużych korporacji. Będzie to podatek przychodowy nałożony na firmy, które wykazują straty, nie inwestują i mają duży udział kosztów pasywnych (np. opłaty za znaki towarowe). Celem jest opodatkowanie dużych firm, które prowadzą w Polsce działalność, ale „wyprowadzają” zyski za granicę.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Puls Biznesu

Ta zmiana ma wymiar symboliczny. Oto kraj, dla którego zachodni kapitał był obiektem najwyższego pożądania, zaczyna czynić coraz więcej zakusów fiskalnych na zyski generowane przez ten kapitał. A może to zrobić, ponieważ dziś na świecie robią lub będą to robić wszyscy. W krajach rozwiniętych panuje konsensus, że należy zwiększyć opodatkowanie korporacji w miejscach, w których generują one zyski i ograniczyć transferowanie zysków do rajów podatkowych, takich jak Irlandia, Luksemburg czy Cypr. Kiedyś panowało przekonanie, że ścieżka rozwoju jest obniżanie podatków od zysków firm i przyciąganie inwestycji, tak jak Irlandia. Dziś zielona wyspa stanowi raczej antyprzykład. Rozpowszechniło się przekonanie, że sukces Irlandii ma po drugiej stronie równania dziury budżetowe w innych krajach.

Ale pod zmianą polityczną kryje się jeszcze głębsza transformacja. Zmienia się relacja między mobilnością kapitału i pracy. Przez ostatnie 40 lat mobilność kapitału, czyli możliwość przenoszenia środków produkcji lub praw do ich własności między krajami bardzo szybko rosła. A jednocześnie mobilność pracy była i jest dość niska. To sprawiało, że właściciele firm – czy to osoby prywatne, czy fundusze inwestycyjne – zyskiwali potężną siłę przetargową, osiągając siłę polityczną większą niż mają niektóre kraje.

Teraz mobilność kapitału jest ograniczana, przynajmniej w zakresie optymalizacji podatkowych (mobilność w poszukiwaniu atrakcyjnych warunków gospodarczych i talentów będzie raczej podtrzymana). I to będzie prawdopodobnie proces długookresowy, który dopiero się zaczyna. A jednocześnie mobilność pracy może się zwiększać, z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, nasila się walka o talenty. Po drugie, technologie cyfrowe, a szczególnie sieć 5G, będą umożliwiały pracę zdalną na coraz większą skalę.

Można postawić hipotezę, że wchodzimy w erę, gdy państwa będą toczyły walkę o niskie opodatkowanie pracy, a nie kapitału. Brzmi trochę futurystycznie, ale jest to możliwe.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData

Pomysłodawca projektu i szef zespołu SpotData. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez „Financial Times”. W 2019 r. wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. W tym samym roku projekt SpotData, który założył, został nominowany do nagrody GrandPress Digital. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (10)

dodaj komentarz
januszbizensu
Te same naiwne bajki to różni autorzy opowiadają od 50 lat a korporacje spasione jak nigdy i siedzą z politykami jak koleś z kolesiem.
men24a
Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że USA "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" projektu wprowadzenia podatku cyfrowego, który objąłby amerykańskich gigantów, takich jak Facebook, Google, Amazon czy Apple (GAFA). Słowa amerykańskiego wiceprezydenta Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że USA "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" projektu wprowadzenia podatku cyfrowego, który objąłby amerykańskich gigantów, takich jak Facebook, Google, Amazon czy Apple (GAFA). Słowa amerykańskiego wiceprezydenta wywołały zdziwienie, ponieważ zarówno premier Morawiecki, jak i ministerstw finansów w tym roku zapowiadali wprowadzenie takiego podatku
men24a
Ale mamy i dobrą wiadomość dla Polaków. Przez 6 lat nie opodatkowalismy korporacji ale za to mamy dla was rodacy ponad 30 podatków, danin, opłat i składek. Aby wam się żyło coraz lepiej. A żebyście dalej zarabiali 3xmniej jak Niemiec to sprowadziliśmy do Polski ponad 2 mln Ukraińców i 100 tys Białorusinów. Oni na pewno wyhamują wasze Ale mamy i dobrą wiadomość dla Polaków. Przez 6 lat nie opodatkowalismy korporacji ale za to mamy dla was rodacy ponad 30 podatków, danin, opłat i składek. Aby wam się żyło coraz lepiej. A żebyście dalej zarabiali 3xmniej jak Niemiec to sprowadziliśmy do Polski ponad 2 mln Ukraińców i 100 tys Białorusinów. Oni na pewno wyhamują wasze podwyżki aby Polska gospodarka nadal była konkurencyjna.
gronostaj
A największa korporacja w PL też będzie opodatkowana? Konkordat zostanie zerwany?
piotrpoznan
W tym wykresie nalezaloby dodac linie o udziale w finanasowaniu malych i srednich przedsiebiorstw i duzych miedzynarodowych korporacji. Wtedy okazaloby sie, ze polskie male i srednie przedsiebiorstwa maja proporcjonalnie wiekszy udzial w finansowaniu budzetu. I to dla nich uciazliwa jest polityka fiskalna. Zagraniczne korporacje W tym wykresie nalezaloby dodac linie o udziale w finanasowaniu malych i srednich przedsiebiorstw i duzych miedzynarodowych korporacji. Wtedy okazaloby sie, ze polskie male i srednie przedsiebiorstwa maja proporcjonalnie wiekszy udzial w finansowaniu budzetu. I to dla nich uciazliwa jest polityka fiskalna. Zagraniczne korporacje maja setki mozliwosci optymalizacji podatkowej. Nie tylko, ze nie placa podatkow ale maja tez wynikajacza z tego przewage konkurencyjna.
ja3
Dużo szumnych zapowiedzi, a wyjdzie jak zwykle. Po tyłku dostaną tylko polskie firmy albo najbiedniejsi. Już raz mówili że to zrobią i przyszła pewna miła pani z rudymi włosami, po czym natychmiast z tego pomysłu się wycofano.
damamad
"Rozpowszechniło się przekonanie, że sukces Irlandii ma po drugiej stronie równania dziury budżetowe w innych krajach.".

A nie mogą wszyscy obniżyć podatków?
estepan
To potem będziesz płakał że deficyt za duży.

No chyba, że marzy Ci się ankapowa wizja, gdzie wszystko mają korporacje. Prywatna policja, sądy, wojsko, prywatne drogi i chodniki z mytem jak wychodzisz z domu. Wszystko kontrolowane przez molochy, których nawet w wyborach nie zmienisz.

Albo może jesteś wyznawcą kultu yeti
To potem będziesz płakał że deficyt za duży.

No chyba, że marzy Ci się ankapowa wizja, gdzie wszystko mają korporacje. Prywatna policja, sądy, wojsko, prywatne drogi i chodniki z mytem jak wychodzisz z domu. Wszystko kontrolowane przez molochy, których nawet w wyborach nie zmienisz.

Albo może jesteś wyznawcą kultu yeti o nazwie "odchudzenie administracji" - mityczna bestia której jeszcze nikt nie widział.
alberto2020
Korporacje nie cieszą się sympatią więc można jest spokojnie opodatkować jeśli jest pomysł jak to skutecznie i sprawiedliwie zrobić. Druga sprawa to kwestia reakcji gdyby się w związku z tym decydowały wynosić z Polski i lokować na tańszych rynkach. Czy mówić wtedy "niech jadą" czy próbować je zatrzymać
mkx
Korporacja Kościół Katolicki nigdy się stąd nie wyniesie. I tak jestem za zwiększeniem obciążeń dla Kościołów. Zyski transferują do Watykanu, płacić powinni.

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki