Mistrzostwa świata wesprą rubla

Związane z mistrzostwami świata w piłce nożnej popyt na rubla oraz wsparcie dla rosyjskiej gospodarki pomogą walucie znad Wołgi w trudniejszym dla niej okresie, zapowiada Bank of America (BofA).

(fot. Alexei Gyngazov Russian Look / FORUM)

Trzeci kwartał to tradycyjnie słabszy okres dla rosyjskiego rachunku obrotów bieżących, a to za sprawą niższych wpływów z eksportu surowców energetycznych. To zjawisko wywiera sezonowo negatywny wpływ na notowania rubla. Jednak tym razem wpływ ten zostanie przynajmniej po części zrównoważony przez wsparcie, jakie rosyjskiej walucie da mundial, przewiduje BofA. Według obliczeń Władimira Osakowskiego, ekonomisty instytucji, mistrzostwa dodadzą do rosyjskiego PKB równowartość 1 proc. miesięcznego produktu, a miesięczne wydatki konsumpcyjne zwiększą się w czerwcu i lipcu o 4-5 mld USD.

Piłkarskim mistrzostwom tradycyjnie towarzyszy umocnienie walut krajów-gospodarzy. Według obliczeń banku Nordea waluty organizatorów pięciu ostatnich mundiali umacniały się w pierwszych dwóch tygodniach rozgrywek o około 2 proc. Prognozy BofA są nieco mniej korzystne od wcześniejszych szacunków banku centralnego w Moskwie, zgodnie z którymi mistrzostwa miałyby powiększyć roczny produkt o 0,1-0,2 proc. Szacowany przez BofA wzrost o równowartość 1 proc. miesięcznego produktu to odpowiednik wzrostu o mniej niż 0,1 proc. rocznego PKB. Wpływ mundialu na inflację będzie bardzo mały, dodaje Bank Rosji.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 2 dzielnicowy

Najlepiej jakby Rosja by się rozpadła. Szkoda, że nie stało się to za Jelcyna. A tak mamy tą dziką bandę na wschodzie.

! Odpowiedz
6 9 dyktator_kaczka

Skończcie z tą propagandą. Czy PIS wam za to płaci i ile? Ale pewno się opłaca skoro tak szkalujecie Rosję. To normalne że ceny hoteli są wysokie w Polsce podczas Euro2012 było jeszcze drożej. We Wrocławiu nie w Warszawie hotele było po 400 zł od osoby za noc. W Rosji komunikacja publiczna w dni meczu jest za darmo a u nas o takim udogodnieniu nikt nie myślał. Metro opłata dzienna 12 złotych a można zjeździć Moskwę w dłuż i w szerz. A w Warszawie ledwo dwie linie metra, w tym druga niedokończona.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.